пак за сиренето и жълтъка...

  • 558
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 516
Извинявам се,ако повтарям въпроса за стотен път Embarassed ,но
моля ви,дайте някаква систематизирана информация за следното:
сирене,извара-откога?
жълтък-откога?
В4ера педито сама ми се обади за да ми изнесе лекция,как ве4е сме на 6 месеца и още от днес да въвеждам тези продукти.
Не ме корете,но с нея неможах да споделя,4е се захранваме едва от няколко дни с оризова каша./бях запо4нала с картоф и тиква преди 2 седмици,но реших да из4акам,4е мал4о не беше в екстаз,но сега с оризовата каша имам много пове4е успех Simple Smile /
Педиатърката настояваше ве4е да редуваме и местните пюрета,но за тях достатъ4но е коментирано,така,4е нямам съмнение да из4акам и стях.
Та след кашите,зелелен4уците и плодовете,в кои месеци се дават сиренето и жълтъка?
В 6-ти месец,децата иамт ли липса на калции,за да се набавят,4рез сиренето Rolling Eyes

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Каква липса на калций,като основното в диетата му е млякото Rolling Eyes Няма такова нещо Simple Smile Няма закъде да бързаш нито със сиренето,нито с жълтъка.Основните притеснения на педиатрите са заради физиологичния спад на хемоглобина,който става към 6-месечна възраст с изчерпване на запасите от желязо,които бебето е натрупало по време на бременността - но точно тогава започва захранването и предвид,че на бебето не са му необходими тонове желязо,а и основният източник на най-лесно усвоимо желязо си остава кърмата,повод за притеснение няма никакъв и лекият недостиг се компенсира напълно (за справка от статията за сокчетата - желязото от кърмата благодарение на ензима лактоферин се усвоява 70-80%,а от всички други твърди храни,независимо какво е количеството желязо в тях - мах около 20% усвоимост,т.е. - независимо че в кърмата желязото не е в голямо количество,то се усвоява пълноценно от организма на бебето,докато от другите храни не е такъв случая).
Така че остави старанията на педито - хубаво,че е толкова загрижена,та чак вкъщи те издирва да те просветлява - но ти очевидно си прочела и си се информирала достатъчно добре,за да можеш да продължиш захранването по избрания от теб начин.Има време за всичко - като станете на поне 8 месеца,и месни пюрета ще ядете,и сирене малко по-късно,и жълтък накрая.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Всъщност месото може и да е сред първите храни за захранване. Оттам нататък, кога ще го даде, решава майката.
Aз лично дадох сирене и жълтък след 9м, а извара - по-късно.
Д-р Сиърс казва жълтък към 9 месец, а ето и схемата му за хранене по възраст:
6м - Захранване: банани, круши, оризова каша, ябълково пюре
7-9м - авокадо, пюрирани картофи, праскови, ечемичена каша, моркови, тиква, бисквити (за чесане на зъбите), крушов и ябълков сок (ето ги прословутите плодови сокове най-после!!!)
9-12м - агнешко, крехко телешко, пилешко, макарони, гевреци, бобови, оризов кейк, грах, жълтък, ямс, сирене/кашкавал, овес, кисело мляко
12-18м - пълномаслено мляко, сирене, кайсии, сладолед, грейпфрут, яйчен белтък (цяло яйце), половинки гроздови зърна, телешко, ягоди, домати, риба (тон), спагети, крекери от брашно грахам, броколи, пшенична каша, спанак, мед, карфиол, палачинки, пъпеш, кифли, манго, киви
18-24м - малки порции сандвич, яхния, пудинги, сосове, 'гладки' храни, шейкове, пайове с месо, сосове за топене, глазури, пастет, супи. "Думи" от детския език: лодки от авокадо, готвени морковени колела, кубчета от кашкавал, дървета броколи, гевреци с дупка като О, препечени пръчици хляб, кашкавалени формички, салати с формички, фъстъчено масло.

# 3
  • Мнения: 3 161
За храните нямам много ясна концепция (за разлика от кърменето! Wink ), но давах всичко доста късно и не съжалявам (в 5-6 месец започнах  само с каши и ядеше съвсем малко). Нашето педи деликатно ни казваше стандартните неща, но като му казах, че се кърмим изключително, не е настоявал. Сестрата беше по-настоятелна и държеше да даваме водичка със захар, но след няколко визити се отказа и даже  каза, че имаме "добре гледано дете" и как нейното внуче не било гледано така добре, снахата рано-рано го отбила.
Мисля че при липса на педиатър-специалист по кърменето, все пак моят е една добра опция. Би ми било много по-трудно с някоя активистка като твоята, която дори трябва да я лъжа как си храня детето, за да не си навлека още няколко часа лекции. Сигурно го прави от добри намерения, но все пак така не бива. Не й се връзвай и следвай знаците на детето си: те сами си показват кога са готови за твърди храни (за опитване, не за наяждане). Мисля, че кърмата още дълго ще осигурява на детето ти всичко, от което има нужда.

# 4
  • Мнения: 3 379
Нашата педиатърка каза жълтък след годинката, сирене може след 10-ти месец ако искам, но овче, краве по-нататък.

Между другото тя ми даде интересен довод за сиренето. Попита ме: Да си чула на запад да дават сирене? Ами че те нямат сирене като нашето, така че как ли растат техните деца без него Simple Smile

Та така...

# 5
  • Мнения: 2 051
Цитат на: villie
В4ера педито сама ми се обади за да ми изнесе лекция,как ве4е сме на 6 месеца и още от днес да въвеждам тези продукти.
Не ме корете,но с нея неможах да споделя,4е се захранваме едва от няколко дни с оризова каша.

Вили, лошото е, че като нямаш опит, нито доверие на педито, нито споделяш открито с него в един момент настъпва голямо объркване. Педито ти пее нейната песен за месото и сиренето, ти храниш по друга система, близките те натискат. Разбирам, че ти е трудно.
Това, което мога да ти кажа е да не смесваш системите.
Ако си започнала по българската, хич не е най-доброто, но карай по нея. Ако си решила да захраниш на 6 месеца според световно приетите стандарти, придържай се към тях, не вкарвай елементи от българската система, защото ще нарушиш постепенността на захранването. Оттам може да навлечеш разни бели - разстройства и пр. После ще трябва да започваш захранването наново отначало. За преживяванията на бебо пък да не говорим.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт