По стар български обичай на сватба

  • 12 887
  • 120
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 952
Как вие възприемате тази толкова ужасяваща за мене традиция -  булката с чашка в ръка минава през масите и слага парата в чантичка,дето младоженята държи, а свекървата зад него брой и помни кой кое пликче е дал.
Как беше по вашите сватби?
Как вие правите на сватба?
И моля Ви дайте идеи как този ритуал да мине цивилизовано, без рекет по масите.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ами...не минавайте по масите?

# 2
  • Мнения: 1 952
100% нямам такива намерения, въпреки че бабите ще бъдат обидени.

# 3
  • Мнения: 728
Щом не ви се минава,не минавйте!
Ние минахме за наздравица със всички,но не са давали парите на нас,а вуйчо ми и брат ми бяха зад нас и събираха парите и подаръците!
За мен не е рекет,а подарък,не са знаели какво да ни вземат и са ни дали пари ние да си купим каквото ни трябва!

# 4
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
И на мен не ми харесва този обичай. Аз не бих го направила на сватбата си. Бих казала на гостите да носят подаръците в дома на булката или на младоженеца, или да ги изпращат прди/след сватбата.
Това с букета и жартиера също са неразбираеми за мен традиции. Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 25 447
По стар български обичай... На влизане, всеки гост, който желаеше, получи плик с инициалите на младоженците, собственоръчно и калиграфски изписани от приятелка на булката. Слагаше вътре пари и в сюблимния момент го поставяше на специална табла, носена от същата приятелка на булката, която играеше роля на шаферка. Приятел на младоженците поемаше материалните подаръци. Много от гостите, които предпочетоха материални подаръци, но бяха взели въпросните пликове, написаха съвсем спонтанни пожелания на младото семейство, които се оказаха по-трайни от самите подаръци и от парите.  Mr. Green
 За виновниците на тържеството остана само чукането с гостите за здраве и изпълняване на многобройните "Горчиво".  Laughing Говоря за 1989 година, все пак...  Wink
Но пък  по същото време, на друга сватба, булката след въпросното обикаляне покрай масите, сяда на мястото си, изсипва чантата на масата и започва да брои парите пред погледа на смаяните гости. И не беше някоя простакеса, да речеш, току-що дипломирана докторка беше...  Joy

Упс, забравих - и гердани с пари нямаше на моята сватба. Само спестовни книжки от баба и дядо, дискретно пъхнати в пликовете. Но пък имаше затрогваща случка - дядо ми се разплаква, дръпва шаферката назад и съвсем спонтанно вади портфейла си и го изсипва, заедно с дребните монети, върху таблата с пликовете... Приятелката ми също се е разплакала... Аз плаках чак когато гледах видеозаписа - окрилена от щастие, даже не бях забелязала какво става зад гърба ми...  Cry

# 6
  • Мнения: 448
Вариянта, за който се сещам е в ресторанта гостите да се посрещат от шаферите и да им поднесат дребно подаръче(цветето, което се закача на дрехата на госта или малка торбичка с паричка, цветенца, дантелки, панделка и т.н.), а госта да остави подаръка за младоженците на шаферите.Лелеее...какво дълго изречение спретнах, дано ме разбрахте Mr. GreenТака няма да се налага младоженците да си "просят" подаръците, като обикалят по масите.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 306
А, най-кофти е "купуването" на булката с пари в ботуша. Бляк.

# 8
  • Мнения: 631
Ние например бяхме казали, че няма да минаваме по масата. По едно време мъж ми стана, хвана микрофона и изнесе една реч, която горе долу гласеше : "Благодаря на всички гости, че дойдоха на нашият празник и  в знак на нашето уважение към вас ви каня на едно хубаво българско право хоро" /горе долу това каза.
Всички се хванаха на хорото и никой не беш5е обиден. Бяхме оставили една празна маса за подаръци, а тези, които искаха да ни дадат парички в пликче намираха начин да го направят. Спестихме си досадния рекет и имаше повече време за танци Joy Joy

# 9
  • Мнения: 1 488
Това е отживелица! На моята сватба преди 2 год нямаше такова нещо. Мисля, че е най-добре да се обяви на гостите, че подаръци ще се приемат веднага след подписването, в ресторанта. Или нещо такова, но да не прозвучи така, че гостите трябва да дойдат непременно с подаръци.  Laughing

Последна редакция: пн, 25 юни 2007, 20:54 от cherry

# 10
  • Мнения: 2 381
Сложете една празна маса върху, която има 1-2 подаръка и една кошничка/кутия с 1-2 плика. Хората сами ще се досетят какво да направят  Wink

# 11
  • Мнения: 417
Това минаване по масите е отврат.На мен примерно ще ми е толкова неудобно.На нашата сватба направихме така:гостите влизаха,на вратата им се даваше по чаша шампанско,ние седяхме малко по навътре и всеки минаваше,казваше си "наздраве" с нас и подаваха пликовете или подаръците на шаферите до нас,а те им даваха по едно сувенирче за спомен от нас.

# 12
  • Мнения: 3 423
Назначете фейс-контрол.
Да проверява, дали всеки гост
е оборудван с подходящ дар.
Не, бе, намерете място, където
гостите да оставят каквото им
душа и портфейл дава. На една
от последните сватби, където бях,
хората идваха в ресторанта, на
входа биваха посрещани от младите
с чаша шампанско в ръка. Добре дошли,
ау, колко е прекрасна атмосферата, още
веднъж честито, това е за вас, оу, ама не
трябваше, ама как, моля ви се, е, добре,
ха, наздраве, наздраве, настанявайте се,
приятно изкарване, мерси, хайде, хайде.

# 13
  • Мнения: 6 167
Щом не ви се минава,не минавйте!
Ние минахме за наздравица със всички,но не са давали парите на нас,а вуйчо ми и брат ми бяха зад нас и събираха парите и подаръците!
За мен не е рекет,а подарък,не са знаели какво да ни вземат и са ни дали пари ние да си купим каквото ни трябва!


точно така е, картинката описана от лили иванова не е много вярна, макар и живописна.
рекет не е също така точната дума.
аз съм била на сватба, в която съм стояла зад младоженците и съм взимала пликовете с пари, а подаръците ги прибира другия шафер. не виждам нищо чак толкова селско и просташко.

но! ако толкова си притеснена, ти предлагам в поканите изрично да уведомиш хората, че подаръците ( и парите им) се приемат на входа на ресторанта ( в ресторантите има място специално за това), и да не минавате за наздравица, тъй като винаги, ама абсолютно винаги ще има някой, който ще иска лично да даде подарък/пари.

в общи линии това е, не драматизирай толкова, никой няма да те помисли за селянка, ако го направиш по-фино.

# 14
  • Мнения: 4 451
Идеята на Niki1  не е лоша. Една маса, на която гостите да оставят подаръците и парите.
Със съжаление ще кажа, че на нашата сватба имаше "обир на влака" (така го наричам аз). Чувствах се адски неудобно. Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт