Хубави български традиции за новородено

  • 10 167
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 205
Моля ако знаете да ме посъветвате за някои хубави бг традиции за новородено бебе. Например 4увала са 4е се прави питка, но не знам кога и от кои ? Има ли и други ?
Благодаря

# 1
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
За съвсем новородено знам, че се черпи с питка наистина и се подаравя паричка, монетки.

Иначе има един обичай погача, прави се на 40 ден след раждането, в Габрово не е познат. Канят се само жени, разчупва се питка над майката с детето и се яде само сладко.Има много по темата, може с търсачката да намериш информация. Леко раждане!!!

# 2
  • Мнения: 205
Мерси за информацията  Laughing Синът ти е страшен бомбон  Party браво !!!

# 3
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
И аз благодаря за комплимента!!!Още веднъж успех!!!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 914
Чух, че е добре първата дрешка, която се купува, да е шапка - да е умно детето. Когато го прочетох, вече бях купила други  newsm78
След изписването с мен и бебето в къщи дойдоха майките и кумовете и ги почепихме сторта и сладки - да е сладък живота на детенце.
За обичая на 40-тия ден със сладка пита, пусни търсачка и прочети - много приятен и пълен със символи.
Късмет и леко раждане!

# 5
  • Мнения: 4 629
За малко бебе и аз само за погачата се сещам. Аз знам, че жените които каниш са като орисници на детето - и му пожелават здраве, успехи, наричат какъв/каква ще стане  Grinning

Иначе аз много обичам прощъпулника като традиция  Peace

# 6
  • Мнения: 305
На първият ви ден в къщи се приготвя пита за детето и една по-малка за майката, която изяжда само тя.С другата се черпят хората които са били на изписването.
Когато идват хора в къщи да видят бебето и майката трябва да носят нещо сладко за да е сладък живота на бебето.
В бг-мама имаше записани доста интересни нещица, погледни ги ако желаеш.

Иначе леко раждане ти пожелавам и здраво бебче! Simple Smile

# 7
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 903
Много стара българска традиция е бабата по майчина линия да направи питка в деня на раждането на детето и от нея да раздаде на съседите. Това се прави за здравето на детето и родилката. Но малко хора в днешно време правят това. После - на 40-ия ден се прави отново питка - това вече е т.нар. погача, за която предполагам вече имаш доста информация. Преди ритуала се ходи на църква, за да се прочете чиста молитва на майката. Но се ходи с детето задължително.

# 8
  • София
  • Мнения: 659
 Аз пък знам, че погача се прави преди бебчо да навърши 40 дена и се прави в неделя. А на 40 ден майката и бебето ходят на църква да им четат чиста молитва и след това трябва първо да минат през три чужди къщи (аз обаче по къщите не съм обикаляла). Абе те общо взето обичаи много, но във всеки край ги правят по различен начин.

# 9
  • Мнения: 1 733
Едното, което знам е за погачата на 40-я ден. А другото не е много за новородено, но пак си е интересна традиция - когато пробие първото зъбче на детето, този, който пръв го е забелязал, трябва да му купи нещо чисто бяло (чорапки, блузка и т.н.), за да са бели и здрави зъбките на бебето.

Общи условия

Активация на акаунт