Изследвания при бременност с близнаци!

  • 15 028
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 173
Мили мами,бихте ли споделили какви изследвания Ви правиха по време на бременността Hug
Питам,защото ми казаха,че при бременност с близнаци,биохимичен скрининг не може да се направи Rolling Eyes
Та въпроса ми е какви са важните изследвания за които трябва да държа да ми бъдат направени...и как ще се констатира(не дай Боже),наличие евентуално на някава малформация на плода
,като не се прави това изследване newsm78
Благодаря Ви за включването предварително  bouquet Hug

# 1
  • Мнения: 2 022
Зоя, честита бременност Simple Smile
Аз лично правих фетална морфология в 12 г. с. при д-р Мазнейкова за нухална транслусенция, след това в 19 г. с. при д-р Мазнейкова и д-р Димитрова от МЦ Фемина - фетална морфология, а през 24 г. с. фетална морфология при Мазнейкова и фетална ехокардиография при д-р Спасов от МЦ Фемина. Ориентирай се към добър специалист по ултразвук за проследяване на бременността, а също можеш да се консултираш с проф. Кременски от Майчин дом - генетично консултиране. Останалите изследвания са важни и за всяка бременност - серологичен статус, кръвна картина, кръвна захар в 24-28 г. с, и щитовидните хормони.
Успех и спокойствие - всичко ще бъде наред!   Hug

# 2
  • Мнения: 7 640
Божеее, Cygnus, не сте ли се попрестарали с ехографиите Grinning

БХС в България при многоплодни бременности не се прави, няма програма за изчисляване, което мен пък много ме устройваше Mr. Green
На фетална морфология специално не съм ходила, но по мое мнение специалистите за това са Томова и Димитрова.
Към края на бременността, заради отоците давах урина по-често и кръв ми вземаха заради хемоглобина.

Зоя, лека бременност!

# 3
  • Мнения: 173
Благодаря за пожеланията  bouquet
Записах се за женска консултация в" Майчин дом"
Пуснаха ми много изследвания,но не ми дадоха нищо,предполагам че като са готови ще ми дадат и картона който ми приготвиха и изследванията също,или картона и изследванията остават при тях?
За това не знам какви точно изследвания пуснаха,но ще видя като са готови...

# 4
  • Мнения: 2 950
Незнам коя седмица си, но аз до сега ходих на видеозон няколко пъти в кабинета на лекаря, който ще ме изражда. Той ме насочи в 20-та седмица да ида на фетална морфология при д-р Марков от център Фемина. Иначе в женската консултация ходя на всеки две седмици. При близнаци трябвало да се ходи два пъти по-често! До сега са ми пускали кръв и урина за хемоглобин, кръвна захар и т.н. Дадох кръв и за серология. За сега е това! ти в коя седмица си?

# 5
  • Мнения: 173
Аз съм в началото на бременността -6 г.с и малко от горе Hug
Дай Боже всичко да е наред и за в бъдеще Praynig
А днес се регистрирах за ж.к

# 6
  • Мнения: 3 638
Честито и лека бременност и от мен !   bouquet

Аз съм бременна в чужбина, но поне мога да споделя какви изследвания са ми правили досега тук в Холандия. Обикновено като разбереш, че си бременна ти назначават преглед през 10-та г.с. - тук дори не ходиш на гинеколог, а при акушер, имат специални акушерски практики, гинекологът е само за по-специални случаи или при проблеми, в моя случай ходя на гинеколог в болницата, защото съм бременна с близнаци.  
Аз точно на този първи преглед разбрах, че съм бременна с двечки!. Взеха ми кръв и ми дадоха информативни материали и трябваше да реша дали искам да правя биохимичен скрийнинг и нухална транслусенция (не съм сигурна дали е точно така на български). Тук подобни изследвания се препоръчват ако си над 36 години или в рискова група (генетична обремененост). Аз реших да не ги правя, защото при близнаци БХС дава често неверни резултати, а и двете изследвания по същество не дават 100 % гаранция, дават само процент на риск - но това си беше мое решение.
На 20-та седмица от бременността се прави морфологична екография - там ме гледаха почти 1 час. И засега това е. До 30-та седмица ходех на преглед всеки 3 седмици, а сега вече на всеки 2. Всеки път ме гледат на видеозон и мерят главичките и коремчетата на бебетата, мерят ми кръвното и килограмите, които вече са доста Simple Smile
Иначе преди няколко седмици се оплаках, че ми се виеше свят 1-2 сутрини и ми взеха кръв за изследване на желязото, мисля че ако не се бях оплакала и това изследване нямаше да ми го направят. Слава Богу, засега всичко е наред, а и нямам почти никакви оплаквания като изключим умората и огромния корем.
Гледам доста да се информирам и знам, че в други страни правят доста повече изследвания. Тук обаче е така,  дори все питам дали трябва да взимам някакви витамини и все ми отговарят, да продължавам само с фолиевата киселина и да се храня добре и разнообразно. Това и правя. Понякога се притеснявам дали ме следят достатъчно, но пък от друга страна се чувствам добре и не си създавам излишни притеснения. А май това е най-важното.

# 7
  • Мнения: 7 640
фатич, ти още ли си на фолиева Shocked, тя се пие само до 12 седм., спирай я вече Simple Smile

# 8
  • Мнения: 3 638
фатич, ти още ли си на фолиева Shocked, тя се пие само до 12 седм., спирай я вече Simple Smile

Ами още си я пия, така ми казват. Бях и чела, че при близнаци било добре да се пие до края. Може за нищо да не служи, но и не вреди. Пък поне се утешавам, че пия нещо  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 7 803
и аз знам, че тръбата се затваря до 12 седмица, после е безмислено

# 10
  • Мнения: 256
Честито!
Безпроблемна и доколкото е възможно лека бременност  bouquet

Едва ли ще съм ти от полза,защото не съм в България,но все пак..
Всички стандартни изследвания включително и БХС.Между 18-20 г.с е първата фетална морфология,а след 28 г.с на всеки 2 седмици тъй като тогава близнаците започвали да се конкурират и трябва да се наблюдават/думите на моя лекар/.Имах фетална и в 24г.с ,но това защото лежах в болница за контракции.Също така тук се прави един тест/ФФН-не се прави в БГ и май по-добре.../ като се взима секрет от влагалището и показва дали ще родиш до 2 седмици!Той е валиден до 32 г.с.Но на мен започнаха да ми го правят тъй като шийката ми се отваряше.Единия път прокървих леко при взимане на секрет и даде положителен резултат и докато изчакам следващия и резултатите бях полудяла /бил е + заради кръвта/.Затова казвам,че може и без него.

P.С.Според моя лекар нямало нужда от фолиева newsm78,но аз подкована от форума си я пиех стриктно.

# 11
  • Мнения: 7 640
и аз знам, че тръбата се затваря до 12 седмица, после е безмислено

именно.
Фата, ако държиш на някакви хапове, може магнезий да си вземаш, с цел да профилактираш заплашващото всички многоплодни бременност преждевременно раждане Sunglasses, но много ясно питай и лекаря си Peace

# 12
  • Мнения: 2 950
И аз тъкмо се чудех за фолиевата киселина. мислех другата седмица да го питам дали да я спирам вече, че то 18 седмица стана  newsm78

# 13
Остави го тоя биохимичен скрининг според мене ползата от него е почти никаква.
Те не могат и не твърдят изобщо нищо конкретно за твоето дете, а каква е вероятността, т.е.  1 на  колко Х деца при резултати като твоите статистически детето се е случвало средно да има проблем.
И 1 на 10 да е това (при норма 1 на 250) не значи че точно твоето ще е това десето дето нещо не му  е наред. И 1 на 1000 да е пак няма гаранция, че твойто няма да е точно 1000ното с аномалията. Само късане на нерви мене ако питаш. А и съм много любопитна откъде и колко точна е статистиката за тези данни като само преди 6 години изобщо тези хормони не се изследваха в БГ масово че да имат достатъчно голяма база за сравнение. те май сега с тази рекламна кампания всички да си правят това изследване събират реални данни за такава статистика а ние ги спонсорираме и им помагаме. за нашите снахи и дъщери вече може и да е по-обективно.
На моя приятелка доста й бяха объркали термина, защото не помнеше кога й е последния цикъл и резултатите излязаоха лоши. После на феталната устоновиха, че термина е объркан и спрямо истинския термин резултатите са в норма, ама жената се побърка и побеля за това време.
Нищо не изпускаш освен неясното чувство на гордост леле какъв здрав ген имам.  Laughing Laughing Laughing

# 14
корема ми емного по-голям от същото време на първата бременност, а видимо не съм напърлняла другаде и така ми се ще някакси да не са забелязали близначето... имаме с в рода близнаци. Сигурно до 16 седмица няма как да не забележат на УЗИ ако са две ама това никак не ми пречи да ми се иска да е така   Joy Joy Joy
 в самото начало на бременността имаха съмнение не за две а за три, после че е едно , после беше едно бебе едно миома, после само едно... но това преди края на втория месец. Когато ме гледаше в 13 седмица то така бързо се въртеше че 5 мин тго гони за да го премери. един път го хвана и излезе по мои изчесления по-малко съ едно седмица, а  уж тжчно ге беше хванала. като и казах тя пак го издебна да го мери и излезе едно седмица по- голямо... и се чудя може и да е мерила различни бебета... в тази въртележка...
смях нали...
И така си ми остана едно приятно съмненийце
знаете ли за такъв случай въпреки днешната модерна техника толкова късно да е имало изненади?

Общи условия

Активация на акаунт