Кръщене

  • 1 690
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 57
Привет, мами!

Търсих, търсих и въпреки многото теми за кръщенета, не намерих отговор на въпроса си. Затова се извинявам предварително, че пускам поредния въпрос на тази тема.
 
През август ще правим кръщене на бебо и ме интересува дали се подарява нещо на кръстниците. И ако да, подаръка само за кръстника / кръстницата ли трябва да бъде или за цялото семейство или е въпрос на уговорка с тях  newsm78 И после какъв подарък би бил подходящ? Четох някъде, че се подарява икона, но икона вече им подарихме на сватбата и не върви пак да им подарим същото???

# 1
  • София
  • Мнения: 6 011
Ние кръстихме нашия син на 17.06,но не съм чувала да се подарява нещо на кръстниците.Не им подарихме нищо.Ако пък е прието да се подарява,значи сме се изложили /доста Embarassed/.
Ще следя темата и ако трябва ще си поправиме грешката.Иначе бихме подарили нещо за цялото семейство,не само за кръстницата.

# 2
  • Мнения: 729
Не знам от къде си и какъв е обичаят при вас.При нас не се подарява нищо на кръстникът.Той облича детето изцяло и това е.Подаръци се подаряват на детето а не на кръстникът.Поне при нас е така.Ние също ще кръщаваме Моника август месец(на 15-ти).

# 3
  • Мнения: 57
Подаръците за детето са ясни. Но в случаен разговор разбрах, че трябвало кръстниците да се дарят.... Та питам, за да не се изложим....

ilkmon, нашето кръщене ще е на 11.8 в Соколския манастир

# 4
  • софия
  • Мнения: 25 392
Скоро и аз бях питала за кръщенето - ето тук

# 5
  • Мнения: 57
Скоро и аз бях питала за кръщенето - ето тук

zvanche, благодаря за линка! Изчетох темата, явно ще е както се разберем с кумовете

# 6
  • Мнения: 4 915
Не е нужно да се "разбирате". Всъщност няма правило по канон нещо да се подарява на кръстника, но много хора го правят от уважение и благодарност.

Така че купи нещо от сърце, каквото и да е. Не е важното да им върши работа (каквито са обикновено подаръците при сватба и рожденни дни на деца - подаряват се често практични неща). Нещо символично и / или свързано идейно с кръщенето е ОК.

Икона, кръстче, бижу, златна монетка с младенеца, картина...Сестра ми бе кръстница на голямата щерка, подарихме й комплект сребърни обици и пръстен с корал.

# 7
  • Мнения: 57

Икона, кръстче, бижу, златна монетка с младенеца, картина...Сестра ми бе кръстница на голямата щерка, подарихме й комплект сребърни обици и пръстен с корал.


Все добри идеи! Благодаря Hug

# 8
  • Мнения: 208
Аз бях кръстница преди месец , подариха ми обици и потнк.
Ние ще правим кръщенка през месец и аз смятам да подаря нещо за споен.

# 9
  • Мнения: 2 577
И ние ще правим кръщене този месец  Laughing
Днес записахме час и купихме хавлии.

Мислех и аз по въпроса за подаръка и се спрях на злато, макар че още не съм купила нищо. Но ще следя и за други идеи  Hug Браво за темичката   bouquet

Извинявайте, но да не пускам нова тема искам и аз да питам за по повод кръщенето нещо. Човекът, който записваше в "канцеларията" / Rolling Eyes така пише на вратата/ не успя да ми отговори на въпроса, та се надявам вие да помогнете  newsm78
Може ли 4-годишно момиченце, което разбира се е кръстено да стане кръстница на дъщеря ми??? Аз предпочитам детенце да й е кръстница и затова съм решила да не е майката newsm78. То реално всичко ще прави майката, но в кръщелното да е името на малката...

# 10
  • Мнения: 1 044
Аз лично не разбирам нищо от тези неща и честно казано съм против, но мога да помогна с информация, как мои познати организираха кръщенето на момиченцето си, бебе на 6 месеца.. В манастир, 200 души гости.  ShockedПодарък направиха на кръстницата на детето - златен накит, на стойност 300 лева. Rolling Eyes Тя от своя страна дари кръщелницата си с дрешки, злато и осветена от папата икона на Света Богородица с Младенеца. Кръстницата бе внимателно подбрана - умна, красива, млада и преуспяла в живота.  Simple SmileИдеята е, че ако нещо се случи, не дай боже с родителите, тя е длъжна да се погрижи за детето. След кръщенето-ресторант. Хора, ръченици, чалга естествено и подаръци от страна на гостите. С една дума -  сватба LaughingНаправо не си представям какво ще представлява абитуренския бал, ами сватбата.....

# 11
  • Мнения: 1 317
Amelia аз като бях на 13, че може и по-малко станах, кръстница на едно момченце, така че не мисля, че би могло да е проблем. Все пак решението си е ваше и според мен единственото изискване на църквата би трябвало да е кръстен човекът, кръстникът демек Peace

# 12
  • Мнения: 318
Аmelia,няма никакъв проблем кръсницата да е момиченцето щом то е кръстено.Aз станах кръсница също като по малка,бях на 11г.

# 13
  • Мнения: 2 577
Ами то и аз си мислех, че не е проблем, защото и моята кръстница е с 4години по-голяма от мен и тогава е била на 12г.
Бях убедена, че кака Мими ще ни е кръстница
Но днес въпросния човек изрази съмнение, че за чак толкова малко дете, отчето можело да не се съгласи  Rolling Eyes. Била едва на 4, та нямало да се справи с ритуала newsm78 ми майка й нали ще е там да й помага, като се налага

Общи условия

Активация на акаунт