За и против покупката на нова кола?

  • 29 402
  • 95
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 18 679
Какво мислите за чисто новите коли? Заслужават ли си инвестицията? Може ли изобщо да се говори за инвестиция, при положение, че в момента, в който колата излезне от магазина, цената й вече е с 30% надолу, а след 2-3 години, когато гаранцията изтича, се е обезценила вече над 50 % Sad Компенсира ли усещането за "новичко" факта, че сме дали 30 000 за нещо, което на 3-4 години може да се купи за 13-14?
Ясно е, че съм пред дилема каква кола да си купя Confused С мъжа ми не можем да достигнем до консенсус...Ясно е също така, че сравнението се прави поради липса на излишни средства. Иначе ако разполагах с парите ей тъй, от небето, сигурно не бих му мислила твърде много. Но дори и в такъв случай, пак ми се струва нерентабилно купуването на нещо, което се обезценява толкова бързо Rolling Eyes Все пак за тези пари се работи здравата, не ми се хвърлят на вятъра, за единия кеф да ми мирише на нова дамаска в купето Rolling Eyes
Вероятно съм единствената жена в света, чийто съпруг се натиска да й купи нова кола, а тя се дърпа hahaha Но приемете, че съм луда и ми кажете какво мислите вие по въпроса?

# 1
  • Мнения: 4 300
И ние сме пред подобна дилема- аз избрах стара кола. Вкл. и заради разходите по поддръжката, застраховки и прочие.Освен това новата кола, която можем да си позволим е по нисък клас от старата. Остатъчната стойност не ми е била аргумент, ръководехме се от практичността и работата, която ще върши колата.
Иначе сигурно знаеш за правилото за 30%-те процента- колата+ поддръжката и за една година не трябва да са повече от 30% от годишния ти доход.
По мои наблюдения мъжете си падат по разни скъпи играчки, ние сме малко по практични Mr. Green

# 2
  • София
  • Мнения: 11 658
Ако мъжът ми се натискаше да ми купи нова кола нямаше да откажа  Wink,не че не знам цената на парите.
За мен новото си е ново и не опира само до миризмата на дамаската.
Отделен въпрос е какъв клас кола ще си купиш и дали с тези пари не можеш да си позволиш малко по-висок клас,но кола на 2-3 години да речем.
Изборът е твой,успех!  bouquet

И да почерпиш после по едно виртуално! Grinning

# 3
  • Мнения: 1 172
Зависи точно между какви коли избираш - конкретната марка и модел на новата и на употребяваните.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами на мене всъщност не ми трябва кой знае какъв висок клас, по-скоро нещо дребно, градско, което харчи малко. Голяма и комфортна кола за пътешествия си имаме. Това, което е написала Рокси за разходите, ми е основният аргумент против. Цената на каското за новата кола, която е харесал мъж ми е 1200 лева, а лизинговата вноска ще е около 500  Shocked Вярно, други разходи няма да има, заради гаранцията, но все пак ooooh! Това ми се струват ужасно много пари...Не съм стиснат човек, нооооо Naughty

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Зависи точно между какви коли избираш - конкретната марка и модел на новата и на употребяваните.

Ами не, въпросът ми е по-скоро принципен. Не искам да коментирам марки, не съм чак толкова запозната.

# 6
  • Мнения: 2 700
За български условия аз лично бих/съм избрала относително нова кола на старо. Вероятно е въпрос и на джоб (може би ако имах парите кеш по- бих се замислила), но с лизинг си оскъпяваш достатъчно колата и покриваш всички евентуални разходи за ремонт, че и отгоре.

# 7
  • Мнения: 1 172
Принципно все  още не бих си купила чисто нова голяма кола, която да карам в България. Карам висок клас, доста нова и сигурна. Но ми се струва излишно да вложа много повече пари за чисто нова такава и да карам по разбитите пътища и със смотания бензин, който продават в Бг. Мисля, че кола, 3 години карана в Бг, не е като кола, 3 години карана в Германия.

# 8
  • Мнения: 235
Имаш ли конкретни колебания между коли ? Например Опел корса на 2-3 год по-стария модел за 14000 lv и по-новия модел от магазина за 24 000? Така ще ти е по лесно да прецениш според мен и ще видиш каква е точно разликата в парите и ще прецениш дали си заслужава. Аз така бих действала ако трябва да решавам.

# 9
  • Cофия
  • Мнения: 1 211
Мисля, ме нова кола е по-добре Peace
Ще се аргументирам - миналата година по едно и също време с мойта приятелка си купихме коли - нейната на старо, мойа нова - до момента аз освен вноските по лизинга и прегледите на определените километри 1 лев не съм дала, а тя постоянно - вечно нещо се поврежда, вечно нещо не е на ред. И като пари - пак излиза еднакво.

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Мисля, че кола, 3 години карана в Бг, не е като кола, 3 години карана в Германия.

Абсолютно. Може би трябваше да уточня...Опциите ни за избор са - чисто нова кола от бг-магазин или употребявана кола от сервиз на много прилична френска марка, намиращ се в Австрия, откупена от сервиза на принципа на "байбек" - карал си австриеца новата кола няколко години години, изплатила я почти напълно, излиза нов модел, той си връща стария, взима новия и продължава да си плаща вноските, само че вече за нова кола. За да подменят така колите обаче от сервиза си имат изисквания - за километраж, за оторизирана поддръжка и т.н. - абе да речем, гарантирано е, че колата е свястна. Цената, разбира се, е наполовина на това, което бих дала за новия модел, че и по-малко от половината.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Ако имате възможност да си го позволите, то не виждам изобщо къде е въпроса. Естествено, че нова кола е за предпочитане - гаранция тече, фирмен сервиз, изрядни документи /там няма начин да не си направиш всички видове застраховки и данъци навреме и в срок/, караш читава кола все пак... Изобщо, като изключим финансовия аспект на нещата, не виждам къде е чуденката тук.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 808
Не мисля, че изобщо може да се прави сравнение. Няма по-хубава кола от новата.

# 13
  • Мнения: 511
Ние сме пред абсолютно същата дилема.
Мъжът ми е на мнение, че няма по- хубаво от нова кола, съответно си купи такава- голяма, семейна.
Въпросът е за моето возило, много съм объркана, можем да си позволим още една нова, малка кола, но аз се опъвам. По скоро не съм сигурна, не съм от опитните шофьори и ще ми е притеснено с нова кола.
Покупката на кола за мен лично не е инвестиция, освен ако не е поръчков лимитиран модел, на всичко друго цената пада независимо, ново или старо.

# 14
  • Мнения: 1 761
Ако не си монтъор и не можеш да се справиш сама на пътя по-добре си купи нова кола.В доста отношения въпреки лизинга излиза по- на сметка от непрекъснати ремонти, независимо къде е карана старата кола.Дупките по улиците не прощават и на най- поддържаната кола.А може да избереш по-евтина марка кола.Ама нова.

Общи условия

Активация на акаунт