Питанка към счетоводители?

  • 522
  • 6
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Имам следният казус и не знам как да го реша, понеже хич не съм в час със счетоводната материя :
Значи, ще купуваме вилно място, обаче сегашните собственици искат в договора да запишем пълната сума, която ще им платим. Обяснението им е, че парите им трябват за обучението на сина им в чужбина. Обаче разликата в таксите, които ние ще платим е огромна - 75 лв. ако договора е по данъчна оценка и 600 лв. ако е по пълна сума.
Въпроса е какво може да се направи, за да легализираме парите, които ще им платим? Например ако ги преведем като спонсорство на сина им? Става дума за 20 000 лв. все пак, не за милиони, за да ги "перем".  Знам ли и аз.... замотах се съвсем...
Благодаря предварително на отзовалите се!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Няма ли някой който назнайва нещо по въпроса? Или поне да е минал по такъв път?

# 2
  • Мнения: 248
Това не е въпрос за счетоводител, а за адвокат - евентуално.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 268
И аз така мислех първоначално, но се оказа че не е в техния ресор. Доказване произход на средства е основно счетоводен въпрос.

# 4
  • Мнения: 647
Не , че ще дам съвет , но да се намеся...
Практиката / поне в агенциите за недвижими имоти/ е следната:
Когато сделката се изповядва на данъчна оценка таксите се плащат по равно от страните .Когато някоя от страните желае сделката да бъде изповядана на оценка на имота различна от данъчната поема допълнителните разходи над тези които отсрещната страна би платила при сделка на дан.оценка.
Едва ли това ще ти е от полза , но това е неписано правило при сделките с имоти.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Уговорката още като се пазарихме беше, че ние ще поемем прехвърлянето и че искат да се впише пълната сума в договора. Съгласих се, ама като не съм купувала имот преди си нямах идея, че разликата ще е толкова фрапираща. Проблема всъщност е, че не знам защо чак толкова им трябва да се знаят откъде са тия пари щом ще плащат за обучението на сина си. Ами ако сме им приятели и са ни помолили за заем как щяха да докажат? И изобщо пред кого трябва да доказват?! Thinking

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Ами да си поемат те разликата, като държат да се впише реалната цена бе, откъде накъде вие ще се набутвате? Супер нагло от тяхна страна ми се струва.

Общи условия

Активация на акаунт