Зрял фасул или по нашенски, бобец!

  • 1 267
  • 10
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Момичета и момчета (ако има такива), вече не знам на коя марка пакетиран боб да заложа.
При варенето му не ползвам тенджера под налягане. Вари си го в обикновена. Обаче едните зрънца вече се разкашкват, а другите са си още твърдички.
Омръзна ми всеки да е търговец и да те "мята" на дървото. Пакетират различни видове боб и най-вече боб от различни реколти  #Cussing out

Помагайте? Има ли някъде читав боб, който да увира равномерно...

# 1
  • Мнения: 393
За съжаление и аз не съм попадала на свестен боб тъкмо мислех и аз да пиша подобна тема, вчера последно правих боб защото милото много го обича, но какво да ви кажа 3 часа го варих и накрая както при теб едни зрънца на каша едни зъбите да ти счупят. Ако някой е попадал на свестен боб дано сподели защото аз вече се отказвам да го готвя и после да хвърлям  Sad

# 2
  • Мнения: 502
аз се спрях на някакъв сорт "добруджанка" - пакетират го и ЕСО комерс, и IZZI - но така или иначе без значение кой го пакетира отвън си пише "добруджанка" - та предполагам, че това е името на сорта
дори точно днес следобед варих добруджанката на есо комерс  Blush

увира ми винаги равномерно и най-важното - увира добре  Peace - става хубав гъстичък фасул без да е необходимо да добавям брашно

иначе съм купувала разни други бобчета, които колкото и да ги вариш ooooh!  newsm56 ......... ами добре се сваряват и не дрънчат, но без брашно не искат да се сгъстят  33uu
пък то майсторлъка на бобената манджичка е да се сгъсти без брашно   chef

# 3
  • Мнения: 11 747
Повече от година купувам боб на IZZI,те имат няколко вида - не помня какви бяха,но взимам от най-скъпия (разликата е смешни стотинки на пакет) и съм много доволна.Така бързо омеква и равномерно!Не вярвах,че пакетиран боб може да е толкова хубав! Peace
Преди купувах от пазара ,от бабите,като щателно го оглеждах да не е смесван стар и нов,но сега от IZZI -то съм по-доволна!

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... от пазара ,от бабите,като щателно го оглеждах да не е смесван стар и нов,

дай съвет какво се гледа и как се разпознава. Ще взема и от тях да пробвам...

# 5
  • Мнения: 11 747
Шани,те преди масово хитруваха,ама май поспряха с тези номера вече - все пак трябва да се гледа.
Новия боб,ако е смесен със стар,едно до друго зърната доста си личат.Новите зърна стоят по-бели;по-гладки;дори малко по-едри,малко като напръщели.Старите зърна жълтеят;сфручкани са - някои леко,а други направо като изцедени стоят;свити,люспичките им набръчкани.
Ама какви обяснения само... ooooh!
Аз го обяснявам засилено малко,разликата може да не е чак толкова фрапираща.Все пак зърната от една реколта са си еднакви.Ако можеш на око да разпределиш зърната на 2 вида - явно не са от една реколта! Naughty

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
аха, разбрах. То и аз съм на ясно с тези "критерии". Мислех си, че може да има някакви по-засукани и научни  Laughing

мерси на всички до тук   bouquet

# 7
  • Мнения: 5
наливаш 1 чашка ракия- и бобеца се сварява за 0 време

# 8
  • Мнения: 3 268
Има един дребен боб в Била на Cliver,много е хубав.Това с ракията е вярно.

# 9
  • Мнения: 2 241
Една ч.л. хлебна сода в боба при варенето върши същата работа  Laughing

Иначе аз ползвам боб домашно производство (пак добруджански Simple Smile), но пак някои зърна се сваряват различно, въпреки че за този боб съм сигурна, че е от една реколта. Изглежда трудно може да се избегне този проблем.

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
е, аз нзам за малко олио. И с него действам. Ефекта е същия като с ракията и със содата.

Аз възроптавам с/у "смесения" боб. Инак всеки знае да извади тенЖурката под налягане и след 1ч. и баба ви се е сварила на мозък Wink

Общи условия

Активация на акаунт