Има ли право шефа да те накара да си напишеш молба за напускане???

  • 2 975
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 631
Случаят е следния :

Държавна службица със стабилни трудови договори. Една от чистачките е влязла в очите на директорката и последната иска чистачката да си напише молбата за напускане. В интерес на истината причина свързана с работните задължения няма - момичето си върши работата прекрасно, дори се е случвало да остане след работно време. Е да ама чистачката е ромка - неграмотна и бременна в 3 месец.
Онзи ден на оперативката директорката и се навика, като имаше реплики "мръсна циганка" и други от сорта и я накара пред нас 20 човека да си напише молбата за напускане, която естествено тя не може да напише - пак повтарям неграмотна е.
Няколко пъти се каза, че тя е разписала молбата си /после се разбра, че е накарана да се разпише на празен лист/ и да намери някой да и я напише.


Кажете сега това законно ли е??
Аз виждам 4 престъпления :
1. Подпис върху бял лист
2. Доколкото знам работодателя няма право да те накара да си напишеш молба за напускане биз ти да искаш
3. Трети човек се намесва - да напише молба, която ти не искаш да напишеш
4. Бременна в 3 месец

# 1
  • Мнения: 5 228
Няма право. Това е най-лесният и безболезнен начин да се отърве от служител. Иначе при уволнение тя може след това да го съди, зависи как е регламентирано. Трудовото право в България защитава основно интересите на служителите, а не на работодателите.
Момичето до колкото знам трябва да се  е ргистрирало при лекаря си като бременна, за да се възползва от правото си да не бъде уволнена по време на бременност

# 2
  • Мнения: 631
Да, регистрирала се е, че е бременна и не желае да напуска, но следва невероятен тормоз.
Дано да и се размине на момичето - не го заслужава
А шефката  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 3
  • Мнения: 393
НЕЕЕЕЕ. Дали е ромка или марсианка няма значение.
При нас,в САЩ БЕЗ АДВОКАТ за такова нещо ще си получи доста добро обещетение(сумите за ДИСКРИМИНАЦИЯ са  ОГРОМНИ). 
Но в БГ................   ooooh!
Ако можете, кажете и какви са и правата.
Както казах: ромка, марсианка и т.н., ако работи добре- ДА И ГОНИ ПРАВАТА, помогнете и.
Де късмет някой да ме обиди тука в САЩ smile3508

# 4
  • Мнения: 6 164
Няма, разбира се. Но често се случва с цел тормоз, докато накрая доброволно сам напуснеш. Кажи й да се държи, защото после никой почти няма да я вземе на работа като вече бременна. А изгърми ли, край с майчинството.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 421
 На всички е ясно, че няма право, но...в случая просто кажи на момичето да не се дава и да "устиска" още някой месец, да си взема болнични и т.н. Няма да я вземат на работа бременна и няма да може да си получава майчинството.
 Ей, ужасни хора има.

 

# 6
  • София
  • Мнения: 375
Кажи на момичето, че има право като бременна да е в болничен колкото месеца иска докато роди, да си намери доктор да и пише там проблемна бременост или анемия или каквото и да е там и да не се вясва на работа докато роди, да видим тогава този кукумицин шефката и как ще я тормози, ама тези неща стават само когато те виждат че си беззащитен и неосведомен за правата си, за съжаление все още има много такива хорица дето си патят от това че незнаят как да се защитят и какви са правата им, докато ги има тях ще ги има и такива гадове които ще се гаврят с правата ни.........

# 7
  • Мнения: 2 978
Ромка, китайка.......все тая...Има си права момичето.

И мен в предната работа ме "помолиха" да напусна - бременна. Не бях удобна на шефката.
Замълчах си само заради мъжа ми, защото на него му плащаха доста повече от мен там.

# 8
  • Мнения: 1 313
Няма право. Възмутително е подобно нещо.

# 9
  • Мнения: 25 589
А къде са сега Хелзинкският комитет и другите ромозащитници?
Или паразитиращите цигани имат повече права от работещите?
Да взима болнични момичето и да я съди за тормоз на работното място, дискриминация и всичко, което законът позволява!

# 10
  • Мнения: 1 172
Освен престъпления, виждам и "над 20 човека", свидетели. Ваш дълг  е да информирате момичето какви права има и към кого да се обърне,да й помогнете да си напише жалбата и да се явите в ролята на свидетели. В противен случай, някой от вас може да е следващата жертва на въпросната директорка. И това, че сте грамотни, няма да ви спести обидите пред колеги, тормоза и т.н.

# 11
  • Мнения: 967
А намери ли се някой отвас 20те човека, който да каже на горкото момиче, че няма сила на този свят, която да я уволни при положениее, че е бременна и че в НИКАКЪВ случай не бива да подписва каквото и да било? Ако сте си замълчали, а сега пишеш във форума ... нямам думи ... не с нас трябва да бистриш въпроса, а със жертвата. Спри я да не подписва нищо, ако вече не е късно

# 12
  • Мнения: 14 133
Няма, разбира се. Но често се случва с цел тормоз, докато накрая доброволно сам напуснеш. Кажи й да се държи, защото после никой почти няма да я вземе на работа като вече бременна. А изгърми ли, край с майчинството.
Освен престъпления, виждам и "над 20 човека", свидетели. Ваш дълг  е да информирате момичето какви права има и към кого да се обърне,да й помогнете да си напише жалбата и да се явите в ролята на свидетели. В противен случай, някой от вас може да е следващата жертва на въпросната директорка. И това, че сте грамотни, няма да ви спести обидите пред колеги, тормоза и т.н.
Peace

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 037
Да се обърне към Инспекцията по труда,такава проверка ще дръпнат,че другия път директорката много ще се замисли дали да го прави,защото те наистина защитават предимно правата на служителите ,а не на работодателите.И кажете на момичето че закона го защитава ,когато е бременно,макар че ако вече молбата е написана не знам как ще продължат  нещата

# 14
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Абе каква молба, какви 5 йени бе хора?!  Laughing
Пише се ЗАЯВЛЕНИЕ! Персоналът е ресурс и има цена, не е нужно да се моли за елементарни неща...

Общи условия

Активация на акаунт