Децата и неформалните групи

  • 1 483
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 565
Една случка ме накара да пусна тази тема, но, търсейки информация в нета, попаднах на ето този доклад. Моля, прочетете го, въпреки че е дълъг, има доста интересни неща в него!

http://www.detstvobezsalzi.org/d/doclad8.doc

А всъщност исках да попитам - имате ли представа какви са неформалните групи сред днешните тийнове и вашите деца към кои от тях принадлежат?  Confused

# 1
  • Мнения: 3 491
Моята информация и впечатления са предимно от племенничките на съпруга ми. Те са около 18-20 годишни, едната вече е студентка. Уравновесени и съзнателни деца.
Не бих казала, че неформалните им контакти са били нещо по-различно от това, което е било по мое време. Имаха приятелки, с които да си ходят на гости, да излизат навън, толкова.
Умното нещо, което според мене направи зълва ми, е че ги записа още от малки да пеят народни песни. Продължиха да пеят, докато завършат гимназия. Имаха амбициозна и предприемчива ръководителка, която все изнамираше разни спонсорирани фестивали из Западна Европа, и последните няколко лета ходеха по екскурзии да пеят. Това доста отрака децата, определено не виждам в тях грам негативизъм и инертност. Много ми е приятна  например картинката на свекърва ми, зълва ми, и племенничките в комплект - вълнуващо е да видиш подобрения модел на всяко следващо поколение. Дано повече деца да са така.

# 2
  • Мнения: 3 740
имате ли представа какви са неформалните групи сред днешните тийнове и вашите деца към кои от тях принадлежат?  Confused

Аз имам не много подробни наблюдения над скиновете. Единият ми син се беше залетял натам, добре, че му дойде акълът. Не стана лесно обаче.
Та те си имат "униформа" - бръснати глави, дънки, натъпкани в кубинки, якета бомбар. Изповядват някакъв преекспониран национализъм. Крайните последователи живеят под девиза "Циганите на сапун, турците - под ножа" - и си водят отчетност кой колко "небългари" е набил. Имат го за проява на патриотизъм и геройство. По-умерените се запленяват от идеята за национално величие, прекланят се пред героите от национално-освободителните борби, не дават дума да се издума срещу България - лошо няма, но всичко това лесно прелива в по-екзалтираните форми. Така че ако детето ви проявава особен интерес към героичните страници от българската история, събира се предимно с момчета с описаната униформа и започне да им подражава и външно - очаквайте изненади.

Последна редакция: пт, 06 юли 2007, 09:46 от Кабо Алма

# 3
  • Мнения: 1 426
И на мен ми е трудно да ти отговоря за тийнейджърите като цяло, но за моите деца ще ти кажа. Гледам, че твоят син сега влиза в най-притеснителната за майките гимназиална възраст... Моите пък току-що излизат от нея.
Групичката приятели от старото училище. Постепенно се разпада поради липса на общо време и интереси, остават дълги телефонни разговори от време на време и някой купон.
Същото става и с приятелите от махалата. Полека-лека се минава на "здрасти-здравей" и някой общ мач или купон или ходене на плаж или в планината на екскурзия.
Отношенията си остават добри, но вече други търчат и залягат цяла вечер, играейки на фунийки.
И постепенно се заформят две-три нови групи по интереси в гимназията. Синът ми например е запален шахматист, свири на китара и слуша хеви метъл. Тоест има няколко почти непресичащи се групи приятели, с които си има определени места и дни за срещи.
Разбира се, изпушиха се по някоя и друга цигара - обикновена и "трева"... Довеждаха ми ги по един-два пъти пияни и в доста окаян вид... Няма начин, човек иска да опита по една или друга причина едно и друго. Цигарата с тревата я изпуши голямата в 9-ти клас... Надявам се, всъщност сигурна съм, че освен първа и беше и последна...
Сега са съответно трети курс студентка и кандидат-студент. Не пушат, почти не близват алкохол - само ако се наложи за наздраве по глътка. Аз още от тръгването по купони не съм забранявала директно, а съм давала съвети как да пие човек, за да не се напие дивашки - там, аспиринчето, филийката с маслото... За купоните вкъщи винаги съм следяла да има достатъчно ядене - и никога не е имало изцепки, защото тях винаги ги гони вълчи глад, и като се нахвърлят на яденето, после алкохолът вече не върви... А и постепенно желанието за пиене в компаниите и на двамата доста намаля, сега вече вкъщи се събират главно да слушат музика и да си приказват, е, пак се купува по някоя бутилка, но тя вече половината остава за следващата сбирка, така че, слава богу, с това нямаме проблеми.
А с пушенето - аз на времето пушех страшно много, децата бяха категорично против и бяха много щастливи, като в крайна сметка се отказах... И не пропушиха - засега, а се надявам, че и за в бъдеще.
Хубавото е, аз всъщност винаги съм имала голям късмет с това, че децата ми са споделяли доста неща с мене. Така че аз общо взето познавам приятелите им, а и те ме познават, и неизменно на събиранията вкъщи са ме викали за по едно "наздраве" и малко да ми се поизперчат в смисъл "какви сме готини!" Е, и аз съм успявала да вмъкна по някоя възпитателна история-спомен от моите младежки години пак в стил "и аз не съм расла в гората" - и са ме изслушвали.
Така че - не се притеснявай, Како Сийке. Готина майка като тебе няма начин децата й да не са готини. А готините деца просто няма начин да нямат свястна компания.

# 4
  • Мнения: 25 565
Благодаря, Невада, но нали знаеш - една майка все има за какво да се притеснява! Още повече, когато силно се съмнява дали възпитава правилно... А и преди 2 дена са пребили приятел на сина ми в 8-9 часа вечерта в центъра на града. Побойниците май са били скинари, но не се знае дали само не се преструват на такива. Доколкото схванах, поводът е бил, че не са му харесали надписа на гуменките.  Crazy
Та затова питам за днешните групировки, да съм в час от кого какво може да се очаква. Дотук съм открила:
- скинари
- чалгаджии
- фешъни (модни маниаци, някои от тях не слушат чалга)
- антифешъни (включват метъли и др. подобни, но не съм сигурна за цялостния състав, само знам, че са върли врагове на чалгаджиите и фешъните)
- емо-та (каквото и да значи това  newsm78)

За какви други сте чували?

# 5
  • Мнения: 1 426
Да, много неприятна случка... И аз, разбира се, се страхувам от подобни работи, никой не е застрахован, това са хора-идиоти, на които да не им се изпречиш на пътя...
За радост (замалко щях да пиша за съжаление - какво нещо е езикът!) лично не съм се сблъсквала, нито пък децата ми поддържат подобни контакти.
При нас преди няколко години се беше появила групичка 4-5 полунаркоманчета 17-18 годишни момчета и момичета, които се опитаха да тероризират квартала - обираха първите етажи през балконите, издърпваха вечер на сами жени чантите, обираха на децата стотинките или джи ес емите, засядаха по чуждите мазета... полицията твърдо не можа да се справи - защото бяха непълнолетни и дори като ги хванеха на място, единственото, което полицията можеше да направи, беше да ги връща на родителите. А родителите: един дядо, синът и снахата загинали при катастрофа, две-три баби, децата им на гурбет в Гърция, и една майка-алкохоличка... Контрол отникъде. Накрая с тях се хванаха останалите младежи - в крайна сметка успяха да разбият групата. Тартор беше единственото момиче - дъщеря на алкохоличката. Някак си успяха да сплашат момчетата, на едното междувременно родителите му се върнаха и се заеха с лечението му, другите не бяха хлътнали надълбоко... Намерихме бащата на момичето (отдавна разведен и живеещ на друго място с по-малкото си дете). И при нея нещата май са тръгнали на добро... дай боже!

Извинявай, пак се отплеснах.
Всъщност не мога много да съм ти от помощ.

Емо-тата май не са опасни... доколкото знам, са някакъв шашав стил на обличане, прически, варварски дрънкулки и татуировки, не знам каква си музика и умрат да изглеждат нещастни... а всъщност са умрели от скука... Главно момиченца в ученическа възраст...

# 6
  • Мнения: 3 447
Това намерих в един друг форум:
Цитат
Emo или на бг Имо (заради произношението) е стил в музиката, част от пост-хардкор сцената.

История на стила


Начало

Имо музиката възниква през 80те от хардкор пънка с особени по-емоционални текстове и музика насочена към личността.Като първите банди получават това име и заради техните изключително емоционални изпълнения на сцената.

Развитие

Имо стилът преминава през няколко темпове на развитие.Започва с първата вълна, при която звучи близко с хардкор пънка.Преминава през така нареченото “инди имо” на втората вълна за да стигне до съвременната си форма. Разновидност на Имото е жанрът Скриймо, който е по-тежък. Имо субкултурата и стилът на обличане възвикват покрай музиката.

Лоша слава

Напоследък много банди са обявявани за имо заради външния им вид и това, че изпълват с депресия или пък силна емоция музиката си.Заражда се и нова вълна имота,които се свързват със склонност към самоубийство и с постоянни депресии.

Списък с банди
Първи имо банди: Rites Of Spring , Indian Summer, Fugazi
Банди от втората вълна: Jimmy Eat world , Braid
Съвремненни имо банди: Silverstein, Alesana, Funeral For A friend, Saosin
Банди, често описвани като имо: My Chemical Romance, Fall Out Boy, Panic! At The Disco, Dashboard Confessional

http://www.vbox7.com/play:b6c56032

# 7
  • Мнения: 25 565
Благодаря, Невада и Дона!    bouquet
Между другото песента ми хареса. Което не мога да кажа за младежите, ама какво да се прави, въпрос на вкус (или поколения  Rolling Eyes).   Mr. Green
Поне не изглеждат агресивни.  Thinking

Последна редакция: пт, 06 юли 2007, 22:08 от Как`Сийка

# 8
  • Мнения: 3 447
Как'Сийке, на мен пък ми стана някак тъжно... че вече не мога да дам информация за неформалните групи от първа ръка, а се налага да ровя в Гугъл. Сигурно е част от кризата на 30-те...  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 25 565
Не се коси! Като станеш на 40, пак ще ти се наложи да се запознаеш отблизо с тях!  spoko 

# 10
  • Мнения: 24 467
Нямам тинейджър все още, но вървим натам, а имаме и преки съприкосновения с такива. Все още не съм наясно с настоящите групи, но се зачетох, включително и в това, което е препоръчано от Как`Сийка  в първия й постинг по настоящата тема.
Моте хлапе още не принадлежи към някакъв тип група, но ми се ще да попитам майките на деца, които вече клонят или симпатизират на такива или директно участват в тях- това притеснява ли ги, имат ли проблеми във връзка с участието на децата им в такива групи и ако да- какви проблеми?

Общи условия

Активация на акаунт