Отговори
  • Мнения: 230
Въпросът ми е колкото емоционален, толкова и практичен. Когато бебенцата ви, как да кажа, потръгнат - нали почнат да се хранят и да наддават, и всеки ден да правят мънички крачици напред, как се отнасяте към тях. Приемате ли ги като напълно нормални бебенца или винаги си казвате неща от рода "...той/тя не прави еди-какво си ... или аз трябва да изчакам с еди-какво си, защото сме недоносени". Имам предвид неща като захранване, двигателно развитие и подобни. Една от прабабите на бебко като говорихме, че не може да хваща играчки изтърси " еми то при него по-бавно ще станат нещата, щото нали по-рано се е родил". Аз лично да ви кажа си го смятам моя бебко за нормално родено детенце и не му прибавям там два месеца към срока за захранване и т.н. Отдавна теглих по една майна на баби, педиатри и други подобни съветници и сега с рогата напред си гледкам бебо по моите правила. Да ни е жив и здрав таткото!

# 1
  • Мнения: 8 905
Здравей!
Виждам, че доста хора са прочели темата ти, а никой не е отговорил. Това навярно е така, защото въпроса ти е малко относителен и индивидуален.
Моята дъщеря, която сега е вече на 7 години, се роди месец и половина преди термина - 2кг., 44 см. Въпреки че стоя три седмици в кувьоз и беше хранена със сонда, за кратко верме след като я изписаха, тя се подобри значително. Само няколко месеца й бяха нужни, за да се изравни с връсниците си. Фактът, че е родена недоносена, лично при нас, не се отрази по никакъв начин нито върху захранването, нито върху грижите, които полагахме за нея. 

Но въпросът е относителен. Предполагам, че едно бебе, родено под 2кг., ще има нужда от повече време.

Ти така и не си споменала колко точно е недоносено твоето бебе.
Дано съм ти била полезна! Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 4 865
Не знам дали моето бебе се роди наистина недоносено: 3 седмици преди термин, 2.030 кг, 43 см. Остана в неонатологията на МА 4 седмици. Никой не ми обясни защо точно. Лекуваха я като че ли от техни си вътреболнични инфекции. И чакаха да качи поне мъничко (теглото й беше спаднало на 1.800 кг).
Единственото, което беше различно след прибирането й у дома, беше изискването за по-висока температура в стаята й - казаха, че заради ниското тегло има проблем с терморегулацията. Спазвахме го 2-3 седмици. Естествено, ваксините бяха отложени с месец, но за всичко друго си я гледахме като здраво, родено на термин дете. Със захранването дори избързахме малко, защото хемоглобинът й на три месеца беше на долната граница.
На по-малко от два месеца я водихме на истинско лятно парти по случай първи юни.
На два месеца и половина я снимахме в болида на Шумахер (е, не в състезателни условия, на автосалона в София беше)
На четири месеца и половина я заведохме на море.
На осем месеца я заведохме на ски (нейното беше возене с шейната)
На годинка тежеше 7.600 кг
На година и десет месеца тръгна на ясла.

Сега е на пет и не мисля, че някога по нещо се е различавала от връстниците си.

Вярно, че се роди само 3 седмици по-рано, т.е. нямаше никакви усложнения, характерни за много от недоносените деца.

# 3
  • Мнения: 983
На мен всъщност ми е трудно да отговоря точно, защото бебчо е още много малък и тепърва почва да расте....т.е. за сега е трудно да се каже къде се намира спрямо връсниците си. Роди се 2000 гр., 48 см. Сега е почти 7 кг., което според лекарите е чудесно. Честно казано в началото ми беше много трудно да се грижа за него, защото не се хранеше добре, това ме депресираше страшно, мислих, че не правя нещата правилно, това ме караше да плача и само с подкрепата на близките хора около мен успях да стъпя на краката си...Но към третия месец всичко се нормализира и спрях да гледам на него като на недоносен...Захраних го рано, вече се обръща от гръб на корем...активен е...Честно казано отначало по цял ден вървях с една книжка в ръка  "Първата година на моето бебе" /или нещо от сорта. Беше излязла със списание "Моето бебе и аз"/. Там са описани месец по месец уменията на бебчо - физически, психически, социални...и точка по точка аз отбелязвах какво може и какво не може да прави....Бях се ошашавила  Crazy Охххх, хубаво, че този период отмина  ooooh! Та и аз сега си го гледам по мои си правила, като гледам той какво ми показва  Peace

# 4
  • у дома...
  • Мнения: 3 072
Единствено за което следя, е да не получи отново херния. А иначе и много от редовно родените деца не могат да правят нещата които пише по дебелите книги. Просто всяко е индивидуално.
А иначе и аз я захраних по-рано заради нисък хемоглобин. Единственото което я различава от другите деца на нейната възраст е ръста и теглото - по-дребна е от тях. Но аз се радвам и се успокоявам, че си хапва доста добре и успяхме да избегнем анемията.

# 5
  • Мнения: 983
Надя, тук доста майки на недоносени дечица споменават за херния и бебетата им са имали такава...На мен не ми е ясно...Има ли ясни признаци, че бебчо има херния? Как се открива? До каква възраст може да се махне?

# 6
  • у дома...
  • Мнения: 3 072
Хирурга в Пирогов ми спомена, че при недоносените деца вероятността да получат херния е 90%. При нас болките приличаха на силни колики и това ни заблуди. Пък и беше коликовия период... Може да се появи и подутина в областта на коремчето.Нищо не пречи при дори и най-малко съмнение да направиш консултация със специалист.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 965
Интересна темичка, yo Simple Smile
Вики се роди в края на 32-ра седмица - 1800гр, 42см. Сега е на 7месеца и половина и сме около 8.5кг, над 68см.
Относно захранването, а и ваксините се съобразявам с това, че е роден недоносен. Захранването започнах на 7м (5м и 5 дни приравнени). Ваксините също късно започнахе - БЦЖ-то трябва да се бие най-рано на 2 приравнени месеца и освен него и Манту имаме само 1 противохепатитна ваксина и за полиомиелит. Миналия месец педиатърката ми каза да не го оставям да сяда, въпреки, че той се набира и иска да стои седнал (дори и за малко). Така, че и с това се съобразявам.
Емоционално мисля, че вече си е наравно връсниците (като по-малък непрекъснато искаше да е гушнат, дори спеше върху корема ми, докато другите деца на неговата възраст вече се заиграваха сами, държаха играчки - явно е имал нужда да навакса ласките), но дори и при доносените деца има разлика в развитието.
Със сигурност му треперя повече, а и на моменти го оставям да ме "дресира". И си мисля, че винаги ще се съобразявам с това, че е роден недоносен. 

# 8
  • у дома...
  • Мнения: 3 072
Леле, Вики... Как ги направихте тез 8.5 кг??? Резултатите ни от вчера са 6,900 и 67,5 см... Вече се чудя какво да го правя диването.

# 9
  • Мнения: 387
Честно казано се съобразявам с това, че не е доносен. Изобщо не мога да кажа, че е достигнал връстниците си (става дума ноемврийците - той се роди през ноември миналата година). Януарците (термина ми беше на 1ви януари) го застигат. Наддавал е дори повече от необходимото. Захраних го на 6 месеца и нещо - бавничко. Хемоглобина му беше на 6. Докато беше още във вътре-утробен период си беше почти неадекватен, но това го има при всички бебета. Носили сме го на ръце през първите 2 месеца, като имаше колики е спал и при мен. Но както казва Viki_76, имаше нужда от гушкане.
В умствено отношение (ако може да се говори за такова) разви първо контакта с хората. Усмивката се появи първа. Играчките не го вълнуват особено и до сега, но вроденият проблем с катарактата на едното око също си каза думата. Първо мисля за него и след това за преждевременното раждане.
А с тези книжки, човек може да се вкара в депресия без проблем. Аз със сигурност си мислех по едно време, че детето ми е бавно развиващо се от подобни писания на разни "светила". За капак имам една комшийка-пенсионерка, била старша сестра в местния "Дом майка и дете". Причаква ме на входа и ме разпитва какво може вече детето и какво не. И следват разни порицания и съвети, дето.... #2gunfire
Та така - започна да хваща предмети на 5 месеца и нещо (при положение, че трябвало на 3). До днес не се обръща нито от гръб на корем, нито обратното. Не седи, но прави опити - няма да го насилвам в никой случай. Иначе вече 2 зъба покараха.
Много весел и енергичен е, но и доста кротък.
Най-важното, което трябва да се разбере и знае от всички майки е: ВСЯКО ДЕТЕ Е УНИКАЛНО! Няма шаблони, няма: "Аааа Я Твоето е по-добро от моето, защото прави вече......" или " А, ама как...., че то моето вече отдавна...."
Аз за себе си мога да кажа, че още мисля сина си за недоносен. И сигурно така ще бъде и занапред. Самият факт, че сме събрали тук в този форум да обсъждаме проблемите си а не другаде, говори сам за себе си.

# 10
  • Мнения: 934
Хайде и аз да си дам мнението. Не знам как съм възприемала голямата си дъщеря доста отдавна беше далечната 1995. роди се на 27.01 и тежеше 2360 и 47см. 35 гс. седя 10 дена в кувиоз.
Тогава нямаше грам информация за захранването карахме си "както баба каже". Не е имала особени проблеми освен това че просто не искаше да яде. Не засука въобще, нямаше грам смукателен рефлекс и на годинка беше 7.800. Иначе в развитието си беше и съвсем наред заедно с връстниците си. Късно проговори, но това си е от чист инат.
Малката Веселина се роди на 14.12.2005 1980гр. 43 см. и седя общо 47 дена в болница 27 от тях на командно дишане. Проблеми доста имаше слава богу  временни. Отнасях се с нея като недоносена захраних я късно, ваксините чак като стана на годинак почнахме и полиото и ДТК. Спазвах доста от съветите които ми бяха дадени тук в форума и не съжалявам на кила много лесно навакса на половин година беше  5.500 а на годинка 10.800. до към 6-я месец изоставаше доста от връстниците си. не се обръщаше не посягаше и т.н. но си беше жизнена. на 9 месеца вече имаше доста голям напредък почти се изравняваше, но не искаше да се обърне все още. На година и един ден проходи и беше втората от 4 бебета родени декември месец която проходи.
Та накрая след тези излияния само искам да кажа, че рано или късно нашите малко по-специални деца наваксват в развитието си независимо как се държим с тях. Рехабилитатора при който ходихме имаше страшно добра приказка за това "децата оцеляват въпреки грижите на майките си". Общо взето на 7 месеца спрях да се държа като майка на недоносено дете и почнах да третирам Веселина като напълно нормално и здраво бебе, не се оглеждах вече кой какво може и дали тя също може просто не е необходимо.

# 11
  • Мнения: 230
Понеже ме попитахте да си кажа - терминът ми беше 5-6 март. Даниел се роди на 23 ануари, не мога да се сетя това коя седмица е точно. Грубо казано месец и нещо по-рано. Роди се 2070, 44 см.

# 12
  • Мнения: 888
С много любов, внимание и грижи Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 3 591
Моето бебе не беше недоносено /макар и родено почти 3 седмици по-рано/, но също беше малко - 2.5кг и едва 43 см. Аз има кървене през цялата бременност и вероятно бебето не се е хранило достатъчно. Макар, че неможе много да си го обесня - както виждате килограмите му за тея 43см си бяха даже много и той се роди с гънчици и доста пухкав, макар и малък като коте. Но и до сега е много дребен - с около 1 глава е по-нисък от връстниците си и е едва 9кг на година и половина. Като се роди, и после на всеки 6 месеца муд ават ударна доза вит.А за да расте уж по-добре, ама като гледам нещо не растем "ударно"  Blush

Иначе за пазене го пазехме много първия месец - кърмех го през има няма 1 час най много  Embarassed ...първите 6 седмици беше наддал 2,200кг ...и от там насетне спря да наддава.... а аз като че ли просто приех, че детето ми ще е дребничко и няма да яде и се успокоих.
Иначе определено боледува повече от братята си, но пък той ходи и на ясла, лепи вируси и от братята си, та това, че е кекав може и да не е заради това, че е бил мъничък като е роден newsm78
С другите неща си беше в норма- и с сядането, и с прохождането, сега малко бавничко проговаря, но пък си ползва някакви думички все пак и разбира и изпълнява прости команди. В градината много му треперят лелите, просто защото е миниатюрен.... Но пък аз не го приемам като по-различен.
Иначе се захранихме на 7 месеца, нямаме още заменено хранене/той не проявява интерес да яде - по-скоро да се маже/ и основното хапване е от мама Embarassed

# 14
  • Мнения: 181
Здравейте,
синът ми се роди 2.050 кг и 46 см през 1991 година. Тогава се захранваше по книга, само ваксините отложихме с около месец. Успя да навакса килограмите до края на първата годинка, не е имал проблеми с психическото си развитие.
Сега е 16 годишен младеж, развиващ се напълно нормално!

Общи условия

Активация на акаунт