Сраствания след секцио?

  • 26 962
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 567
Наскоро родих второто си дете отново със секцио. Операцията продължи още 2 часа след "изваждането" на бебето. Имаше усложнения, дойде още един хирург. Всичко се проточи много дълго и страшно тягостно. Моят гинеколог каза, че имало много сраствания, които е отстранил - изрязъл към корема и червата. Срастванията се дължали или на първото секцио, или просто организмът бил склонен към сраствания.
Някой знае ли на какво точно се дължат срастванията и дали мога да ги избегна сега?
А може би организмът ме ще ги образува отново? Sad

# 1
  • Мнения: 6 320
И аз имах много сраствания от първото секцио, но тогава бях много зле и изкарах 9 дни в реанимация, поради което ме раздвижиха много късно.
Доколкото ми е известно и ме посъветваха след второто секцио - движението е важно. Въпреки болката от операцията, добре е родилката да се движи повече (без да се натоварва излишно).

# 2
  • Мнения: 567
Ох, поне това съм го изпълнила-след второто секцио се движих достатъочно. Grinning
Простете невежеството ми, но сраствания нееластична тъкан ли значи? И пречи ли на нещо в организма? Например на едно нормално трето раждане?  Shocked

# 3
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Записвам се да следя темата. Тъй като имам няколко коремни операции и сраствания вследствие от тях, ми обясниха, че при нормално раждане има риск от вътрешни разкъсвания. Аз все пак пробвах да родя нормално, не ми се получи (по други причини), сега имам още една операция - секциото, вероятно и още сраствания. Навремето (преди 23 години) лекарите ме бяха посъветвали да си пека коремчето на слънце, за да избегна срастванията. Не зная доколко е вярно това. Възнамерявам да раждам следващите си деца както природата го е намислила, така че ще се радвам, ако някой по-компетентен се намеси и обясни какво точно следва от наличието на сраствания и причиняват ли проблеми при естествено раждане.

# 4
  • Мнения: 1 896
И на мен не ми е много ясно, но бях питала един съученик, който е коремен хирург, и според него срастванията от секцио по принцип обикновено са малко и не играят съществена роля, тъй като при секцио се работело "ретроперитонеално", което ще се радвам някой да ми разясни, ако е наясно.
Аз също имам едно секцио и се каня да раждам нормално, имам преди това доста отдавна и операция от апендицит - но никой лекар досега не ми е споменал, че трябва някакви евентуални сраствания да се вземат предвид при определяне начина ми на раждане.

# 5
  • Мнения: 67
За да се избегнат срастванията раздвижването трябва да стане до няколко часа след секциото и през първия ден. Това са най - важните моменти, защото тъканта започва да зараства непосредствено след операцията. и пак няма гаранция, за съжаление... Confused Много зависи от организма....
До колкото знам (мъжа ми и сестра ми са лекари) срастванията пречат при следващи операции, защото удебелената и твърда тъкан не може да се шие, а трябва да се изреже  ooooh!, не би трябвало да имат никакво отношение към нормалния живот след операцията. Евентуални разкъсвания при естествено раждане не се получават при срастванията (защото те са по-здрави от тъканта около тях), а на границата между тях и здравата тъкан.
И аз родих първото си детенце секцио, раздвижиха ме чак 24 часа след това....  Thinking Тепърва ще се види какви са последствията от това...
Съветвам всички мами които раждат секцио, да се раздвижват веднага след като ги пусне упойката, ако състояниео им го позволява!

Последна редакция: пт, 06 юли 2007, 08:38 от verkata

# 6
  • Мнения: 1 207
А как може да се види дали има сраствания?На видиозон ли?чрез опипване ли?

# 7
  • Мнения: 153
Момичета,

И аз родих дъщеричката си преди 2г. и 4 месеца секцио. Раздвижиха ме на 20 час след операцията, но през дните в болницата непреъкснато роднините ми идваха на свиждане, така че бях постоянно на крак и да чукна на дърво, мислия че се вустанових доста бързо. Обаче, да ви каже сега 2 години повече след операцията, като се претоваря доста, започва да ме боли корема. не знам, кажете и вие как е при вас разждалите секцио. Аз също се интерсувам тези сраствания вредят ли и как се разбира колко са. на ехограф или как?

# 8
  • Мнения: 5 103
А как може да се види дали има сраствания?На видиозон ли?чрез опипване ли?
И аз се чудя newsm78

# 9
  • Мнения: 77
Здравейте, аз пък съм оперирана от херния и сека гинеколожката каза, че имам срастване на хернията и матката?!. Докторът, който извърши интервенцията каз, че е недопустимо да има такова срастване.
Кво да ви кажа-доктори. Ако отидеш при 100, ще ти дадат 100 различни мнения.

# 10
  • Мнения: 1 216
Плашат ме и мен срастванията. Ме ме изритаха от леглото на 6тия час след секциото и ми казаха да се движа въпреки болката за да избегна сраствания. Не знам какво съм свършила аз и тялото ми, но скоро ще разбера. Предстои ми 2 ро секцио до месец. Надявам се да нямам усложнения. Най-много ме е страх след 2 секцио да се окаже, че не мога да родя 3 то детенце. Да сме живи и здрави и ние и бебоците!!!  

# 11
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Оперираха ме януари 2006 и ми отстраниха ляв яйчник и тръба, както и много( по думите на лекаря наистина много) сраствания и около половин кило гной ... Операцията беше тежка, но ме вдигнаха още на втория ден и ми казаха много да вървя, за да не станат отново. Краят на май 2006 забременях и много ме беше шубе дали ще мине всичко добре. Слава Богу след като ми направиха секциото, докторът каза, че от операцията съм зараснала много добре, но пак трябва да се движа много ... Предупреди ме, че за втора бременност има евентуален риск, ако имам пак сраствания, но така и не разбрах как ще установи дали имам  newsm78. Абсолютно ми беше забранил да раждам по естествен начин, както и при евентуална втора бременност да ми е последната - каза, че не можело повече от три пъти да ме режат ... Някакъв коментар от ваша страна ?

# 12
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Оперираха ме януари 2006 и ми отстраниха ляв яйчник и тръба, както и много( по думите на лекаря наистина много) сраствания и около половин кило гной ... Операцията беше тежка, но ме вдигнаха още на втория ден и ми казаха много да вървя, за да не станат отново. Краят на май 2006 забременях и много ме беше шубе дали ще мине всичко добре. Слава Богу след като ми направиха секциото, докторът каза, че от операцията съм зараснала много добре, но пак трябва да се движа много ... Предупреди ме, че за втора бременност има евентуален риск, ако имам пак сраствания, но така и не разбрах как ще установи дали имам  newsm78. Абсолютно ми беше забранил да раждам по естествен начин, както и при евентуална втора бременност да ми е последната - каза, че не можело повече от три пъти да ме режат ... Някакъв коментар от ваша страна ?
И на мен ми казаха същото. Или ако искам още едно, ще трябва да поизчакам и да раждам нормално.

# 13
  • Мнения: 4 496
 GrinningИ трите пъти родих със секцио,след първото имах сраствания,но имах и спирала,така,че може и да са били от нея,защото не била с подходящия размер.След второто също имах сраствания,въпреки,че се раздвижих през първите 24 часа.След третото още незнам,не съм ходила на ехограф,но мисля,че нищо не може да се направи,или ги има,или ги няма newsm78

# 14
  • Мнения: 521
Здравейте мамчета относно срастванията не съм много веща но майка ми беше оперирана миналата година за втори път и ходеше след това на процедури със Скенар терапия това е нещо като акопунктура с нискочистотен ток и сега няма сраствания
Процедурата се извършва от лекар и не е болезнена

Общи условия

Активация на акаунт