Болници-НЕПРИЯТЕЛИ на кърменето (и бебетата)

  • 1 630
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 306
съжалявам, че пускам подобна тема, както и за това, че използвам за заглавие перефраза на една добра инициатива

първо смятах да напиша това, което ще прочетете в темата за кърмаческите бисери...отказах се, понеже нито ми е смешно, нито ми изглежда безобидно медицински лица, грижещи се за родилки и новородени да ръсят глупости и да плашат неопитни майки Sad

в крайна сметка, реших се и заради това, че бг-мама очевидно се спряга от въпросните акушерки и сестри като източник на информация, без вероятно последните да имат идея какво точно се пропагандира в един от най-популярните му и полезни подфоруми - този за кърмене и захранване на бебетата

и така, моя много близка роднина (сестрата на съпруга ми) роди със секцио преди 4 дена момиченце в Окръжна болница (МБАЛ “Света Анна”) - Варна
и двете се чувстват добре и единствената им грижа в момента е тази с кърменето
бебката има сукателен рефлекс за две бебета, а майка й е решила да я кърми колкото се може по-дълго, за което, знаете, си трябва добър старт

но...

* първите два дни бебето се дава на майката за хранене в точно определен час (знаете схемата - 3-6-9-12 Sick), взима се от нея в също определен такъв, независимо от това, че то е решило да спи в 9, а да се събуди гладно в 11 часа, ноооо това не е подходящ час за хранене
на въпрос на майката (прочела предварително Книга за кърменето на Хана Лотроп Sunglasses) не трябва ли бебето да суче когато пожелае и само да си направи режим на хранене е отговорено, че тия работи стават по-късно като порастне Shocked

* родилката е "посъветвана" да кърми бебето 5 до 10 минути, а след  три часа пак така от другата гърда и, понеже момичето държало дъщеря си да суче час и половина (бебката така пожелала), е заплашена, че ако продължава занапред с подобно едночасово кърмене, на 6 месеца детето й ще е с диабет  Shocked

* бебето, което по принцип е в отделна стая, съседна на тази на майката, е оставено да плаче през нощта та до 6 часа сутринта (до застъпването на новата смяна Shocked) с коментара, че плаче, защото тя го е прехранила предния ден с едночасовото кърмене
следващата акушерска смяна, обаче, установява, че бебката е намалила теглото си от раждането с 250 грама и бебето плаче от недохранване

* в крайна сметка младата майка е нахокана, че цитирам "уж изглеждате интелигентна, не четете ли там 9 месеца и бг мама, та вършите такива глупости с бебето"

резултатите - момичето плаче и се обвинява, че е дало на бебето си да суче толкова дълго време, втрещена е, че в същото време теглото му пада, на успокоителните ми думи и обяснения отговаря нали уж да кърмиш било по-естествено и лесно, защо не се справям и никой тук не ме подкрепя...

не съм си изяснила още идеята на темата Blush...
със сигурност не си падам по "черните списъци", нито по теми "тази болница срещу онази"

чувствам се зле от факта, че дори сравнително предварително подготвена за предстоящото кърмене с всичките му неволи новоизлюпена майка, може да бъде докарана до отчаяние и да се чувства неподкрепяна и упреквана от хората, които по стечение на обстоятелствата се грижат за нея и бебето й в първите дни
тъжно ми е от мисълта, че това е само един личен пример, в една болница, в един български град... не искам да си представям какво става в останалите
иска ми се това вече да спре и да се дава възможност на майките и новородените бебета за естествен старт в живота  - не бих се нарекла точно фанатичка на тема кърмене, бих приветствала личния избор на всяка майка да кърми или да храни бебето си с АМ, но информираният и аргументиран такъв, а не насилствено наложен и насложен от обстоятелствата и перипетиите около престоя в родилния дом

болдваните места в постинга ми са точни цитати, смешни или тъжни...

кажете какво да направим, за да се промени това Thinking

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786

кажете какво да направим, за да се промени това Thinking

Трудно е... като отчетеш, че все пак в последните 3,5 години нещата с кърменето все пак се променят, макар и много бавно и доста по-трудно, отколкото ни се иска. Трудно се променя начина на мислене на поколения наред, на които това им го пише в учебниците, а останалите неща са "модерни глупости", ако и да се спряга от министерството на здравеопазването...

Тазгодишната тема на Световната Седмица на Кърменето е ранно поставяне на гърда. Отбелязваме я и тук с редица инициативи (очаквайте подробно включване съвсем скоро).
Това е един добър начин за промяна на нещата към по-добро Simple Smile

# 2
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
И в Русе е така. Cry
Тежко е да гледаш как детето ти плаче гладно  зад стъклото,а часът за хранене ще настъпи едва след 2 часа примерно.Защото предният път е засукало по-късно,но е изтекло отпуснатото време   и са ти го взели. Crossing Arms

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Тук мога да пусна и написаното от моята приятелка с водното раждане в Св.София, която роди преди 10-тина дни - ето как изглеждат нещата във ВИП-отделението на болница, която (доскоро поне) участваше в инициативата Болници-приятели на бебетата:
Цитат
•   Щом ни качиха в отделението ми казаха 6 часа да не давам нищо на бебето, а то се скъсваше да реве
•   Искаха в полунощ да ми вземат бебето и да го гледат през нощта, това включва хранене с шише с адаптирано мляко в 2 ч. среднощ
•   Всяка акушерка имаше своя теория за кърменето
o   „Не повече от 5 минути на гъда”
o   „Общо по 30 минути на 2те”
o   „Имате кърма – купете веднага помпа и почнете да изтисквате, ето ви и шишето с добавката”
o   „Задължително давайте вода”
o   „Внимавайте да не си разраните зърната” (как се внимава – не стана ясно)
o   „Като ви дойде кърмата ще вдигнете температура” (и майката седи и чака)
•   Моето бебе се роди 4300 гр, 36 часа по-късно беяе 4020 гр – веднага ми дадоха добавка и започна агонията на „пробно кърмене”. Мерят бебето-вързопче, кърмя, пак мерят – и се оказва, че е изсукало 10 гр, а не 30 гр – пазарене за добавка, късане на нерви. Следващо и следващо замерване. Ако човек не знае за какво става дума минава на шише и се започват проблемите му.
Разбира се наред с объркващите съвети има и много разумни
•   „Не се опитвайте да спазвате режим – кърмете при поискване”
•   „Давайте още от коластрата, макар и малко тя е много хранителна”
Ако човек е добре подготвен може да се зарадва на съветите, които отговарят на неговата нагласа и лесно да игнорира останалите, но ако разчита часове след раждането да научи всичко за кърменето – закъснял е.

# 4
  • Мнения: 1 737
На първо място поставям Шейново като болница - неприятел на кърменето, каккто и всичко естествено свързано с раждането.  newsm11

# 5
  • Мнения: 3 760
На първо място поставям Шейново като болница - неприятел на кърменето, както и всичко естествено свързано с раждането.  newsm11
И аз  Confused

Последна редакция: пт, 06 юли 2007, 14:18 от Мъни

# 6
  • Мнения: 356
Родих със секцио. Бебето, оказа се, беше в стая на другия край на коридора, докъдето не е никак лесно да стигнеш толкова скоро след операцията. На въпроса ми защо не ми го носят, ми отговориха, че трябвало сама да стигна при него, това бил стимулът да се раздвижа!  #Crazy Една стажантка се смили и ми донесе дъщеря ми поне да я видя за минутка (това на втория ден).
На третия ден успях да стигна до въпросната стая. След две-три минути ми казаха да напусна помещението, защото щяла да ме види завеждащата отделението. Кърмене ли...   Cry 
Дадоха ми дъщеря ми на четвъртия ден следобед, вече щеше да е при мен. С кошчето й пристигна и биберонът с АМ. Сестрата каза „измийте си гърдите със сапун и се подгответе да я закърмите, сега ще дойда да ви покажа” и излезе. Чаках, чаках... и понеже никой не дойде, гушнах си бебето така, както бях чела предварително, и й дадох да суче. Бебка имаше добър сукателен рефлекс и огромно желание да папка. Аз обаче нямах кърма  Cry  След първата нощ заедно, която бебето изкара на гърдите ми, бях с рагади. На другата сутрин сестрата, която щеше да ме учи да кърмя, подхвърли мимоходом „вие се справихте, нали”. На визитацията бях упрекната, че имам рагади, сякаш съм ги искала. Заявиха ми и че след секцио кърмата слизала изведнъж и съм щяла да видя аз тогава какво ще стане! Щяла съм да вдигам температури, да ме боли.   Shocked Гърдите ми обаче си оставаха меки, не се случваше нищо такова. Слава Богу, дойде лекарят, който ме оперира, и ме посъветва какво да правя за зърната.
От сутринта на петия ден след раждането сестрите спряха да носят АМ. Детето изкара денонощието на гърдите ми. Кърмех със силиконови зърна, мажех с гармастан или с крема на Авент, после пак и пак. Бебето си оставаше гладно и почти непрекъснато плачеше. Наложи се да се моля на дежурната сестра да даде АМ... беше унизително... заявиха ми, че на детето ми вече не му се полага мляко, било отписано от кухнята!  #Cussing out
На шестия ден бях готова да си тръгнем дори срещу подпис. Бебка беше свалила над 300 гр, а не започваше да наддава. Тогава лекарка и акушерка ме обвиниха, че не искам да си кърмя детето. Цитирам: „Ние очакваме от вас през деветте месеца на бременността да сте се подготвили за кърменето! Какво сте правили девет месеца? Нали сте интелигентна, напишете в интернет „кърмене” и ще прочетете!”   #Crazy Накараха ме да правим пробно кърмене, резултатът – 10 мл. Пак бях обвинена, каква майка съм била, циганките си кърмели децата без проблем, пък българките само се правели на важни. Мислех само как по-бързо да се махнем от там.
Прибрахме се вкъщи. Продължих кърменето на поискване въпреки болките от рагадите. Усетих, че имам кърма чак тогава – без температура, болки или запушени канали, дори без особено напрежение в гърдите. У дома бебето беше хранено с АМ само веднъж, вечерта след изписването, повече не се наложи. Педиатърката подкрепи желанието ми да кърмя на поискване. От тогава до сега (вече почти пет месеца) дъщеря ми не е хапвала нищо друго, освен кърма, наддава чудесно и е здрава.
Това ми се случи в Плевен. Родилното там има претенцията, че подкрепя кърменето.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 715

[quote
Ако човек е добре подготвен може да се зарадва на съветите, които отговарят на неговата нагласа и лесно да игнорира останалите, но ако разчита часове след раждането да научи всичко за кърменето – закъснял е.

[/quote]
И аз раждах в Света София. За щастие, благодарение на всички вас   bouquet, бях пердварително подготвена Mr. Green Е, не дотолкова, че да си искам бебето още първия ден (родих секцио), но все пак  Embarassed Като ми го дадоха на втория ден, го държах на гърда около час, за да разбере какво да прави Heart Eyes Изобщо не обръщах внимание, че казват да е само 5 мин Naughty Не съм я будила, за да яде, а давах, когато иска. Беше ми много трудно заради страничен ефект от упойката. През целия престой бях с адско главоболие, не можех да се изправя на крака... Искаха да пратят детето ми долу в детското, да си похапва АМ, понеже не можели да ми го носят през час-два #Cussing out За щастие бях във ВИП стая, другата жена ми помагаше, майка ми беше почти непрекъснато до мен. Едната вечер, след като бях кърмила, го взеха в стаята на акушерките по нареждане на моя лекар заради тежкото ми състояние. Сетих се, че ще им дават шишетата с големите дупки и с триста зора се добрах до тая стая да кажа да си спестят АМ. Отговорът беше "Гледай си го ти, като много знаеш"  #Crazy #2gunfire
Та по същество - какво да направим? Предлагам, след като насъберем достатъчно материал и цитирани болници, да пуснем препратка към темата на мейла на съответната болница. Не че ще е много резултатно, но поне някой да се замисли, че това се обсъжда между майките Twisted Evil и че след известно време може би няма да има толкова будали, които слушат некомпетентни съвети.
А, пропуснах да кажа, че лекари и акушерки масово даваха акъл да се маха нощното кърмене. Защо, никой не обясни Crossing Arms
Дано всички добри инициативи в тази насока да са успещни Hug
Ние още сме само на кърма Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 2 332
На първо място поставям Шейново като болница - неприятел на кърменето, както и всичко естествено свързано с раждането.  newsm11
И аз  Confused
Абсолютно - затова 2-рия път не раждах там  Naughty.

Как бих сложила тук и една педиатърка от 14-та поликлиника /София/ - но не и знам името... ниска, закръглена, с къса червеникава коса и очила - на миналата консултация, докато чаках нашата педиатърка, на какъв разговор станах свидетел. Една мама, с едно много мъничко момченце - на 2 месеца. Идва педиатърката, мерят го, теглят го, тя го хвали колко добре е наддал. Пита мамата на какво АМ е, тя казва марката /забравих, нали малко ме интересуват тези неща  Embarassed/ идобавя, че вече много малко връщал, не било като преди. Педиатърката: "Нали? Аз само те чаках да спреш да кърмиш" при което аз я поглеждам ей така  Shocked, а тя: "Ами това е - някои могат да кърмят, други - не". А в последствие разбрах и че детето е родено преждевременно... Невероятно - как за някои лекари кърменето е каприз едва ли не... Ако разбера името на невероятната д-рка веднага ще го сложа където трябва  #Cussing out.

Последна редакция: пт, 06 юли 2007, 15:42 от Роси74

# 9
  • София
  • Мнения: 958
Стана ми мъчно като четох.   Cry

Положението в болниците е толкова мизерно, независимо дали става въпрос за чистота, отношение или кърмене. Пациентът е възприеман като незрял първокласник, който няма право на мнение та камо ли на действие в своя защита. Особено родилките ! А ако й е за първи път трябва само да слуша мълчаливо и да преглъща! Тъжно!!!


Незнам как да се промени всичко това. Казвам го честно. Моля се да се появят силни, смели и мъдри мъже и жени, които да инициират и задвижат промяната. Бих последвала всичко, което е чисто като мотиви и мъдро като действие!!!


Раждах в Майчин дом. Отношението на лекарите няма да коментирам. Много дълга и друга тема. Само ще кажа, че там майките се нуждаят толкова силно от психолог на етажите, особено в Патологична бременност. Мислех да кандидатствам за работа там, макар, че имам и то съвсем не лоша. Единственото хубаво беше , че 3, 4 часа след като бях на етажа бебето беше при мен и падна голямо кърмене на поискване!!! Та това му е хубавото там, че бебето е при теб.



# 10
  • София
  • Мнения: 1 504
Раждах в Света София в Сф и съм страшно доволна/бебка е родена на 12 02 2007/. В интерес на истината бях чела за кърменето, но изцяло разчитах на акушерките да ми покажат...все пак това е нещо доста ново за мен. Родих секцио, кърмата ми слезе  на втория ден..бях във вип стая /на 5 етаж/ и бебка ми я дадоха час след като се настаних в стаята...веднага след това дойде акушерка, която ми показа как да хвана бебето и как да я кърмя...беше почнала да ми тече коластрата...Единствена молба на акушерките беше преди тоалет да не кърмим бебчовците, а тоалет се правеше сутрин в 6 и вечер в 10/незнам май имаше и през деня още един/...никой никога не ми е правил забележка кога и колко я кърмя...дори педиатрите като минаваха препоръчваха ако имаме кърма да не даваме добавката...същото се отнасяше и за водата, бебета сами знаели какво искат...това им бяха думите.. Когато ми слезе кърмата сама отидох и казах, че не искам повече АМ и спряха да ми носят, но вода ми носеха...нищо, че им казах, че не пие водичка...С момичето от съседното легло/бяхме 2 в стая/ решихме да помолиме да ни покажат как къпят бебчовците и отидохме в стаята където ги къпят...и пак много мило и внимателно ни обясниха къде и как да ги хванем, как да сложим памперса и т.н. Всяка сутрин минаваше педиатърка и ни даваше сведения за бебчета...а също така отговаряше на въпросите ни...Бях 5 дена в болницата и съм страшно доволна от престоя там. Незнам дали съм попаднала на акушерки, които 5 дена са били на кеф, но факта си е факт...няма м никакви оплаквания и бях супер доволна.

# 11
  • Мнения: 700
 И аз тъкмо обмислях идеята за подобна тема за съжаление.Аз родих със секцио в Окръжна болница -Пловдив.Нагледах се и се наслушах там на какви ли не глупости за кърменето.Но за съжаление тогава незнаех за бг-мамма,нито пък бях попадала на подходяща книга(макар,че бях изчела 3=4 дебели) и на много от тях се доверих.Ето какво ми се случи там:

   -Донесоха ми бебето на следващия ден,но само в определените за хранене часове.То "не искаше" да суче.Или заспиваше на гърдата,или сучеше много бавно,за което ме упрекваха,че не трябвало да ме ползва за биберон,щяли са да ми се разранят зърната и т.н.

   -Взимаха го несукало в детската стаичка(на мъчението),чувах го как реве с часове,а междувременно му даваха почти двойни дози АМ,защото бил много лаком,гладен и ревял та не можели да се наспиват акушерките,та и другите мами в отделението.

   -Казаха ми,че трябва на всяка цена да го "науча" да суче.Като попитах как,ето какво ме учиха:насила тикаха бебето в гърдите ми и му пъхаха зърното в устата,църкаха и тем подобни трикове.Получаваше се едно ревящо до почервеняване малко невинно човече и една ревяща и тотално отчаяна и объркана мама.Още се чудя защо съм позволила това,но тогава бях много объркана,отчаяна,а и нали са те хората,които трябва да са компетентни по тези неща.В крайна сметка се получи обратното,детето изпитваше ужас при опит да засуче от майчината гърда.

   -Единият от пътите,когато ми го дадоха,то по случайност беше гладно и си засука,след което така сладко заспа в ръцете ми,сякаш се беше завърнало у дома(това бе най-милият момент от целия престой),но не за дълго.Дойде детската сестра и го взе,трябвало да спи в другата стая.То се събуди при пренасянето и рева с часове далеч от мен без право да го взема.

   -Аз понеже не издържах да го слушам как реве,реших да се промъквам в стаичката ,когато няма никой,за да го гушкам и успокоявам.Правих това няколко пъти,но в едното ми тайно посещение ме "хвана" завеждащият на педиатричното отделение,попита ме каква работа имам аз там и ми каза да изчезна веднага!

   -Когато на третият ден ми дойде кърмата,гърдите ми бяха много болезнени и твърди,имах 38 и нещо,а се изцеждах много неуспешно(хем с помпа на Авент)дали,защото бебо не беше сукал,за да отпуши каналите или заради стреса под който се намирах.Обърнах се за помощ към акушерката,а тя ми каза,че като не съм карала насила дори бебето да суче,така щяло да стане.Да съм си купувала хапчета за спиране на кърмата.


   Това бяха някои от случките ни на мен и Макс в Окръжна.Поне знам,че следващото ми раждане ще е в частна клиника,за да мога да си разигравам там коня.Много беше ужасно,но слава Богу сега съм една щастлива и спокойна кърмеща мама с успокоило се бебче.Добре,че имах късмет и бях упорита и давах и продължавам да давам мнго любов и внимание на синът ми,но стресът който изживяхме е оставил следа завинаги.


   П.С.Само да спомена,че една приятелка,която роди със секцио в Германия,беше получила документ,който се подписва,че иска да кърми и не разрешава на бебето и да се дава АМ.След операцията постоянно са проверявали готовността и да закърми,но тъй като тя бавно се възтановяваше,а след няколко часа бебето надало рев да суче,му бяха изследвали кръвната захар и след като видяли,че е понижена му сложили глюкозен разтвор през сонда през нослето и това с цел да не се докосва до биберон.По късно бебчето и засукало прекрасно.

   -

# 12
  • Мнения: 1 043
ВМИ - ПЛОВДИВ
Нямат си и понятие от кърмене на поискване , не са чували за поставяне на гърда след раждането, много по лесно им е да им наврат шишето с АМ докато са в редица отколкото да обиколят стайте и да дават обяснения и помощ , получих голямо обеснение обаче как сестрите можели да се заразят със спин от млякото на някоя майка , целите им ръце в рани били и неможели да цедят и да показват на всяка  #Crazy

# 13
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Да кажа и аз.
В Габровската болница бебета са в Неонатология, а не при майките. Носят ги точно в определен час и стоят по 30 мин. при нас родилките. Това не ме е дразнело, защото бях толкова зле, че не можех да се мръдна, че камо ли да се грижа за детето си.
Ще споделя лично моя опит, които мисля, че е по-положителен от на другите майки. А е по-положителен, защото ме видяха че имам кърма и ми угаждаха. Значи в 24 часа децата се хранят с добавка , в 3 с вода и чак в 6 сутринта ги дават на майките. На мен обаче ми го носиха и в 24 часа да кърмя и всъщност само в 3 там незнам с какво са го лъгали.

Поне съм му спестила АМ.

# 14
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Забравих да кажа, че ми донесоха детето 5 часа след раждането, не съм имала проблем с това. Може би изглежда дълго това време, но аз мисля за моя случай е добре. Гого няма проблеми със сукателния рефлекс и все преяждаше -лакомия с лакомия и посля яко повръщаше в отделението. Joy

Общи условия

Активация на акаунт