Трикове в домакинството или как да си откраднем свободно време

  • 37 718
  • 300
  •   1
Отговори
  • Мнения: 113
Скъпи момичета.
Скоро родих второто си дете и изпаднах в отчаяние, че денят има само 24 часа, които се оказаха крайно недостатъчни, за да се грижа сама за двете деца, да успявам с домакинските задължения, да обръщам поне по малко внимание на мъжа си, че и да отделя по малко време за себе си Embarassed
Аз виках виках неволята, пък накрая се замислих как сама да успея да се организирам така, че да ми стига времето.

Предполагам, че има майки, изпадали в моята ситуация. Когато няма кой друг, освен теб да се позанимава с децата и домакинството.

Ето например някои от триковете, които прилагам напоследък, за да успея да си "открадна" по някоя свободна минута:

- "Въоръжена" със средно голям отворен панер за дрехи минавам по всички стаи и обирам нещата, които по принцип са донесени от други стаи /най-често от малчуганите по време на игра/. слагам всички тези неща /играчки, дрехи, книги итн./ в панера и ги поставям по местата им, докато преминавам от стая в стая, за да довърша процедурата.
- Изхвърлих от седмичното меню всички ястия, изискващи време за приготвяне повече от 30 мин.  Grinning, в резултат на което семейството автоматично се лиши от домашни сладкиши, пържени и панирани храни, а започна да набляга на салати и варени и печени храни   chef освен, че е по-здравословно, ми спестява време.
- Използвам максимално всички функции на домакинските роботи, сокоизтисквачки итн. не само за приготвянето на беешки храни.

Скъпи съфорумки, ще се радвам да допълните моя списък с трикове, защото в края на краищата, освен майки и домакини всяка от нас е и жена, която се нуждае от време и за себе си!

# 1
  • София
  • Мнения: 4 865
Любимото ми, дори преди малко го писах в друга тема: плодове и зеленчуци в големи количества мия в миялната машина на програмата за изплакване. После прибирам в хладилника.

# 2
  • Мнения: 4 406
за разхвърляните детски играчки си имам кош на колела, с който минавам навсякъде, хвърлям вътре всичко детско и паркирам в някой ъгъл.

# 3
  • France
  • Мнения: 726
Чудесна тема!  bouquet Ще се включа, макар и като майка на едно дете.
Докато почистваш сокоизтисквачката, намажи си лицето с целуозата, останала в контейнера. Плодовете вършат чудеса върху лицето ни.
Купихме си барбекю за 20лв, чугунено. Почти не съм готвила от 2мес. Мариновам месото и всяка вечер паля барбекюто. Хем вкусно, хем здравословно, хем не готвя и не мия тенджери. Живеем в блок и го инсталирахме на кухненският балкон. Месото издържа до 8 дена в марината от зехтин (олио), евтино бяло вино и подправки в хладилника. А какви крилца стават...  chef за чудо и приказ.
Т.к. е топло, и прането изсъхва бързо, пускам пералнята на програма "лесно гладене".
Докато чистя, си слагам маски на лицето. Който е на ТЕЦ, може да си слага и на косата.
Т.к. пералнята не е включена към водопровода, а водата изтича във мивката, използвам водата за миене на балконите.
Когато купя плодове и зеленчуци, ги "накисвам" в мивката, изплаквам и слагам в контейнерите в хладилника. После вадя и правя салата.

# 4
  • Мнения: 204
Да те успокоя Emillybg, има и по- зле . започнах нова работа, когато беба беше на 9 месеца, а каката първи клас, в момента сменяме и жилището. Пратих каката на село през ваканцията, малката е при гледачка, вечер като я взема, излизаме на разходка. Пазаруваме от някой кулинарен магазин, добре че ги има вече, снабдила съм се с всякаква "умна" техника, за да става по- бързо. Гледаме да се прибираме по тъмно, че да не виждам, какво е в къщи. Но колкото повече зор, толково повече се стягаш. Да сме живи и здрави, а другото не е важно. С тези две дъщери се успокоявам, че един ден и на моята улица ще изгрее слънце.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
- "Въоръжена" със средно голям отворен панер за дрехи минавам по всички стаи и обирам нещата, които по принцип са донесени от други стаи /най-често от малчуганите по време на игра/. слагам всички тези неща /играчки, дрехи, книги итн./ в панера и ги поставям по местата им, докато преминавам от стая в стая, за да довърша процедурата.
Иии, това е супер идейно, спестява доста тигели Grinning Понеже имаш бебе, да кажа аз как готвех на малкия. Купувам зеленчуци различни видове, на кубчета - и във фризера. Сварявам месо/каквото там искам за бебето - телешко, заек - пасирам с част от бульона, изсипвам във формички за лед - пак фризера. И всеки ден за обяд - кубче месо, кубче зеленчук, всеки ден различно, малко пресни подправки, пак от фризера, на огън за 10 минути - готово Grinning Детето ядеше всеки ден прясно приготвена домашна храна, а на мене не ми отнемаше никакво време Peace
Наскоро установих пък супер скоростен начин за почистване на инокс. Имам тамън 3 препарата за него, а се оказа, че буквално с едно минаване светва с ...препарата за прозорци hahaha

# 6
  • София
  • Мнения: 1 227
..... Живеем в блок и го инсталирахме на кухненският балкон. ......

Не се заяждам, ама ... горките ти съседи. Всяка вечер миризма на пържено месо  Rolling Eyes Хеле ако са вегетарианци ...
Просто съм от страната на съседите ти, принудени сме да търпим мирзимата на препържено почти всяка вечер (може да съм ти съседка всъщност  Mr. Green) - не може да си отвориш балконската врата или да си ползваш балкона. Не знам дали от бремеността, но ми се гади вече само като си помисля за тази миризма.

По темата: освен всички дребни трикове, си давам почивка - детето за няколко дни при баба  Mr. Green
Честно казано, домакинстването не ми е тежало никога, когато съм вкъщи. Милото много помага (да не кажа съвсем) с чистенето и подреждането, напоследък Мартин също. Аз съм по готвенето, миенето на кухня (като приключа с готвенето веднага, освен фурна и котлони, които трябва да са студени) и баня (влизам да се къпя, измивам банята от - до, после я сефтосвам Simple Smile - имаме душкабина и това много улеснява нещата). Готвенето често си го спестявам, особено през седмицата - долу във входа има ресторант, в който готвят много добре  Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 1 172
Сложила съм по един кош за играчки във всяка стая. В детската е най-голям, обяснимо. В другите стаи, които синковецът обитава, са по-малки. Като започна да събирам играчки, всички заминават в коша за съответната стая, в която са били разхвърлени. Когато например коша от хола се препълни, най-безцеремонно пресипвам играчките в коша в детската. И почваме "на чисто", разбирайте че му трябват 1/2-1 час да примъкне пак коли, топчета  и не знам си какво още към хола. По-дребните играчки и пъзелите стоят заключени. Изваждат се само при поискване и се прибират по кутиите веднага, след като приключат заниманията с тях.
Зарибила съм детето по пулверизирането на цветята, и от 1 месец той се грижи за това. Даже го приема като игра.
Готвя 2-3 ястия наведнъж, защото така или иначе и за 1 и за 3 ястия все ще изкарам поне час-два около котлоните и фурната.

# 8
  • France
  • Мнения: 726
Rally, първо, не мирише на пържено, а на вкусно печено на дървени въглища! Факта, че си бременна обяснява нетърпимостта ти към миризмите. Второ, балконът е издаден напред и миризмата не опушва останалите. И трето, темата е за полезни трикове и съвети. Едва ли в ресторанта под вас правят барбекю на дървени въглища.

# 9
  • Мнения: 113
Любимото ми, дори преди малко го писах в друга тема: плодове и зеленчуци в големи количества мия в миялната машина на програмата за изплакване. После прибирам в хладилника.
Всъщност точно твоят постинг съм прочела и за това реших, че е крайно време да отворя приказка по тая тема.
Между другото много хитро. Браво. Сигурна съм, че имаш и още трикове за нас Party

# 10
  • Мнения: 113
Чудесна тема!  bouquet Ще се включа, макар и като майка на едно дете.
Докато почистваш сокоизтисквачката, намажи си лицето с целуозата, останала в контейнера. Плодовете вършат чудеса върху лицето ни.
Купихме си барбекю за 20лв, чугунено. Почти не съм готвила от 2мес. Мариновам месото и всяка вечер паля барбекюто. Хем вкусно, хем здравословно, хем не готвя и не мия тенджери. Живеем в блок и го инсталирахме на кухненският балкон. Месото издържа до 8 дена в марината от зехтин (олио), евтино бяло вино и подправки в хладилника. А какви крилца стават...  chef за чудо и приказ.
Т.к. е топло, и прането изсъхва бързо, пускам пералнята на програма "лесно гладене".
Докато чистя, си слагам маски на лицето. Който е на ТЕЦ, може да си слага и на косата.
Т.к. пералнята не е включена към водопровода, а водата изтича във мивката, използвам водата за миене на балконите.
Когато купя плодове и зеленчуци, ги "накисвам" в мивката, изплаквам и слагам в контейнерите в хладилника. После вадя и правя салата.

Браво, супер хитрини   bouquet

# 11
  • Мнения: 4 406
светва с ...препарата за прозорци hahaha

их! това е страхотна идея! благодаря!
аз търкам и полирам като замаяна...

# 12
  • Мнения: 113
Да те успокоя Emillybg, има и по- зле . започнах нова работа, когато беба беше на 9 месеца, а каката първи клас, в момента сменяме и жилището. Пратих каката на село през ваканцията, малката е при гледачка, вечер като я взема, излизаме на разходка. Пазаруваме от някой кулинарен магазин, добре че ги има вече, снабдила съм се с всякаква "умна" техника, за да става по- бързо. Гледаме да се прибираме по тъмно, че да не виждам, какво е в къщи. Но колкото повече зор, толково повече се стягаш. Да сме живи и здрави, а другото не е важно. С тези две дъщери се успокоявам, че един ден и на моята улица ще изгрее слънце.

Мила Марчела, моето бебе прехвърли годинка, обачеееееее аз съм с трима мъже Sick баткото е почти тинейджър, през половин час се преоблича и се сещай дали си прибира дрехите, тати се скъсва от работа и е все на педал  #Crazy

Та в тази връзка съм мнооого доволна, че вече имам миялна машина. Само се надявам домочадието да привикне да слага съдовете в миялната, а не из цялата кухня  #Cussing out #2gunfire

# 13
  • Мнения: 374
Първо: поздравления, Емили, за панера, с който обикаляш от стая в стая! много е хитро!
Второ: Поздравления, Янита, за начинът на миене на плодове и зеленчуци!
 Аз отскоро съм с миялна, дори бях против, когато мъжът ми ми предложи да си купим, но тя ми спестява 20-30 мин. вечер, които мога да прекарам с детето си и татко му!

# 14
  • София
  • Мнения: 4 865
Между другото много хитро. Браво. Сигурна съм, че имаш и още трикове за нас Party

Ами не знам дали са трикове - просто си правя нещата по моя си начин, а времето за мен е много ценен ресурс.
- Сутрин ставам час по-рано и гладя, докато пия кафе и гледам телевизия - новини, Часът на М. Цветков...
- Винаги има няколко сварени яйца в хладилника - така се спасяваме от натъпкването с нещо сладко в пристъп на глад
- С изостанала пържолка, малко колбас и т.н. става чуден бърз сос за спагети.
- Винаги има няколко порции от някоя манджа замразени във фризера.
- С препарата за прозорци се бършат всички плотове, врати и шкафове.
- Всеки сам отговаря за това да си занесе мръсните дрехи за пране.
- Всеки си отсервира след ядене и си поделяме прибирането на "общите" съдове.
- Къщата ни е на два етажа - научихме се да нямаме "празни" курсове - все има нещо за пренасяне
- Когато сме наистина притиснати откъм време вечер, Виктория чете на сестра си преди лягане - така и двете си имат своето време за четене, а аз и баща им сме заети с друго.
- Не си оправяме леглата в класическия смисъл на понятието - просто опъваме завивките отгоре; и без това на тези легла лягаме само да спим.
- Вечер сипвам в тоалетните малко Доместос и сутрин с едно пускане на водата постигам "блестяща чистота"

Общи условия

Активация на акаунт