Късно захранване по схема или педагогическо захранване?

  • 7 480
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 117
Здравейте мами  Simple Smile Тъй като ни предстои захранване след около два месеца, реших да науча малко повече относно това. С първият ми син карах по старата схема,захраних рано, според указанията на педиатъра ,вследствие на което той имаше алергия към какво ли не. С много усилия и хомеопатия се възстанови .
С второто си дете искам да избегна всички тези неприятности и затова , ако може да споделите своите аргументи за двата начина на захранване.  Simple Smile
Кой от методите сте избрали и защо?
Благодаря на всички, които ще се включат Simple Smile

# 1
  • Мнения: 4 915
С каката практикувах късно захранване по схема, и с бебето ще е така.

Лично за себе си съм преценила, че е по-добър този вариант, защото отделните храни се вкарват през интервали, постепенно и с добавяне/заместване на нова храна. Така, ако ми направи реакция към някой продукт, ще зная към какво точно е.

Освен това, при началото на захранването, стомахчето на бебето е било 5-6 месеца само на кърма и е обработвало само мляко. Затова въвеждането на нови вкусове, консистенции и състави, според мен е по-леко и необременяващо, ако е постепенно.

Разбира се, и другият тип си има своята логика... Rolling Eyes Пък и вече имам опит с късното захранване по схема, та зная кое-как и защо...Ще си караме по старому... Wink

П.П. Да добавя само, че педагогическото захранване има своите плюсове и страхотни идеи. Може би ще приложа някои от тях при Сияна. Но отделните храни ще вкарвам в менюто поотделно и няма да са от семейната храна - това е, което съм избрала за начин на захранване.

Последна редакция: нд, 08 юли 2007, 13:55 от Free Soul

# 2
  • Мнения: 1 691
Аз избрах педагогическото захранване и не съжалявам. На практика въвеждам храните по-бавно, отколкото ако го правех по схема. Повече от месец давах само по няколко трохички, и то не от всяка храна, а от тази, която преценя, че е подходяща.  И пак следях за реакции.
За мен основният плюс на педагогическото захранване е, че хлапето ми вече дъвче без да се дави (без нито един зъб) и няма да де налага до 1,5-2-годишна възраст да му пасирам храната.

# 3
  • Мнения: 257
mata_kosmata Peace

И аз избрах педагогическото захранване. Стори ми се по-естествено и по-практично. Върви добре, вече доста напреднахме  Simple Smile Детето ми яде когато и колкото му се яде, умее да отхапва, да дъвче и да гълта парчета, не се дави, опитва се сам да се справя с лъжичката. Никога нищо не съм пасирала, както и не съм купувала готови пюрета.

# 4
  • Мнения: 2 616
Аз нещо не мога да се оправя кога какво и как и затова ще се запиша, за да следя темата.

# 5
  • Мнения: 8 242
Аз захраних по схема и пак така бих направила.. Въвеждах страшно бавно храните, защото имаше хиляди съмения за алергии, а и аз съм яко алергична към какво ли не и не исках да експериментирам.. Въвеждала съм по 2-4 нови храни на месец. Готови пюрета почти не съм купувала, храната я пасирах само първия месец, после мачках на едро.. Не се е давил от парчета в храната, можеше да дъвче добре още на 8м., а зъби имаше чак на 10 (макар че с резци пробвали ли сте да дъвчете  Mr. Green) .. Има още много неща, които не съм давала (хляб, мляко, яйце например) и не смятам да бързам. Още повече вкъщи не готвим почти, а и не много разнообразно. Та дребния трябваше само на картофи и ориз да кара - не виждам друго подходящо, което бих дала с педагогическото захранване  Rolling Eyes - това говоря за асъл захранването.. Иначе от около месец го "захранвам" педагогически и чат-пат от нашите манджи, но доста избирателно. А и ми е много приятно да му готвя специално  Sunglasses

# 6
  • Мнения: 1 503
То темата е малко стара,но да се включа и аз.
Захраних късно и така да се каже по схема!
Жълтък,телешко,пр.мляко и тем подобни дадох след годинката!Пюрирах до 7 месец а сле това само съм мачкала.Дететто ми яде доста големи парчета и не се дави.Защо се свързва захранването по схема с готовите пюрета(или нещо не съм разбрала) newsm78 и давенето?

Според мен неможе да късно захранент=но детет да се дава директно манджа ThinkingНе логично е!
Успех  bouquet

# 7
  • Мнения: 326
Захраних педагогически от самото начало. Правила съм само 2 пъти пюре - картоф и тиква, които почти си останаха неопитани. Много съм доволна от резултатите. На 1г и 3 мес започна да се храни сам с лъжица, малко по-късно и с вилица. Справя се доста успешно сам ... понякога не уцелва точно, но това са подробности Joy. Принципно педагогически могат да се захранват и алергични деца, друг е въпросът, че при нас няма специалист, с който да се консултират майките. В Русия има консултанти, които водят захранването на такива деца. Аз се реших на този вид захранване, защото след 6 месеца кърмене на поискване това ми се стори най-логичното продължение. Като цяло като направи 6 месеца бебчо беше много добре с килограмите, хемоглобина, нямаше никакви алергични реакции от моята храна, а и нямаме някакви сериозни алергии в семейството. Но аз на практика започнах захранването само с двете статии в библиотеката, които имаше тогава, малко инфо от други майки и много желание  Crazy. Сега има доста информация вече и доста мами с опит. Ако решиш ще помагаме Hug

# 8
  • Мнения: 140
Ами аз имам нужда от съвети и насоки в педагогическото захранване.Спряла съм се на него,въжда ми се най-смислено и плавно.Ако някой може да ме насочи как да започна-нека ми пише на лични.Благодаря!  bouquet

# 9
  • Мнения: 700
 Мисля,че и двата метода са добри,но зависи от детето.Можеш да почнеш по традиционния,като за да избегнеш пасирането до късно,можеш само да намачкваш храната.Но се води по детето и не го насилвай да яде повече от колкото иска и има интерес.Много е вероятно,както м/удругото стана и при нас,детето ти да няма желание да поема някакво по-голямо количество,а само да си опитва от чисто любопитство.Тогава няма смисъл да приготвяш храна,от която ще се опита 1 или 2 хапки,ами по-добре премини на педагогическо захранване.Според мен можеш да се възползваш от предимствата и на двата метода.Пробвай и виж какво ще каже малкото шефче и успех Hug

# 10
  • Мнения: 4 242
Мисля да комбинирам двата метода този път. Когато детето започне да посяга само, ще намери на масата нещо подходящо за него (примерно плод или зеленчук на пара) и пак ще се храни по схема един вид.
Дъщеря си захраних в 7 месец с оризова каша и после по схема, но мисля че можех  още да изчакам, определено не беше още готова и фактически прояде що годе на около година и 3-4 месеца.

# 11
  • Мнения: 1 117
При нас май се получава комбиниран вариант - по схема и педагогическо захранване. Аз приготвям домашни пюренца - зеленчукови , които малчо хич не харесва и хапва по 20-30 гр. от време на време , но пък с плодовете сме каквото ние хапваме , това и той. Облизва се и си иска още  LaughingКоричка от хляба онзи ден поосмука , но не остана възхитен WinkАз не бързам да яде , кърмя си го на поискване , така ,че...ще се храним както дойде Mr. Green

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Понеже и на мен ми предстои захранване след месеци, да ви питам какво всъщност означава педагогическо захранване ? Сори ако ми е тъп въпроса, но незнам  Thinking

# 13
  • Мнения: 2 159
захраних след 6-тия месец, четох, четох и така реших, всеки сам си решава

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз захраних при 5 1/2 навършени месеца. Захраних по схема, няма да повтарям аргументите на Free Soul, тъй като съм абсолютно съгласна с нея.
Макар, че лично за мен по естествения начин на захранване е педагогическото. Едно време майка ми ме е кърмила безпроблемно "на поискване" /без да знае, че се казва така/ една година /и не е чела във форум като мен  Mr. Green/ и никога не ми е давала пюрета, каши и т.н. Захранила ме е, както тогава е било - от тяхната маса. Мисля, че и с Адам и Ева е било така  Laughing

Като извод мога да кажа, че за 31 години съм боледувала само веднъж и то от възпаление на ухото, когато са ми пробивали дупките на ушите......Повече няма какво да кажа по темата......

Общи условия

Активация на акаунт