Храните през бременността - кое може и кое не?....

  • 1 294
  • 26
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 789
Здравейте, мили мами!
Имам едно такова въпросче, което искам да отправя към вас, защото из нета намерих доста противоречиви мнения, затова се нуждая от вашето. Peace
Знам, че по време на бременността има храни, които е препоръчително да се избягват, други - да не се консумират изобщо, трети- на които трябва да се наблегне....
Може ли някой да помогне с линк, статия, мнение и т.н....
Аз лично знам, че трябва да се избягват пресните сирена, не е препоръчителна употребата на пълно- и високомаслени продукти, не е желателно да се консумира синьо сирене (а аз го обожавам Tired) или такова с плесен....както и шарени и пушени колбаси.....
Моля ви- споделете вашето мнение, защото от както видях двете чертички и преди да сложа нещо в устата си- все се замислям дали това е полезно за бебо или търся инфо......
Благодаря!  bouquet

# 1
  • Мнения: 4 700
Аз лично знам, че трябва да се избягват пресните сирена, не е препоръчителна употребата на пълно- и високомаслени продукти, не е желателно да се консумира синьо сирене (а аз го обожавам Tired) или такова с плесен....както и шарени и пушени колбаси.....

пресните и сините сирена, както и колбасите не се препоръчват zаради токсоплаzмоzата. В това число влиzат всички млечни и месни продукти, които не са перминали преz термична обработка. А ако ти си иzкарала токсоплаzмоzа, т.е. имаШ антитела се предполага, че имаШ имунна zаЩита и теzи продукти няма да ти навредят.

# 2
# 3
  • Мнения: 2 660
И на мен темата ми е много интересна.
Преди всичко как стои въпросът с лекарствата - аспирин, парацетамол? Сиропи за кашлица?

Иначе за храненето имам страхотна таблица с основните витамини и елементи, количеството, което е нужно от тях и в кои храни се намират. По прегледно е, пък и човек може да си го лепне на хладилника. Ако ви е интересно ще си поиграя да ви я преведа.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 789
Зайче, много ти благодаря! Peace
Има доста интересни неа в тези статии!

# 5
Да ви кажа честно аз ям като за световно предимно плодове и зарзавати.Съпругът ми дори се учудва понеже е виждал други бременни как лапат всичко каквото е под носа им.За токсоплазмозата ще кажа само че повече от 75% от населението по света я носи в кръвта си.Аз например също имам антитела от нея но знам че ако не е прихваната по време на бременност не е опасна за плода и майката.

# 6
  • Мнения: 4 700
Да ви кажа честно аз ям като за световно предимно плодове и зарзавати.Съпругът ми дори се учудва понеже е виждал други бременни как лапат всичко каквото е под носа им.За токсоплазмозата ще кажа само че повече от 75% от населението по света я носи в кръвта си.Аз например също имам антитела от нея но знам че ако не е прихваната по време на бременност не е опасна за плода и майката.

Така е.  Peace

Аz zа съжаление спадам към 25%, които нямат zаЩита.  Crossing Arms Затова zа сините сиренца мога да zабрява като zабременея.

# 7
  • Мнения: 1 081
Аз нямах антитела към токсоплазмозата и доста внимавах с колбасите, но иначе кашкавал и синьо сирене, такова ядене беше по едно време... За лекарствата - може да се пие парацетамол, но-шпа, спазмалгон, бусколизин (на мен обаче в началото не ми понасяше), магнезий, но за всичко се консултирайте с гинеколога си най-вече за дозата, в която ще е приема.

# 8
  • Мнения: 2 660
desi cover, а аспирин не може ли?

# 9
  • Мнения: 4 700
аспирин се вzема само по лекарско предписание. Аz Ще трябва да вzемам всеки ден аспирин като zабременея, zаЩото имам един мутирал ген и zавиШени антифосфолипидни антитела, които водят до ускорено съсирване на кръвта. Обаче доzата, която се вzема е 100мг на ден, а доколкото zнам една нормална таблетка аспирин съдържа 350мг.

Въвъ високи доzи, аспиринът е опасен zа плода, така че не го вzемайте беz лекарско предписание.  Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 4 588
Аз си хапвах почти всичко, като гледах да не прекалявам. При всички положения имам имунитет срещу токсоплазмоза, защото цял живот гледам котки. Токсоплазмоза може да се хване и от неизмити добре плодове и зеленчуци. Peace

# 11
  • Мнения: 4 700
passion и аz цял живот гледам котки, ама явно добре ги гледам, zаЩото никога не съм иzкарвала токсоплаzмоzа. А винаги съм галила уличните котета, яла съм неиzмити плодове и zеленчуци и продължавам да го правя. 2 пъти седмично работя в такъв магаzин и винаги си хапвам на корем, каквото ми се яде беz да го мия. Кога една череШка, кога една ягодка....

Така че най добре се иzследвай, zа да си сигурна дали си я иzкарала.  Peace

# 12
  • Мнения: 174
Аз 4етох, 4етох (специализирани издания) и накрая реших за себе си да не консумирам:

сурова риба (обожавам суши)
морска храна
не добре опе4ено месо или колбаси
храни съдържащи сурови яйца
фъстъци
ягоди
екзоти4на кухня (индийска и китайска, по които също съм луда)
полуфабрикати, особено замразените такива

За лекарствата - не пия нищо преди да съм се консултирала с поне двама лекари и не съм прегледала Интернет.

# 13
  • Мнения: 5 103
Ядях всичко

# 14
  • Мнения: 4 546
освен изброените - черен дроб и пастети, рохки яйца.
в общи линии, трябва да се избягват храни, при които има повишен риск от предаване на разни опасни микроорганизми. а малко обработените храни като сурова риба, сирена с мухъл и подобни, спадат към тази категория. фъстъците не знам защо не се препоръчват, аз ги избягвам заради репортажите, които гръмнаха в началото на годината
полезните храни ги знаем  Wink
можеш да прочтеш и тук http://www.bg-mamma.com/site/content/category/4/26/69/

Общи условия

Активация на акаунт