АНТИ Д ГАМАГЛОБУЛИН - НЗОК покрива ли ваксината?

  • 6 686
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 138
Здравейте,
Когато се поинтересувах в болницата в която ще раждам относно отрицателния си резус фактор и въпросната ваксина, ми казаха че се плаща 175 лв. НО наскоро моя позната каза, че според Националния рамков договор, това се покрива от НЗОК.
Молбата ми е да ми кажете къде точно го пише това, ако наистина е така, понеже изчетох сума ти документи и не можах да открия къде точно е записано!
Благодаря предварително Hug

# 1
  • Мнения: 1 409
Не знам къде го пише,но със сигурност мога да ти кажа,че се поема.Аз също съм с отрицателен резус фактор и когато попитах в болницата дали трябва да си я закупя ми казаха не.За съжаление обаче в повечето болници се правят на интересни и те карат да си я купуваш.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 911
Аз също не зная къде го пише, но от форума разбрах, че се покрива и реших този път да не се оставя да ме правят на маймуна и 3 пъти преди раждането ходих при завеждащ АГ отделение да го питам имат ли я налична (въпросът трябва да е точно това, а не полага ли ми се, защото нищо чудно и да "забрави" че се покрива от касата, ако го питаш) и да му напомням за себе си. Така че не търси къде пише, че ти се полага, а ако ти откаже, нека той покаже къде пише, че не се покрива.
Между другото доста се бях притеснила, въпреки че имах положителен отговор и започнах да търся поне да знам къде да пратя нашите, ако нещо стане в последния момент, че то на обещания вече трудно вярвам. Така,че ако искаш и ти провери за твое успокоение. На мен даже ми я биха преи да излязат резултатите за кръвната група на бебчо, което не знам дали е правилно, но така или иначе се оказа,че той е с кръвната група на татко си.

# 3
  • Мнения: 526
Пише го в Национален рамков договор-приложение 17(клинични пътеки)-клинична пътека 141:
ИНЖЕКЦИЯ ИЛИ ИНФУЗИЯ НА ЛЕЧЕБНО ИЛИ ПРОФИЛАКТИЧНО ВЕЩЕСТВО
Включва:
   подкожна инжекция или инфузия с местно или общо действие
   интрамускулна инжекция или инфузия с местно или общо действие
   интравенозна инжекция или инфузия с местно или общо действие
* 99.11    ИНЖЕКЦИЯ НА RH ИМУНО-ГЛОБУЛИН
инжекция на:
   анти-D (Rhesus) глобулин
   RhoGAM

Описано си е най-прилежно в сайта на НЗОК.Отделен въпрос е,че в болниците се правят на ущипани.И аз съм с отрицателен резус-фактор,но мисля да си купя ампулата предварително,че не ми се рискува да се разправям с разни дебили и да губя ценно време от тези 72 часа,за които трябва да се сложи инжекцията.В такава държава живеем за съжаление Twisted Evil

# 4
  • Мнения: 138
Зайче много благодаря за бързия и точен отговор,
те точно на това разчитат - че на хората не им се рискува собственото здраве особено в такъв момент
ще видим както съм смела и аз дали няма да си я купя като ме притиснат... Laughing

# 5
  • Мнения: 175
Аз запитах официално в сайта на НЗОК и ето отговора: "Уважаема г-жо, профилактиката с анти-Д гама глобулин е включена в алгоритъма на клинична пътека № 141 “Раждане, независимо от срока на бременността, предлежанието на плода и начина на родоразрешение” съгласно НРД 2007 г. При всички случаи, когато се налага такава профилактика, медикаментът следва да бъде осигурен от болничното лечебно заведение, което изпълнява посочената клинична пътека."
Но си мисля и като отида с този отговор в болницата какво ли ще стане? Като ми кажат няма я и трябва да си я закупите? Вече ми писна да Ви кажа. Може ли ако някой знае от къде да я намеря тази инжекция да ми каже, защото аз попитах в няколко аптеки и ми казват, че я нямат.

# 6
  • София
  • Мнения: 568
Във всяка аптека до родилен дом можеш да си я поръчаш (естествено от скъпата на Баер, щото има и българска за 25лв). Но и моята гинеколожка ми каза, че от родилното са длъжни да ти я сложат при положение, че си здравноосигурена.

# 7
  • Мнения: 5 362
Бяха ми казали,че не се покрива от ЗК,но не ми се и наложи да си я купувам.

# 8
  • Мнения: 4 546
„Булмар МЛ“ ООД, ж.к. „Лагера“, бл.26, вх.А, ап.18, BG-1000 София. E-mail:
bulmar_ml@abv.bg. Tel. (359-2) 953 24 16. Fax (359-2) 953 24 62.

това е фирмата за българската ваксина. преди около 2-3 седмици ги питах дали има - казаха че чак септември. което ивченце, означава, че е много вероятно август да няма от нея по болниците  Confused ако някой пита пак и получи различен отговор, моля да пише  Praynig

# 9
  • Мнения: 766
на мен ще ми трябва доста по-скоро  Rolling Eyes
Ако някой знае къде има българската да свирка  Praynig

# 10
  • Мнения: 2 897
Аз си я купих.

# 11
  • Мнения: 55
здравейте и от мен....тъй като и аз живо се интересувам от тази ваксина ето какво знам...Ваксината се поема от ЗК и ако в болницата ти кажат че я нямат налична, купете си я и си вземете фактура, която фактура болницата е длъжна да осребри... конкретно правно основание не мога да посоча...но нищо не ни коства да се поразровим...  Laughing

# 12
  • Мнения: 4 546
здравейте и от мен....тъй като и аз живо се интересувам от тази ваксина ето какво знам...Ваксината се поема от ЗК и ако в болницата ти кажат че я нямат налична, купете си я и си вземете фактура, която фактура болницата е длъжна да осребри... конкретно правно основание не мога да посоча...но нищо не ни коства да се поразровим...  Laughing
фактурата на името на болницата ли трябва да е или на името на пациента?

# 13
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 472
фактурата на името на болницата ли трябва да е или на името на пациента?

На името на пациента трябва да е. Това го знам от личен опит, тъй като миналата година ми се наложи да ми бият след спонтанен аборт в МД, а я нямаха налична ампулата.

# 14
  • Мнения: 941
как може да я нямат налична, нали е болница, все едно да нямат окситоцин за раждащите, правят се на интересни, ако я нямат ще си я набавят,

Общи условия

Активация на акаунт