Отговори
  • Мнения: 75
„ЗА” УТВЪРЖДАВАНЕ НА СЕМЕЙНИЯ МОДЕЛ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЦАТА

С присъединяването на България към страните членки на Европейското семейство, обществото е изправено пред тревожните сигнали за упадък на моралните ценности и общоприетите устоите на социалния живот на съвременното поколение, както и на девалвацията на семейния модел при отглеждане на деца. Наблюдаваните тенденции са предпоставка за станалите ежедневие, актове на насилие и дори убийства, извършвани от малолетни и непълнолетни лица. Семейството напълно е загубило своята роля във възпитанието и отглеждането на деца и е заместено от модерните напоследък форми на съжителство на т.нар. „семейни начала”. Трудно е да бъдат изброени многобройните причини за промяна на обществената нагласа и отношението на хората към така „уважавания” от нашите родители традиционен за обществото ни брак. Същността на именно тази традиция, не във формализирането на самия акт на сключване на граждански брак, а във създаването на стабилна обществена единица, задаваща моралните и етически норми на своето поколение. За съжаление, налице са много „преференции” от държавата, които косвено стимулират именно подобен модел на съжителство. Действащото към момента законодателство на страната, регламентиращо помощите и дотациите за „самотните родители” не е в състояние да отговори на обективните съвременни тенденции и разбирания за това понятие. 48,7% от родените деца през 2005 г. са извънбрачни, а една от причините е, че през последните години партньорите масово живеят без брак. Все по често срещан е модела на икономически проспериращата „самотна майка”, която не работи, съжителства с платежоспособен партньор, разполага с личен автомобил и жилище и получава помощи от държавата. Като ярък пример за това може да се посочи факта, че 46% от родителите на децата, посещаващи детските градини в София, заплащат занижена месечна такса, произтичаща от техния „самотен” статут. Това ощетява републиканския бюджет и насочва средства към хора, които нямат жизнена необходимост от тях, за сметка на други които са реално нуждаещи се самотни родители. За територията на София с постановление на столичния кмет от януари тази година е поставен и решен от части проблема като в постановлението се дава по точна “формула”от тази в закона на статута “самотен родител”, която цели да ограничи подобни спекулации.

Прочети целия текст на петицията и я подкрепи на

http://www.bsm-bg.org/e107_plugins/petition_plug/petition_sign.php

# 1
  • Мнения: 550
Позволете ми да отбележа,че някои факти от горепрочетеното не са точни и не мога да се съглася с тях!Въпреки,че децата на родителите,живеещи на семейни начала наистина биват наричани извънбрачни,но тъй като са признати от бащите си,майките не се ползват със статут на самотни майки и не получават никакви преференции от държавата!

# 2
  • Мнения: 1 172
Позволете ми да отбележа,че някои факти от горепрочетеното не са точни и не мога да се съглася с тях!Въпреки,че децата на родителите,живеещи на семейни начала наистина биват наричани извънбрачни,но тъй като са признати от бащите си,майките не се ползват със статут на самотни майки и не получават никакви преференции от държавата!
От моя позната, живееща на семейни начала с бащата на децата си, знам, че получава детски надбавки именно защото има право да декларира само собствения си доход и не е длъжна да декларира дохода на партньора си. А едното й дете се уреждаше с безплатни учебници, пак по такава линия. Това беше преди 2 години. Не знам дали все още е възможно да се действа така.
Но не можеш да отречеш, че много майки се възползват от тези "вратички", за да получават допълнителни суми, на които не биха имали право, ако са семейство според закона. Нямам нищо против всеки да живее както му харесва - кой с брак, кой без брак. Против съм обаче да има различни привилегии и възможности за различните видове съжителство (вероятно и за семейните има някакви облаги, до които съжителстващите на семейни начала нямат достъп). Заради това подкрепям идеята, да има равни условия за всички - и тези, които живеят без брак, и тези, които живеят в брак и да не разчитаме само на това всеки да преценя колко е етично да иска дадена помощ, надбавка, отстъпка и т.н.
Не бих подписала петицията, защото е коренно различна от това, което аз смятам за справедливо.

# 3
  • Мнения: 4 965
Позволете ми да отбележа,че някои факти от горепрочетеното не са точни и не мога да се съглася с тях!Въпреки,че децата на родителите,живеещи на семейни начала наистина биват наричани извънбрачни,но тъй като са признати от бащите си,майките не се ползват със статут на самотни майки и не получават никакви преференции от държавата!
От моя позната, живееща на семейни начала с бащата на децата си, знам, че получава детски надбавки именно защото има право да декларира само собствения си доход и не е длъжна да декларира дохода на партньора си. А едното й дете се уреждаше с безплатни учебници, пак по такава линия. Това беше преди 2 години. Не знам дали все още е възможно да се действа така.
...

Според последнит промени в закона - за самотни майки се приемат само тези, чиито деца са с "баща неизвестен". Вдовиците също се ползват от определени привилегии, но техните деца имат правмо на "пенсия" докато учат.
Всички останали деца се приемат за имащи равни права - независимо дали родителите имат брак, нямат или са разведни. Приема с, че щом бащата е припознал детето, значи той също поема грижите за него наравно с майката.
Т.е. по отношение на децата - семейните и несемейните двойки вече имат еднакви права и задължения.

По отношение на останалото, няма да подпиша петицията. Нищо хубаво не става насила. Всеки има право да направи своя избор. Аз имам брак, но имам приятелки, които нямат - и те, и ние сме семейства /майка, баща, деца, общи грижи и радости, едно домакинство и т.н./. Подписът не прави семейството и не определя морала /това, защото четох същата тема, но формулирана малко по-различно в един от другите подфоруми/.

# 4
  • Мнения: 4 841
По отношение на останалото, няма да подпиша петицията. Нищо хубаво не става насила. Всеки има право да направи своя избор. Аз имам брак, но имам приятелки, които нямат - и те, и ние сме семейства /майка, баща, деца, общи грижи и радости, едно домакинство и т.н./. Подписът не прави семейството и не определя морала /това, защото четох същата тема, но формулирана малко по-различно в един от другите подфоруми/.

 Peace Много точно казано!

# 5
  • София
  • Мнения: 6 999
Глупости на търкалета е тази петиция.

Съжителстващите без брак са в много по-голяма степен ощетени, а не привилигировани.
За самотни родители се водят нищожен брой хора. Само деца, в чиито акт за раждане е посочен един родител, са такива отглеждани от 'самотен родител' Тази нова разпоредба, явно измислена от такива умници като писалия петицията остави без никаква социална подкрепа много наистина самотни майки.

Аз съм самотна майка и не мога да се възползвам от никаква привилегия. Дори напротив всеки път, когато поискам да взема банков кредит на мен ми се отказва, въпреки добрите ми доходи, защото за банката 'самотна майка' не е някой на който да се вярва.

Що се отнася до това дали съжителството с брак е по-устойчиво от такова без брак, мога съвсем отговорно да преповторя началото на поста си: "Глупости на търкалета."

# 6
  • Мнения: 1 426
Нещо и на мен не ми допадна тази петиция. Първо не разбрах кой и как я организира и къде точно ще ми отиде подписът. После не са точно и ясно формулирани исканията. Трето, не ми стана ясно от встъпителното изречение
С присъединяването на България към страните членки на Европейското семейство, обществото е изправено пред тревожните сигнали за упадък на моралните ценности и общоприетите устоите на социалния живот на съвременното поколение, както и на девалвацията на семейния модел при отглеждане на деца.
дали влизането в Европейския съюз ни е изправило, дали ние сме се изправили, за да влезем, или пък нещо друго...
И още други неща... Не ми се губи повече време...

# 7
  • София
  • Мнения: 6 999
Ти пък, Nevada, номерът е да се спомене Европейският съюз  Mr. Green Mr. Green

То даже бабите по пазара като ги питаш защо краставиците са 3 лева ти отговарят: "С оглед влизането на държавата ни в Европейския съюз." . Така де  Flutter Whistling

# 8
  • Мнения: 3 146
Позволете ми да отбележа,че някои факти от горепрочетеното не са точни и не мога да се съглася с тях!Въпреки,че децата на родителите,живеещи на семейни начала наистина биват наричани извънбрачни,но тъй като са признати от бащите си,майките не се ползват със статут на самотни майки и не получават никакви преференции от държавата!
Всички мои познати, които са с признати от бащите им деца и не са в брак с бъщата, получават преференции като самотни майки. Много хора дори нарочно не скючват брак поради тази причина (в родилното 3 от 5 бяха в такова положение).

# 9
  • Мнения: 4 841
Всички мои познати, които са с признати от бащите им деца и не са в брак с бъщата, получават преференции като самотни майки. Много хора дори нарочно не скючват брак поради тази причина (в родилното 3 от 5 бяха в такова положение).

Какви точно са тези преференции?

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
gergandi, и аз искам да знам за тези преференции.  Praynig

Веднага ще отида да получа малко пари от държавата. Явно ще да са доста парите, щом хората брак не сключват по тази причина. Може би и аз без да знам за това не се омъжих...ама някак съм пропуснала да почерпя блага.  Thinking

# 11
  • Мнения: 550
Позволете ми да отбележа,че някои факти от горепрочетеното не са точни и не мога да се съглася с тях!Въпреки,че децата на родителите,живеещи на семейни начала наистина биват наричани извънбрачни,но тъй като са признати от бащите си,майките не се ползват със статут на самотни майки и не получават никакви преференции от държавата!
Всички мои познати, които са с признати от бащите им деца и не са в брак с бъщата, получават преференции като самотни майки. Много хора дори нарочно не скючват брак поради тази причина (в родилното 3 от 5 бяха в такова положение).
Няма такива преференции!Лично аз се съмнявам някоя майка да се откаже от припознаването на детето си само за да взима някаква си нищожна сума!

# 12
  • Мнения: 2 567
Аз имам позната с припознати деца от бащите им, но получава облаги като социално слаба, самотна майка. Не е сключила брак с бащата на второто си дете, но си живее с него. Тъй като се води самотна майка с ниски доходи, получава примерно помощи за отопление през зимата.
И това не е само единичен случай.

# 13
  • Мнения: 1 470
     Здравей Борис!!!Поздравявам те за това че се включваш толкова смело,от страната на татко,между толкова много жени,ще ти е трудно...
     Аз напълно подкрепям петицията!Дори ходих на отвореният модел който г-жа Христова беше предложила за хората ,при представянето си на кандидат законопроекта,който включва легитимирането именно на тези извънбрачни двойки.
    Ако трябва да сме откраовенни,повечето самотни родители,НЕ СА САМОТНИ.Винаги има и изключения разбира се.Но за тези хора,не само че има преференции,но и те точно за това не сключват брак.
     1.Таткото не се води обвързан,и следователно няма проблеми да тегли заеми от банките.
     2.Майката получава доходи,за самотна майка/до скоро беше така поне/,50% от таксата за детска кухня,също и за такса ДЯ и ДГ,и пр.Не съм наясно със всичките преференции,защото съм ОМЪЖЕНА!!!
     3.Поне във нашият квартал самотните майки са първи вписани в регистъра за крайнонуждаещи се,макар че живеят в скромни дву и триетажнти къщи на татковците...
     Да продължавам ли нататък?!
     Възхищавам се на майките които наистина са имали смелоста да родят и отглеждат децата си сами!!!  bouquet  bouquet  bouquetИ такива познавам.Но хайде да не се лъжем,че всички са такива.И по точно-колко от тези истински самотни майки биха си позволили да подържат интернет у дома си?!
     И другият момент трябвна да се запази семейството като институция,защото тя съхранява и възпитава ценностите които са ни запазили като народ,и като хора векове наред!!!

# 14
  • Мнения: 1 470
gergandi, и аз искам да знам за тези преференции.  Praynig

Веднага ще отида да получа малко пари от държавата. Явно ще да са доста парите, щом хората брак не сключват по тази причина. Може би и аз без да знам за това не се омъжих...ама някак съм пропуснала да почерпя блага.  Thinking


    Иса,тук не става въпрос за истинските самотни майки.Като такава наистина нямаш почти никакви реални облаги,защото всички отпеускани парични а и непарични средства са съобразени със стандарта ни наживот,или това е равно на нищожна сума.Но когато говорим за лъже самотните родители,въпросът стои малко по по друг начин.Там възможностите се натрупват,и изместват брака като институция.
     

Общи условия

Активация на акаунт