Липов цвят

  • 8 772
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 238
Кога се бере и колко време се суши?

Знам, че малко е тъп въпроса, но наистина незнам, а много искам да си имам липов чай за зимата...

 Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug

# 1
  • Мнения: 7 106
Тази година си изпуснала момента, защото липите цъфтят края на май, началото на юни и вече отдавна са прецъфтели. Берат се през периода на цъфтежа. Суши се на сухо, проветриво място (майка ми ги реди върху гардеробите на амбалажна хартия  Laughing), незнам колко време точно - може би около седмица. Във всеки случай добре се познава, когато е добре изсъхнал цвета.

# 2
  • Мнения: 1 238
Ей много жалко! Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Аз пък все си мислех, че трябва да са добре цъфнали...Язък значи!

До година обаче на всяка цена!

Благодаря ти много за отговора!

# 3
  • Мнения: 2 631
Липов чай и цветове на липи се продават в много аптеки, само дето са опаковани вече, не са на амбалажната хартия или вестника.
Тази година липата се бра през юни.  Peace

  bouquet

# 4
  • Мнения: 3 880
Ей много жалко! Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Аз пък все си мислех, че трябва да са добре цъфнали...Язък значи!

Да де, точно така-когато са добре разцъфнали, при вас не са ли разцъфнали още?

В БГ като си бях в средата на юни цъфтеше с пълна сила. Тукашните също вече прецъфтяха, но ако при вас има още- събирай....

# 5
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Тази година си изпуснала момента, защото липите цъфтят края на май, началото на юни и вече отдавна са прецъфтели. Берат се през периода на цъфтежа. Суши се на сухо, проветриво място (майка ми ги реди върху гардеробите на амбалажна хартия  Laughing), незнам колко време точно - може би около седмица. Във всеки случай добре се познава, когато е добре изсъхнал цвета.
newsm10

# 6
  • Мнения: 1 238
А когато е прецъфтяла какво- не става вкусен 4аят ли или има не6то друго?
Как да разбера кога е прецъфтяла липата? Днес оглеждах едно дърво, цветовете са цъфнали, а листата са светло зелени.

# 7
  • Мнения: 5 593
Оххх, тая година сме обрали две огроомни липи.
Когато липата е прецъфтяла, цветовете са едни такива опърпани и са започнали да се свиват на топчета. Също така миризмата не е толкова интензивна, миришат особено-като на старо. Ама го обясних и аз... Дано си ме разбрала.

# 8
  • Мнения: 7 106
А когато е прецъфтяла какво- не става вкусен 4аят ли или има не6то друго?
Как да разбера кога е прецъфтяла липата? Днес оглеждах едно дърво, цветовете са цъфнали, а листата са светло зелени.

Щом е цъфнала бери без да се чудиш.
Аз по-горе отговорих така, защото не знаех че пишеш от някъде, където тъкмо цъфтят липите  Laughing, предположих че си в БГ, а тук отдавна са прецъфтели.
Щом при вас цъфтят, бери и суши, сега е моментът. Важното е всички зветове да са разтворени, да няма много пъпки  Peace.

Когато прецъфти, венчелистчетата на цветчетата падат и остават едни кръгли топчета (които в последствие падат и те). Тогава няма смисъл да се бере.

# 9
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Тази година липовия цвят мангалите го събираха с метлите от земята (Стара Загора). Барабар с прахта и мизериите. Изкупували им го за по 2 лв. килото така, че  въобще не си мислете за чай на пакетчета или нещо от билкова аптекта. Берете сами или вземете от доверен човек.

# 10
  • Мнения: 2 631
Тази година липовия цвят мангалите го събираха с метлите от земята (Стара Загора). Барабар с прахта и мизериите. Изкупували им го за по 2 лв. килото така, че  въобще не си мислете за чай на пакетчета или нещо от билкова аптекта. Берете сами или вземете от доверен човек.

 Sick  Confounded

# 11
  • Мнения: 4 916
Във Варна го берем в началото на юни - понеже е по-хладно от морето и липите цъфтят с около 2 седмици по-късно от В. Търново например. Суши се на сенчесто и проветриво място, после се съхранява в платнени торби.

Най-хубавото лекарство при настинка и грип е липов чай с мед  Peace

# 12
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Чаят от липа и лайка съдържат естествени антибиотици ....

Общи условия

Активация на акаунт