Един въпрос към архитект или към строителен инженер

  • 19 297
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 588
Разбирате ли от тази скица кои стени са носещите?


Трябва ми да знам стената между кухнята и дневната може ли да се бутне?

Благодаря ГОЛЯМО

# 1
  • Мнения: 1 655
Не съм архитект или строителен инженер, но виждам, че носещите колони и стени не са обозначени.

# 2
  • Мнения: 544
Алабаланица дано не се сърдиш,че ще използвам темата ти, но и аз имам въпрос към архитект или строителен инженер. Та въпроса ми е има ли опасност комшията под нас ако си е оградил терасата с бетонни блокчета, до колкото знам са много тежки, и сега ме е страх, че ако и аз си я оградя с итонг ще се срути блока или етажа, много тъп въпрос Embarassed, но съм си внушила и не знам дали въобще е вярно.А иначе на балконите ни няма никакви колони или нещо такова.Не разбирам от такива неща и се извинявам за некомпетентността си Rolling Eyes Embarassed

# 3
  • Мнения: 588
Venera-81 не се сърдя бре как!

Как се обозначават носещите стени или колони? Тази скица е взета специално от Управление архитектура и градоустройство, понеже е стар ЕПК блок...

Как мога да проверя кои са носещите стени?

# 4
  • Мнения: 2 865
Първо чертежа е архитектурен а не конструктивен, но щом казваш че е ЕПК определено не можеш да махнеш тази стена.

# 5
  • Мнения: 588
Първо чертежа е архитектурен а не конструктивен, но щом казваш че е ЕПК определено не можеш да махнеш тази стена.
Какъв чертеж да търся, на който са обозначени носещите стени?

# 6
  • Мнения: 90
Едроплощен кофраж (ЕПК) е технология за строителство на сгради от монолитен стоманобетон. При него се използват кофражи с големината на цяла стена или под на стая.
Относително големият брой монолитни стоманобетонни стени при ЕПК улесняват поемането на сеизмични натоварвания, затова този тип строителство се използва при високи сгради, с които често се и асоциира, но се среща и при ниското строителство. Фасадните и преградните стени се изпълняват от тухли, различни видове строителни блокове, понякога и панели.
С две думи ако бутнете стоманобетонна стена нарушавате цялостта на сградата, особенно опасно става при земетръс. Това което може да направите е да пробиете дупка в стената и да видите дали е тухлена или пък е изпълнена от гипсокартон, тогава можете спокойно да бутате.
Стени под 12 см. най -вероятно са тухлени или са от гипсокартон, или някакъв вид панел.
Толкова от мен.
На конструктивния чертеж ясно се показват видовете стени, обикновено имат и легенда не е зле да намериш такъв чертеж. Провери съседите и първите домоуправители, те понякога пазят такива чертежи

# 7
  • София/Перник
  • Мнения: 979
Така като гледам схемата и като е ясно, че е ЕПК, то най-вероятно стената между кухнята и дневната е бетон.
Най-лесно се проверява с дупчене на съответната стена.  Успех!  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 588
Благодаря на всички за отговорите, тръгвам да правя дупки Wink

# 9
  • Мнения: 1 896
Аз съм строителен инженер.
От скицата не става ясно, но ако наистина сградата е строена по системата ЕПК почти всички стени са носещи.Наистина като поразкъртите малко лесно ще разберете дали стената е носеща или не.В случай че се окаже стоманобетонна(което е доста по-вероятно) не е добре да я махате на своя глава,въпреки,че ЕПК блоковете вече приличат на сирене.Не винаги може да се премахне носеща стена и задължително се прави укрепване в такива случаи.Обикновенно когато се прави отвор в носеща стена  или се премахва такава се прави заместваща метална рамка,която  поема усилията.Но ако сте на долен етаж по-добре забрави,защото носещите стени на ниските етажи са много тежко натоварени и премахването им е много безотговорно.
Най-добре е обаче да извикате специалист,който да огледа нещата на място и да ви препоръча как да процедирате.

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 21:05 от Ulia

# 10
  • Мнения: 1 896
Та въпроса ми е има ли опасност комшията под нас ако си е оградил терасата с бетонни блокчета, до колкото знам са много тежки, и сега ме е страх, че ако и аз си я оградя с итонг ще се срути блока или етажа, много тъп въпрос Embarassed, но съм си внушила и не знам дали въобще е вярно.А иначе на балконите ни няма никакви колони или нещо такова.Не разбирам от такива неща и се извинявам за некомпетентността си Rolling Eyes Embarassed

Едва ли ще съборите сградата(по принцип при изчисляването се взема предвид възможността от претоварване).Възможно е обаче да се появят пукнатини или провисвания, които са доста неприятни.Попитайте съседа си дали няма подобен проблем при него.
Всъщност така 'на сляпо' е доста трудно да се дават съвети.

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 19:34 от Ulia

# 11
  • Мнения: 544


Едва ли ще съборите сградата-възможно е обаче да се появят пукнатини или провисвания, които са доста неприятни.Попитайте съседа си дали няма подобен проблем при него.
Всъщност така 'на сляпо' е много трудно да се дават съвети.
[/quote]
Благодаря Ulia за отговора  bouquetНикак не ми олекна, щом веднъж се напука, от там нататък какво става-лека полека се руши.Проблема е, че от сега нататък ще живеем тук, това ще рече 50-60 г.ако сме живи и здрави и за напред ще се руши Sad
Значи варианта и ние да я ограждаме не е никак добър Sad

# 12
  • Мнения: 1 896
Не е толкова страшно-възможно е и  да я оградите и да нямате проблеми. Даже е най-вероятно нищо да не се случи, но най-лошото, което може да стане в случая е да се появят  пукнатини. Затова те съветвам да разпиташ съседите си,които вече са го направили дали при тях са се появили подобни проблеми.Ако се е случило при тях-много вероятно е и при вас да стане така.
А иначе нали виждаш колко много хора ограждат терсите си,за да увеличат жилищната площ и нищо фатално не се е случило.
Не че го одобравам ,но вече е масова практика за съжаление.

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 20:45 от Ulia

# 13
  • Мнения: 2 865
Венера:
Итонга е доста лек материал и може да си оградите с него. Изобщо няма опасност да се срути сградата. Най-много да се появи някоя пукнатина на самия балкон (където се свързва със стената), но това не е фатално. Ако все пак се притесняваш чувала съм за някакви системи за сухо строителство на Кнауф от които може да се направи и които са много леки.

# 14
  • Мнения: 292
Венера:
Итонга е доста лек материал и може да си оградите с него. Изобщо няма опасност да се срути сградата. Най-много да се появи някоя пукнатина на самия балкон (където се свързва със стената), но това не е фатално. Ако все пак се притесняваш чувала съм за някакви системи за сухо строителство на Кнауф от които може да се направи и които са много леки.

Това щях да кажа и аз - не виждам смисъл от итонг блокчета - само проблеми, защото няма да ги изолирате добре към влага, не осигуряват реална топлоизолация - 10-15 см итонг е твърде малко, но 10 см вата са съвсем друго нещо. Според мен може да се направи някаква конструкция като сандвич - циментфазерни или подобни плочи отвън, вата, пароизолация (найлон, алуминиево фолио), и гипскартон. Цялото хванато на метални окачвачи. Ще бъде много добра изолация и е много леко. Има и друг проблем с тия газобетонни "стенички" - що за устойчивост има стеничка 15 см с наредени залепени газобетонни тухлички без никакви стоманобетонни колони в ъглите? Ами че на моята къща 1 м висок масивен парапет (не цяла стеничка) са иззидани от плътни единични керамични тухли със стоманобетонни колонки през метър и стоманобетонен пояс отгоре...

Общи условия

Активация на акаунт