въпросче за международно осиновяване

  • 1 005
  • 2
  •   1
Отговори
Здравейте,

Аз и съпругът ми сме български граждани, но живеем в чужбина. Имаме собствени деца, но обмисляме международно осиновяване. Надявах се тук да намеря отговор на въпроса си. Като граждани на Р България, имаме ли право да осиновим деца от друга държава и ако да, чрез агенция ли става това? Знаете ли български агенции, които посредничат при осиновявания от други страни? Аз лично не можах да немеря такива. Вероятно ще ви се стори странно защо не искаме да осиновим от България, но това е решение, което сме взели отдавна и на което държим.
Много благодаря на всички отзовали се. Пожелавам на всички успех и хубаво лято!  Peace

# 1
  • Aachen-Пловдив
  • Мнения: 89
Здравей,
по принцип международните осиновявания стават чрез агенции, това е изискване според Хагската конвенция, ако страната, в която живеете я е приела.
Моя съвет е най-напред да изясните това със социалните служби там, където живеете. Във всяка страна, та дори и понякога на отделни места социалните работници имат по-специфични изисквания.
Като български граждани сигурно ще ви искат някои документи от България. Но е почти невероятно чрез българска агенция да осиновявате в чужбина дете от трета страна...
Най-вероятно ще ви насочат към агенция, лицензирана в страната, където живеете.


# 2
  • Мнения: 3 715
Питайте в страната, в която живеете, няма как да ви се даде съвет при оскъдната информация, която даваш. Но при положение, че живеете в една държава, пък искате да осиновите в трета, български агенции не виждам как могат да ви помогнат.

Общи условия

Активация на акаунт