Моля ви кажете нещо повече за хипотрофията

  • 1 380
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 207
Здравейте мамчета.Вече и аз станах майка от 11 дни, но съм силно притеснена за моето бебче.Роди се на 4.07.2007 г. със секцио тъй като имах контракции, а термина ми уж беше на 19.07./но реално аз не си спомням деня на последната менструация/.И така моят сладкиш Йордан се роди 49 см. и 2320 гр.В болницата в която раждах ми казаха , че бебето е добре просто е недоносено 1 - ва степен.Не искаха да ни изписват защото бил много слабичък 2070 / след физиологичния спад след раждане/Но аз видях че ефект никакъв да стим там няма, защото той не наддаваше, когато ходех в детската стая постоянно намирах бебетата сами и това ме притесняваше.И така консултирах се с моя педиатър и той ми каза да се прибираме.Сега когато се прибрахме за 6 дни сме наддали с 130 гр. И сега тревожното ходихме на преглед в микрото и там ни казаха , че бебчо е хипотрофичен.Моля ви кажете ми нещо повече, лекува ли се и т.н.Ще се побъркам вече от притеснение. Cry

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
В случай като твоя - с неясна дата на последната менструация -  не знам защо така се изказват, бебето най-вероятно е недоносено.
Има си признаци по които се разпознава зряло дребно бебе от незряло (недоносено) и би трябвало лекарите да са наясно.
Хипотрофично означва "слабо хранено", това може да се дължи на старееща плацента, високо кръвно на бременната, пушене и подобни... Не е болест, а състояние, и при добро хранене се израства. Кърмиш ли? Ако кърмиш, давай на поискване, ако не кърмиш, не се старай да спазваш 3-часовия режим, защото малкото бебче огладнява бързо и е възможно да иска по-малко, но по-начесто. 

# 2
  • Мнения: 2 865
Мисля че си постъпила неправилно вземайки толкова малко дете в къщи.
Това че няма някой нон-стоп при бебетата не означава че не им се извършват необходимите прегледи и изследвания, и че неонатолозите не полагат необходимите грижи за тях.
Моят съвет е ако може да се върнете в болницата.

Последна редакция: нд, 15 юли 2007, 23:01 от Arizona

# 3
  • Мнения: 2 531
Я кажи хапва ли бебето, имаш ли кърма, суче ли добре ?
Ако бебето няма нужда от спец. мед. грижи - нямате място в болницата!

# 4
  • Мнения: 3 591
Моя малък син е роден 2500 и едва 43 см. Роден е 20тина дена по-рано, но се води доносен. Прибрахме се у дома след часове, а не дни, с инструкция да му давам да суче винаги когато се размърда. След 6 дена отидохме да го видят как е, преди да го претеглят, ми казаха, да не се плаша, ако е изгубил до 10% от теглото си. Не беше спаднал, Беше наддал, но пък и аз го кърмех на всеки 1, най-много 2 часа. Но после почна да си наддава бавно, макар и да се храни добре. Сега на година и половина е едва 9 килограма, с почти 1 глава е по-нисък от връстниците си. Просто е мъничък. Има и такива деца. Другите ми 2 деца, а и ние с мъжа ми не сме ниски, или дребни, но ето че имаме такова дете. Никой никога не мие казал, че детето ми е хипотрофично обаче. Въпреки, че не се вписва в "средностатистическите" мерки и теглилки.
Здравите деца, които се хранят добре и наддават, макар и много бавно не са хипотрофични  Naughty

# 5
  • Мнения: 207
Храни се много добре, кърмя го на всеки 2 часа.Вчера бяхме на лекар и каза , че не сме за болница.Размерът на главичката му е 35,5 - 36 см.Това притесни малко моят педиатър и му направиха ехограф на главичката и се установи , че ветрикулите му са с размер 10 мм.Някой знае ли нормалните им размери.

# 6
  • Мнения: 3 591
Незнам какви са нормалните им размери/Google дава информация само за проблеми, когато са по-големи от 1.5см, предполагам щом не пише нищо за под 1.5см е нормално newsm78/, но 36см обиколка на главичката на мен ми звучи съвсем нормално.

Средната обиколка на главата на новороденото е между 33 и 38см. И тя нараства всеки ден. Много е вероятно просто бебенцето ти да е родено 2-3 седмици по-рано и затова да е по-мъничко.

Спри да се притесняваш, кърми си бебенцето често,включително и нощем, не давай вода, чай и биберон залъгалка/защото сученето ще го умаря и няма да суче после добре и няма да се храни достатъчно/ и то ще порасте много бързо  Hug

Последна редакция: пн, 16 юли 2007, 09:50 от [desi]

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 926
Моят съвет е да направиш консултация с неонатолог. Той ще ти даде отговор на всички въпроси.

Общи условия

Активация на акаунт