Учи ли се "говоренето"

  • 3 248
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24 467
Знам, че има теми, в които майчетата споделят на каква възраст децата им започват да говорят, но не това ме интересува.
Въпросът ми е простичък и моля тези, които имат желание да споделят- полагате ли някакви специални грижи и усилия за обучение на децата ви да говорят? Мисълта ми е за 1-2 годишните деца, тъй като наблюдавам големи различия между децата в тази възраст по този показател и много различен подход на майки и баби към "говоренето" на децата, за които се грижат.
Бих се радвала да науча нещо ново и полезно, което, разбира се, да е основно от полза за детето ми.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Говорех много, но като на възрастен човек, без бебешки думички и заместване на трудни за произнасяне съгласни. Дария проговори много рано, а на възраст около 1,5 вече говореше много добре. Разлика в начина на говорене забелязвам дори и сега в ДГ между децата-има такива, които говорят много чисто и правилно и други, на които по-трудно им се разбира какво казват (трета група). Всичко е индивидуално и зависи само от детенцето.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 866
Да, учи се. Дотолкова, че да показваш на детето, че очакваш то да назовава нещата с имената им. Ясно е, че го разбираш, когато само сочи тук и там. Друг въпрос е дали го стимулираш да използва и думи, освен жестове.

# 3
  • Мнения: 227
Г Всичко е индивидуално и зависи само от детенцето.
PeaceСинът ми още не говори.Казва мама,баба,бу,тати,кака....но например,за да каже падна,казва -па. CrazyЗа сравнение кака му на неговата възраст говореше вече доста добре и правеше изречения.Зависи си от детето.

# 4
  • Мнения: 24 467
Да, учи се. Дотолкова, че да показваш на детето, че очакваш то да назовава нещата с имената им. Ясно е, че го разбираш, когато само сочи тук и там. Друг въпрос е дали го стимулираш да използва и думи, освен жестове.

Това имам предвид, как вие стимулирате децата си да назовават предметите.
Когато ние се разхождаме със сина и кога той покаже нещо винаги назовавам името на това, което го е впечатлило, може да е за 20-ти път, но за сега той казва само няколко думи, извън стандартното "мама, баба, тата, кака, Коко /брат си/, Гого /той/" и извън това, как казват отделните животни /имитира ги и му е приятно/. Знам, че на годинка и два месеца не е късно да започне и други неща, но от два месеца се е вторачил в "ена" /на една годинка е, показва с пръстче/ и тази негова  "кола", дето я повтаря по сто пъти на ден, пампа /на лампата/, също казва "па", когато хвърли нещо или сам той падне, "нана", когато му се спи и "папа", когато е гладен.
Честно казано не съм притеснена, просто бих искала да споделите опит и да мога да науча нов начин за "обучение" в изговарянето на думичките. Определено не ме мързи. Разказвам и чета приказки преди лягане, вече ме слуша с интерес, пея му, говоря му много, когато сме на разходка. Не помня баткото на тази точно възраст какво точно е казвал. Помня обаче, че точно на 2 години вече казваше на нормален човешки език "Искам да игая с каките." /естествено с "изядено" "р"/.

# 5
  • Мнения: 1 426
Ами как... Сигурно като му говориш повече...
Но пък от друга страна и най-простите и затънтени селянчета се научават да говорят... Това си е човешко качество все пак...
Но разбира се, богатият речник зависи до голяма степен от семейната среда...

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Говорех много, но като на възрастен човек, без бебешки думички и заместване на трудни за произнасяне съгласни. Дария проговори много рано, а на възраст около 1,5 вече говореше много добре. Разлика в начина на говорене забелязвам дори и сега в ДГ между децата-има такива, които говорят много чисто и правилно и други, на които по-трудно им се разбира какво казват (трета група). Всичко е индивидуално и зависи само от детенцето.

Същото, но Йоан започна изреченията на година и половина. На две вече си говореше супер много. На 2 и половина разказваше истории. Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....

# 7
  • Мнения: 3 479
Същото, но Йоан започна изреченията на година и половина. На две вече си говореше супер много. На 2 и половина разказваше истории. Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....

Съгласна съм, че детето става по-умно и по-разбиращо като му се говори по много, но не и че винаги проговаря по-рано. Просто имам наблюдение върху детето на моя приятелка, която по цял ден му говореше и обясняваше (също така и бавачката), но детето на 2 години само сочеше с пръст и общуваше с майката по свой си специфичен начин. Проговори на ок. 2г и 2м, почти от раз, в рамките на няколко седмици, много правилно и интелигентно.
Моят среден син проговори на 2 г, като бавно набираше скорост и много по-късно започна да се обяснява в дълги изречения, защото аз му говорех по-малко в сравнение с моята приятелка (на нейния син).

# 8
  • Мнения: 1 726
Аз не съм от много приказливите и не и говоря постоянно.Книжките не са и интересни и не четем.Сега навърши 2 години и прави изречения от типа"Къде е татко? Ето го.",знае и много думи,които свързва

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Изобщо не се притеснявам, че децата ми са проговорили късно.
И двамата проговориха на две години.
За мен е по-важно да изговарят думите правилно.
Говоренето се учи, но не и проговарянето.

# 10
  • Мнения: 3 367
не бих го нарекла специална грижа, но у нас се дудне без спир,4етох 4е така се помага за "говоренето",това и правим; в колата разказваме какво има през джама(имам монолог за светофара Grinning),ве4ер 4етем много и разказваме за деня, баща им все ми се 4уди как правя диалог от нищо:)
не мисля 4е това ги прави "по-умни",4аст от грижата за тях е,като памперсите,храненето и пр..
за протокола - дъщеря ни запо4на да говори като света след 3 години,син ни казва около 20ина думи

# 11
  • Мнения: 6 164
Искам да попитам и аз нещо, дане не се обиди Judy, че използвам темата й.  bouquet - На Крис му говоря винаги, още от новороден и винаги като на голям човек. От няколко дни "говори" на някакъв бебешки език, нищо не разбирам, но се правя, защото застава пред мен, ръкомаха ентусиазирано, все едно, че ми обяснява нещо, после сочи нанякъде, пак бръщолеви... Така ли е в началото? Това за начален стадий на говорене ли се води? Защото хаби сума ти енергия да нарежда на неразбираем език, а една свястна дума не може да повтори (различно от мама, баба, тата и папа...). Постоянно повтарям "во-да", но не може да повтори. А иначе много бръщолеви на бебешки...

# 12
  • Мнения: 3 146
Judy, да учи се. Практически, може и "селянчетата" да се научават, но това е, само защото са в езикова среда. В ротивен случай (научна доказано е, има такива случаи) децата не проговарят. Да, заложено в човека качество е, но, ако не се стимулира, не се развива. Следователно, колкото повече го стимулираш, толкова по-добре се развива. Четенето, разгазването, постоянният диалог с детето са от особено значение. Също и простите стихчета и песнички. Трябва задължително да се говори правилно, с не много сложни изречения, но не и с изкуствено прости, за са се схване и синтаксисът. Човекът, който се грижи за детет най-дълго, е основният източник и стимул за заучаването на говора. Проговарянето не се учи, но също се стимулира. Разбира се, че зависи и от детето, но не само от него. Най-много зависи от майката (бабата, ако тя е най-много с детето). Постоянният диалог е основното!

Misty, дори да не го разбираш, прави се, че разбираш и все е дно говорите. Постепенно ще започнете да се разбирате, първо ще се разбирате само помежду си, после ще започне да разгговаря по-ясно. Да, това е нормален начален пероид и при всички деца е различно дълъг. Основното при проговарянето е да казва не само звуци, но и сречки. Каже ли сричка, значе ще проговори и няма проблем!

# 13
  • Мнения: 7 837
И аз никога не съм използвала умалителни думи за нещата. Колата винаги е била "кола", не "бу-бу" напр.
Вече е на 2 и половина. Отприщи се откъм разбираемо говорене преди месец. Назовава си предметите с правилните имена.

# 14
  • Мнения: 2 220
Ние си говорим постоянно, макар че и аз не съм от най-приказливите.  Rolling Eyes До скоро четяхме и много книжки и съм убедена, че това му помогна да проговори много рано. Не произнася думите съвсем чисто, но му се разбира, а сега и от ден на ден започва да ги свързва във фрази.

Общи условия

Активация на акаунт