Цитонамазка и Здравна каса

  • 1 115
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 085
отклонявам се от темата, но поста на рени2209 ме накара да се замисля-полага ли ни се наистина цитонамазка от Здравната каса?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 877
отклонявам се от темата, но поста на рени2209 ме накара да се замисля-полага ли ни се наистина цитонамазка от Здравната каса?

Полага се! Всъщност нали става дума за бременна жена?

А дори да не е бременна жената, с направление от ЛЛ можете да отидете, но ще се наложи да почакате няколко месеца (има страшно дълги списъци с чакащи жени по каса). Това е друго безумие на българската здравно-осигурителна система. Но за полагане, полага се! Въпросът е дали предпочиташ да чакаш толкова време, или да си платиш 12-20 лв и да ти направят изследването веднага.

# 2
  • Мнения: 2 759
                  Полага се  Peace. Моята стана за 3-4 седмици и 2 лева.

# 3
  • Мнения: 2 085
отклонявам се от темата, но поста на рени2209 ме накара да се замисля-полага ли ни се наистина цитонамазка от Здравната каса?

Полага се! Всъщност нали става дума за бременна жена?..........
Не, за себе си питам Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 15 198
Момичета, отделих тези мнения в нова тема.
Не им е мястото в Черния списък.

# 5
  • софия
  • Мнения: 757
Личната ми даде направление за гинеколог, като уточни, че цитонамазката се поема от Здравната каса.

# 6
  • Мнения: 14 133
Личната ми даде направление за гинеколог, като уточни, че цитонамазката се поема от Здравната каса.
Peace Аз си запазих направление 2месеца по-рано и си отидох на профилактичен преглед на гинеколог + цитонамазка през касата.

# 7
  • Мнения: 24 467
До миналата година си правех всяка календарна година, като минавах за направление през личния лекар и след това- при гинеколога ми.
Тази година от службата ни по трудова медицина ни организираха пълни изследвания /много съм благодарна/, които включваха стандартно и такова изследване. Покрай него си направих и бактериално изследване. Да ви кажа, че резултатите от изследването излязоха за точно 5 дни, от деня на вземането на натривката.
Към ежегодния профилактичен преглед всяка година жената има право на гинекологично изследване, както и на преглед при мамолог. Не ги изпускайте! Полагат се!

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
На мен пък ми казаха ,че се поема от ЗК на 2 години.

# 9
  • Мнения: 1 035
И на мене ми казаха  че щом миналата година съм правила намазка с направление тази година не ми се полага.Кой може да каже със сигурност? Или да прочетем написано черно на бяло?

# 10
  • Мнения: 24 467
Вижте НАРЕДБА № 39 от 16.11.2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията
 приложение към чл. 4, ал. 8
(Ново - ДВ, бр. 102 от 2005 г.,
в сила от 1.01.2006 г.)

Вид и честота на профилактичните прегледи и изследвания при лица над 18 години
 Възраст
 Вид на профилактичния преглед и изследванията
 Честота
 Oт 18 до 30 години
 изчисляване на индекс на телесна маса, оценка на психичен статус, изследване острота на зрение, измерване на АН, ЕКГ; изследване на урина за протеин, глюкоза, уробилиноген/ билирубин, кетонни тела и Ph (с тест лента); определяне на кръвна захар (с глюкомер) 
 ежегодно
 Oт 31 до 45 години
 изчисляване на индекс на телесна маса, оценка на психичен статус, изследване острота на зрение, измерване на АН, ЕКГ; изследване за окултни кръвоизливи в изпражненията с тестленти; изследване на урина за протеин, глюкоза, уробилиноген/билирубин, кетонни тела и Ph (с тест-лента); определяне на кръвна захар (с глюкомер); за жени мануално изследване на млечни жлези
 ежегодно
 
гинекологично изследване и цитонамазка за жени
 един път на 2 години

 изследване на хемоглобин, хематокрит, еритроцити, левкоцити, диференциално броене, СУЕ
 един път на 5 години
 Oт 46 до 65 години   изчисляване на индекс на телесна маса, оценка на психичен статус, изследване острота на зрение, измерване на АН, ЕКГ; изследване за окултни кръвоизливи в изпражненията с тестленти; изследване на урина за протеин, глюкоза, уробилиноген/билирубин, кетонни тела и Ph (с тестлента); определяне на кръвна захар (с глюкомер); за жени мануално изследване на млечни жлези
 ежегодно
 гинекологично изследване и цитонамазка за жени
 един път на 2 години

 изследване на хемоглобин, хематокрит, еритроцити, левкоцити, диференциално броене, СУЕ
 един път на 3 години
 Над 66 години
 изчисляване на индекс на телесна маса, оценка на психичен статус, изследване острота на зрение, измерване на АН, ЕКГ, кръвна захар (с глюкомер); изследване за окултни кръвоизливи в изпражненията с тестленти; изследване на урина за протеин, глюкоза, уробилиноген/билирубин, кетонни тела и Ph (с тестлента)
 ежегодно
 изследване на хемоглобин, хематокрит, еритроцити, левкоцити, диференциално броене, СУЕ
 един път на 3 години
 Забележка. Всеки профилактичен преглед включва анамнеза и пълен обективен статус.

Това имам като сега действаща нормативна уредба.
Значи- на две години по ЗК за гинеколог, но ако джи пи то ви симпатизира винаги може да ви даде направление с някакви оплаквания /течение, болки, нередовен цикъл и т.н./.



 



Общи условия

Активация на акаунт