Статия за пюретата - как я разбирате

  • 1 713
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 323
Бебешките пюрета са вредни!
 Бебешките пюрета са неестествени и ненужни, твърди заместник-директорка на програма за хранене на бебетата в УНИЦЕФ, цитирана от Би Би Си.

Джил Рипли, заместник-директорка на "Бейби френдли инишиатив" в УНИЦЕФ смята, че храненето на бебетата с пюрета може да им причини здравословни проблеми в по-късна възраст.

Според нея децата в продължение на 6 месеца трябва да бъдат хранени само с майчина кърма или с адаптирани млека.

След тази възраст трябва да се отбиват и да се хранят с твърда храна.

Така родителите ще могат да контролират какви количества изяждат децата, а и бебетата няма да станат капризни.

Рипли в продължение на 25 години е била здравен консултант при отглеждане на бебета.

В резултат на опита и изследванията си тя е разработила своя програма за хранене, наречена "Отбиване, ръководено от бебето" (Baby-Led Weaning).

Специалистката казва, че през 2002 г. Световната здравна организация е одобрила изследвания, които установиха, че кърмата или адаптираното мляко доставят всички хранителни вещества, от които едно бебе се нуждае до 6-месечна възраст.

Ако през първите шест месеца на бебето се дава друга храна, тя може да понижи хранителната стойност на млякото и дори да навреди върху здравето на детето, твърди специалистката.

След шестия месец бебетата могат да поемат обща храна в устата си и да я дъвчат.

Следователно ако им се дават пюрета, ще се забави развитието на дъвкателните умения.

Пюретата могат да предизвикат запек и да направят децата капризни по отношение на храната, когато пораснат, смята Рипли.

Проф. Дейвид Канди, детски гастроентеролог от Съсекс, предупреждава обаче, че трудно може да се посочи на каква възраст бебетата трябва да започнат да поемат твърда храна, защото дъвкателните умения се развиват с различна скорост у различните бебета.
 
От тук - http://www.lekar.bg/news-41/info-215

# 1
  • София
  • Мнения: 12 201
   Не беше ли пускана вече тази статия?

# 2
  • Мнения: 6 029
Цитат
Следователно ако им се дават пюрета, ще се забави развитието на дъвкателните умения.


дрън дрън.

# 3
  • Мнения: 463
Е как да дъвче, бе. Ми тя още няма нито един зъб

# 4
  • София
  • Мнения: 6 356
хората с нещо трябва да си изкарват заплатите...
хилядолетия човечеството е давало сдъвкана храна на невръстните си бебета, добре, че се появи тая експертка да го светне колко бърка.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
В общи линии съм съгласна.
Дъвканата и намачкана храна, която е давана на бебетата преди фабричните пюрета, съвсем не е равнозначна на фино пасираната безвкусна храна, каквато получават в момента чрез готовите пюрета.
Бебето не дъвче със зъби, а с венци - кътниците изникват някъде през втората половина на втората година, така че ако се чака дотогава и се дава пасирана храна, действително ще има проблем за детето.
На 6м бебето може да предъвква и смуче меки парченца храна и да се храни с намачкани меки храни - пасиране действително не е нужно. Ако бебето се дави и не умее да дъвче все още, вероятно просто му е рано за захранване.
Мисля, че статията е насочена основно към това, че поради удобство за родителите се получава така, че голям брой бебета и на една годинка все още получават пасирани храни, което определено има отношение върху развитието на дъвкателните умения (тези неща от край време се твърдят от логопедите).

# 6
  • Мнения: 1 924
Срещала съм я и другаде тази статия newsm78

Мисля, че информацията е представена по доста краен начин, с което може би се е целяло родителите да се постреснат и да се замислят, но се постига обратен ефект.
Иначе според мен има доза истина- всъщност мисля горе-долу като Хедра.

Аз съм решила да захранвам педагогически, така че в крайна сметка едва ли ще прибягвам често до пюрета.

Сега забелязах едно интересно противоречие:

Цитат
Според нея децата в продължение на 6 месеца трябва да бъдат хранени само с майчина кърма или с адаптирани млека.

След тази възраст трябва да се отбиват и да се хранят с твърда храна.

(С това за отбиването не съм съгласна , де), и същевременно се говори за


Цитат

... "Отбиване, ръководено от бебето" (Baby-Led Weaning).


Как тъй хем трябва да се отбие след 6 месеца, хем трябва да се ръководим от бебето?
Ми то ако не иска? Joy

Последна редакция: ср, 18 юли 2007, 23:15 от LadyLou

# 7
  • София
  • Мнения: 12 201
  Както казах вече я обсъждахме тази статия. Под отбиване се има в предвид, поне така решихме, започване на процеса на отбиване, тосет първото даване на твърда храна.
  Аз съм напълно съгласна с Хедра, а и тази статия се припокрива значително с ПЗ, което практикувам.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 356
...На 6м бебето може да предъвква и смуче меки парченца храна...
...удобство за родителите...
...бебета и на една годинка все още получават пасирани храни, което определено има отношение върху развитието на дъвкателните умения

1. бебето ако има дъвкателни умения на 6 месеца, както си написала, как пасираната храна ще му забави тяхното развитие на една година? аз виждам логическо противоречие.
2. с какво пасираната храна е по-удобна за родителя, при положение, че при нейното приготвяне има една технологична процедура повече? фабрични пюрета има и на парчета, не са само пасирани.

моят син има 6 зъба, но се дави с намачканото с вилица картофено пюре още от първия миг, когато му го предложих на 6 месеца и половина... ще му предложа утре за прочит тази статия, да вземе да престане.

# 9
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Е как да дъвче, бе. Ми тя още няма нито един зъб

Ами ние близо на годинка все още нямаме зъби, но пък дъвче всичко, гризе си краставица с венците, дори кочан царевица. Просто детето се научава да дъвче, независимо дали има зъби или не. Дъвче от 7-месечна възраст.

# 10
  • Мнения: 4 451
И аз винаги съм се чудила каква хранителна стойност имат пюретата, след като преминават термична обработка (от витамините едва ли остава нещо), а забелязали ли сте колко дълъг срок на годност имат? Престояват си по щандовете в магазините или по складове и след 2г. пак са годни за употреба. Shocked Срок на годност на пюрета Хип (с това разполагам в момента и видях) е 2г.
И моята дребка няма зъби, но с дъвкането се справя чудесно. Взимам храна от кухнята, но не я пасирам. Продуктите в нея са само ситно нарязани.

# 11
  • София
  • Мнения: 119
И моята бебка дъвче храната въпреки че има само 2 - 3 зъба. Наистина дъвченето става с венците. Тя е на 10 месеца и от две седмици отказва да яде пюрета, яде от нашата храна.

# 12
  • Мнения: 19 272

На 6м бебето може да предъвква и смуче меки парченца храна и да се храни с намачкани меки храни - пасиране действително не е нужно. Ако бебето се дави и не умее да дъвче все още, вероятно просто му е рано за захранване.


днес питах педито с какво да запопчна захранването и много странно ми стана като каза,че след втория месец мога да дам намачкан плод,а не пасиран.

# 13
  • Мнения: 394
аз пасирах само първото пюре, после само съм мачкала с вилица продуктите и то не особено старателно. сега хапва парченца, гризка ябълка. когато и дам пасирано готово пюре не е никак доволна. мисля, че хедра е напълно права.

# 14
  • Мнения: 492
Мисля, че това дали дъвче си зависи от самото бебе, и наистина няма как бебоците да прочетат статията, за да знаят какво трябва или не трябва да правят  Wink 
Голямата ми дъщеря на около годинка все още се давеше от парченца, но това ни най-малко не е попречило на развитието й в последствие. Мисля, че всяко дете е различно и трябва да се съобразяваме с неговите способности и нужди вместо все да се опитваме да ги уеднаквим и сравним.
А това, кой какво пюре ще дава на детето си е въпрос на личен избор и съответно спора се обезмисля.
Поздрави на всички  Hug 

Общи условия

Активация на акаунт