Рецепти за деца с АБКМ!

  • 1 895
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 721
Ето какво събрах като рецепти! Ако нещо допълнително се сетите, ще се радвам да споделите Simple Smile

Кисел от плодове
30-50 гр. плодове се измиват и се сваряват в 100 гр.вода и се пасира. Добавя се 15 гр. захар, възварява се и към врящата вода се добавя 5 гр. оризово/царевично нишесте, размито в малко студена вода като постоянно се бърка, докато се сгъсти.

Кисел от компот
Може да се приготви от 200 мл компот от всички позволени плодове,30-40г плод и оризово/царевично нишесте 15 г.

Сиропът (200 мл) от консервирания плод се прецежда . Плодът се пасира . Нишестето, разтворено в малко студена вода, се прибавя постепенно към врящия сироп при непрекъснато бъркане . Ври 1-2 минути. Накрая се прибавя пасираният плод. Разбърква се.

Млечен кисел
Продукти:
Фризопеп 200 мл, оризово/царевично нишесте 15 г, захар 25 г

Захарта се сипва във врящото мляко. Нишестето се размива с малко студена вода и се прибавя към кипящото мляко при постоянно бъркане. Ври 2 минути.

За да разнообразявам бебока редувам нишестетата в кисела
1 ден оризов кисел + плод
2 ден царевичен кисел + плод
3 ден готова безмлечна каша + плодово пюре
4 ден пасирана елда + плодово пюре

Кисел с адаптирано мляко в МВ фурна
Сложете 200 мл вода в микровълновата. Когато кипне прибавете 1 с.л. царевично нишесте, 1ч.л. захар и намалете мощноста. За около 30 сек. до минута е готово. Като поизстине се прибавя адаптирано мляко (само сухото вещество) и плодове - пресни или компот (пасирани, настъргани).

Десерт с грис
250 мл вода
1 с.л. плодово пюре или шепа пресни плодове
1/2 к.ч. грис
1/2 к.ч. захар
3 мерителни лъжички адаптирано мляко
В 250-те мл вода се прибавят плодовете и се кипват. Ако се ползват нарязани плодове, сместа се пасира. Ако ползвате готово плодово пюре се кипва само водата и пюрето се прибавя след това. Добавя грисът и захарта. Ако сместа стане много гъста, добавете още малко вода. Вари се около 10-тина мин. Сваля се от котлона и се оставя да поизстине и се добавя адаптираното мляко.

Десерт с грис за МВ фурна

В бурканче от лютеница или някакъв подходящ, дълбок съд, сложете 200 мл вода. След като заври, прибавете 1-1,5 с.л. грис и намалете мощноста за 2-3 мин. Водата не трябва да ври силно докато слагате гриса, защото изкипява. Сместа се прави малко по-рядка, защото като изтине се сгъставя. Оставя се да поизстине и се прибавят 3 мерителни лъжички мляко.
Технологията на мляко с ориз е същата.

Кисел от плодове
30-50 гр. плодове се измиват, настъргват или размачкват и от тях се изцежда плодов сок, който се запазва, за да се добави после към крема.Останалата част от плодовете се сварява в 100 гр. вода и се пасира. Добавя се 15 гр. захар, възварява се и към врящата вода се добавя 5 гр. нишесте, размито в малко вода или част от кашицата,като постоянно се бърка, докато се сгъсти. Сваля се от огъня и след като изстине, се добавя плодовия сок.

Кифлички с мая
2 ч.ч. брашно (чашата е от 300 мл)
1 ч.л. суха мая
2/3 ч.ч. топла вода
9 с.л. олио
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
някаква плънка (сирене, сладко)
В брашното се прави кладенче и в него се слагат маята, захарта, солта, олиото и се добавя водата. Замесва се тесто. Може да се наложи да се добави още брашно или вода, преценете!
Дели се на 2 части, като всяка част се разточва на тънка кръгла кора.
Всяка кора се нарязва на 16 части (както се реже торта). Получават се 16 триъгълника. В широката част на всеки се слага малко плънка, завива се и краищата се притискат здраво.
От двете кори стават общо 32 кифлички. Нареждат се в намазана с олио тава, слагат се в затоплена фурна и се пекат на умерена температура.
По желание, преди да се опекат, кифличките могат да се намажат отгоре с жълтък.

Сладкиш
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. хладка вода
2 ч.ч. брашно
1 ч.л. сода за хляб
1/3 ч.ч. олио
сладко по избор
От всички продукти се забърква тесто и се пече в загрята фурна.
Тестото може да се разпредели в чашки за крем-карамел (пълнят се до половината) и така стават малки сладкишчета. По желание могат да се поръсят с пудра захар.

Баница с готови кори и праз
Празът предварително се нарязва на дребно и се задушава с малко сол и вода. Готовите кори една по една се намазват с олио и се поръсват с плънката. Навиват се и се редят в тавичка. Пече се на умерена фурна до зачервяне. Като се извади се поркира с вестник, памучна кърпа и се слага в найлонов плик да се задуши и омекне.

Бисквити
8 с.л. брашно
6 с.л. качамак
1/2 ч.ч. олио
5 с.л. захар
1 бакпулвер
вода колкото да стане тесто малко по-гъсто от това за кекс.
Пече се на 180 гр. в намазана с олио тава, като бисквитките ги сипвам с лъжица колкото искам да са големи и може да се поръсят с малко захар отгоре (може да се използват формички, за да станат бисквитите по-интересни). Важно е да се извадят от тавата веднага след изпичане, защото после се чупят лесно. Може да се използва и царевично брашно вместо качамак и действа стягащо на стомаха.

Локумки
1 ч.ч. олио
1/2 ч.ч. вода
1/2 пак. бакпулвер (може да се замени с малко сода)
1 пак. ванилия
Брашно, колкото поеме , за да стане маслено тесто, което да може да се разточи на кора.
От кората (дебела около половин см) се изрязват с чаша кръгчета, пълнят се с локум или сладко и се прегъват. След печене се овалват в пудра захар.

Бисквити
1 ч.ч. едро брашно
1/2 ч.ч. гореща вода
1/2 ч.л. морска сол (захар)
1-2 ч.л. масло (зехтин)
Брашното се залива с горещата вода, в която е разтворена предварително морската сол и маслото. Пропорциите на брашното, водата и мазнината може да варират, така че да се получи меко тесто. Оставя се да се отпусне 5-10 минути. Ако се използва зехтин, а не масло, по-добре е той да се добави съм тестото, а не към горещата вода. Разточва се на тънък пласт и се изрязват бисквитките, но не се правят много малки, че лесно изгарят. Пекат се в предварително загрята фурна (180 град.) докато се подвият крайчетата. После се завиват в кърпа да омекнат. Могат да се съхраняват в хладилника (напр. увити в кърпа и поставени в кутия).

Супа от тиквички
30 г. тиквички
3 г. мазнина
3 г. лук
1,5 г. препечено брашно
3 г. ориз
копър
Нарязаните тиквички и лукът се задушават в малко вода и мазнината. Прибавя се препеченото брашно, всичко се залива с гореща вода и се прибавя оризът. След като всичко се свари се сваля от огъня и се поръсва с малко копър. За по-малките деца, супата се пасира или се размачква с вилица.

Пиле каша
сварени пилешки гърди
1 глава лук
2-3 супени лъжици брашно
2-3 стръка магданоз
1 малък морков
Гърдите се нарязват на ситно и се задушават заедно с лука в малко мазнина, прибавя се настърганият морков и вода, вари се докато омекнат зеленчуците. Леко се посолява. Отделно в хладка вода се размива брашното и се изсипва в тенджерата, бърка се докато се сгъсти и стане на каша. Поръсва се с магданоз.

Печени картофени кюфтета
сварени картофи
сварен ориз
1 тиквичка
3-4- лъжици адаптирано мляко
1 глава лук
магданоз
Всичко се намачква/настъргва и се омесват кюфтета, които се слагат да се запекат във фурната с малко олио и вода.

Солени бисквити
1 чаша царевично, овесено, просено или др. брашно (сложих царевично + 2 с.л. пшенично)
1/2 ч.л. бакпулвер
3/4 чаша течност (вода, бульон, мляко) (използвах кисело мляко, макар че със суроватка става още по-вкусно)
2 ч.л. олио
добавки: ядки, зелени подправки, семена или настъргани зеленчуци (сложих два стръка зелен лук)
От себе си добавих и малко сол

Смесват се брашното и бакпулвера. Разбиват се с течността. Добавят се олиото и добавките. С чаена лъжичка се изсипва от тестото върху намаслена тавичка. Пекат се при 190 градуса до златисто оцветяване.
Внимание: бисквитите се изпичат много бързо! Внимавайте да не загорят!

Картофено фрикасе
Това ястие може и да съществува вече, но за мен си е нещо ново. Измислих го, докато се чудех, с какви постни манджи да храня семейството си заради алергичния обрив на детето.
1 кг картофи
3-4 с.л. брашно
2 с.л. олио
1 кубче зеленчуков или гъбен бульон
бял пипер, босилек

Картофите се обелват, нарязват на шайби и се заливат с подсолена вряща вода. След като се сварят (на среден огън, за да не се разкашкат), се отцеждат от водата, която се запазва.
Приготвя се сос: брашното се запича леко в сух тиган и се запържва с олиото. Разрежда се с водата от картофите и се овкусява с бульончето. Накрая се добавят и подправките.
Картофите се нареждат в леко намаслена тавичка и се заливат със соса. Пекат се в изстиваща фурна около 10-15 мин. (Преди това фъв фурната се пече нещо друго, изваждам го и слагам фрикасето, за да поемат картофите от соса).
Описанието е много дълго, но на практика това е една много бърза, лесна и вкусна манджа. И има място за импровизации

Постни пълнени чушки
Смесвам ориз около чаша, 1-2 глави лук, магданоз, ситно нарязани 1-2 моркова – всичко сурово. Добавям 2 чаши вода и слагам да ври на бавен огън 5-6 минути, докато се залавям с чушките. Изтърбушвам чушките – 5-6 броя. Пълня ги с ориза, вече леко осолен. Слагам в тенджера или тава (каквото предпочитам). Ако остане малко ориз го досипвам отстрани. Заливам с вода и оставям да се готви около 25-30 мин.

Ориз със зеленчуци
В подходяща тава слагам малко олио. Измивам и нарязвам на парчета 1-2 тиквички, 3-4 моркова, 1-2 глави лук, 2-3 чушки, 1-2 домата, малко грах или други зеленчуци – според сезона. Ако няма пресни – подходящи са и замразените. В тавата сипвам зеленчуците, една чаша ориз и 4 чаши вода. Слагам в умерена фурна за около 40 минути. След като изключа фурната осолявам леко и посипвам с магданоз.

Картофи яхния
В тенджерка слагам да заври вода. Междувременно обелвам 5-6 картофа и ги нарязвам на едри парчета. Обелвам 1-2 глави лук и също нарязвам. Същото правя с 1-2 моркова и 1 чушка. Настъргвам 1 домат. Всичко това изсипвам в загрялата се вода. Добавям малко олио и оставям да ври около 35-40 минути. Изключвам. Добавям малко сол и богато поръсвам с нарязан магданоз.

Грах, картофи и моркови
Слагам да заври вода в подходяща тенджера. Обелвам 2 картофа и изчиствам 2-3 моркова. Нарязвам на малки кубчета. Същото правя с глава лук. Всички подготвени зеленчуци и пакет замразен грах (или консерва) изсипвам в загрятата вода. Добавям малко олио и оставям да ври около 35-40 минути. Изключвам. Добавям малко сол и богато поръсвам с нарязан копър.

Зелен боб яхния
Слагам да заври вода в подходяща тенджера с около 350-400 гр почистен зелен боб. Обелвам 1 картоф, изчиствам 2-3 моркова, 1 чушка. Нарязвам на малки кубчета. Същото правя с глава лук. Всички подготвени зеленчуци изсипвам във врящия от около 15 минути зелен боб. Добавям малко олио и оставям да ври около 35-40 минути. Изключвам. Добавям малко сол и богато поръсвам с нарязан магданоз.

Зеленчуци на фурна
В голяма тава поставям изчистени и нарязани на парчета всички зеленчуци (до 3-4 вида), с които разполагам според сезона, замразени или консервирани – картофи, моркови, чушка, грах, зелен боб, патладжан, карфиол, броколи, тиквички. Добавям 4-5 лъжици олио и около 2 чаши вода. Поставям в загрята фурна и оставям да се пече около 30 минути. След разбъркване поръсвам с Вегета и оставям още около 10 минути да се допече. Подходящо и за ястие и за гарнитура.

Карфиолена супа
Слагам да заври вода в подходяща тенджера. Изчиствам и измивам карфиола. Накъсвам около една пълна чиния на дребно. Изсипвам във водата. Добавям 1-2 изчистени и нарязани на парченца картофа, 1 глава лук. След като ври около 15 минути може да се пасира, за да се получи крем-супа, след което се връща пак на котлона за около 20 минути. Добавям малко ориз, 2-3 лъжици масло. След като се изключи котлона слагам сол и поръсвам обилно с нарязан магданоз.

Картофена салата
Слагам да се сварят измитите около 500 гр картофи. След като са сварени и охладени ги беля и режа на едри парчета. Поръсвам с олио и малко оцет, добавям сол, 1-2 глави едро нарязан лук, магданоз.
 

# 1
  • София
  • Мнения: 1 368
 newsm51 Благодаря ти!Ще се възползвам от идеите ти.Малкия е с Атопичен дерматит.

Общи условия

Активация на акаунт