за солта

  • 475
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 391
от кога може - вредна ли е - и защо ако е вредна я има в пюретата?!

 Neutral Face
Ето какво прочетох на пюретата ХИП, които съм си купила:

На пюрето с месо за след 4ти месец:

съдържа..... и йодирана готварска сол
"Балансирана бебешка храна с месо - естествения доставчик на ценни белтъчини и усвоимо желязо. Бедна на натрий, не добавяйте подправки. Подложени на строга проверка за вредни вещества..."


В същото време на пюрето със зеленчуци - за след 4ти месец:

".....В най-общи линии регулирането на храносмилането на детето става по естествен начин. Зеленчуковите пюрета са приготвени без готварска сол подгодящи за детския, чувствителен организъм. Моля, не добавяйте подправки...."

Е, сега не си ли противоречат.... на едното изрично пише че няма сол, защото е вредна, а в същото време на другото, пише че има сол и никъде не се упоменава че е вредна.... Confused:

# 1
  • Мнения: 1 391
що не пишете нищо... сигурно не ви е интересна тая тема.... ама... на мен пък е и ще се радвам някой да пише Thinking

# 2
  • Мнения: 6 243
Какво да напиша, мила...
Не ги купувам точно за това - органични били, супер били... А като видиш какво пише вътре - последното пюре с прясно мляко ме отказа тотално. За цените не говоря.

За моята мумуна купувам само чат- пат плодови пюрета на Ам-ам, които й слагам в кашата. Сол на домашните не слагам. Колкото сол поеме с Троховците - това й е.

# 3
  • Мнения: 6 206
Имам една брошурка, в която доста подробно пишеше колко полезна е йодираната сол. Не си спомням подробно нищо обаче. Запомнила съм, че организмът има нужда от сол, но в съвсем малки количества. Наистина много малки.
Така и слагам и аз - толкова малко, че все едно нищо няма. Не знам - нека се включи някой, който ги разбира тези неща.

# 4
  • Мнения: 522
Наско е на година и месец. От кухня не взимаме, готвя му аз домашно. Досега сол не съм му слагала в нито едно ядене.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 4 818
И аз готвя пюрета и не добавям ни сол, ни захар. Свикна им и ги яде такива. Flutter
Пък веднъж запитах моя позната докторица, какво ще се получи, евентуално, с вече порасналия човек, който от 6-ия си месец ръфа солети с грамадански буци сол, полепнала по тях? Shocked  Щото комшията така черпеше детето си от невзрачна възраст. Жената каза, че тая сол се отлагала нам си къде (що не помня веч тия обяснения?  Blush) и човекът бил предразположен към хипертония в последствие и разни други заболявания... И аз съвсем категорично отказвам да й предложа в следващите години такива вкуснотии като снаксове, солети, молети и прочей осолености. Но това вече са крайности...
Сол се съдържа в зеленчука достатъчно. Като започне обща храна ще се осолява.
Някоъ ден ще отворя учебника по стокознание и ще изфабрикувам постинг, в кой плод-зеленчук какво се съдържа. Време тряба.
 ooooh!

# 6
  • Мнения: 1 391
мен ме изуми противоречието на самата марка ХИП - на едното пюре пише че е вредна солта за крехкия детски организъм /верно че пише готварската сол/, а на другото нищо не се споменава................... става въпрос за една възраст - над 4 месеца..............................

Предполагам, че в детските кухни слагат сол и захар?!
Яд ме е, щото си купих разни пюрета - по поръчка и чак вкъщи видях какво точно съдържат...... сега ще ги отлагам, докато мога......

Все си мисля, че някаква сол поемат децата  - вероятно със зеленчуците...... макар че, не знаех зеленчуците да съдържат сол?!

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Минерални соли  Grinning

# 8
  • Мнения: 1 391
Laughing значи до каква възраст да не се дават никакви соли освен минералните - /готварски и йодирани имам предвид, докога да се избягват?/

# 9
  • Мнения: 1 517
Аз също съм се чудила на тези пюрета на Хип и реших, че слагат специална сол, бедна на натрий (може би калиева?). Все пак са голяма фирма, вероятно правят пюретата в съгласие с педиатри и знаят много добре какво и защо слагат. Иначе в домашните пюрета и аз не слагам сол и захар, беба си ги яде и така, няма нужда.
За възрастта съм чувала, че до годинка не се слага сол и захар, а после може по малко. В детските кухни мисля, че сол не слагат.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Аз ги избягвах до годинката; смята се, че от 1 до 3 годинки и да присъстват сол и захар, трябва да е в минимални количества.
Общо взето, захар почти не консумира и сега (в смисъл, добавена, не говоря за плодове), сол - минимално, гледам като готвя, да не слагам много, че и тя яде от нашите манджи.

# 11
  • Мнения: 277
Аз слагам по мъничко сол/няколко прашинки/ от скоро по препоръка на педиатърката, а и според моите разбирания. Понякога яде и готови пюрета, а в тях винаги има сол.Захар приема само чрез плодовете.

Общи условия

Активация на акаунт