Тромбоцитопения

  • 16 610
  • 23
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 319
Към всички, които са страдали или страдат от тази рядка болест.

Как ви излекуваха и стигна ли се до отстраняване на слезката.
Синът ми е на 5 и половина и вече 6 месеца се лекуваме, но нещата се влошават. Вече всяка седмица лежим в хематологията и ни преливат ту имуноглобулини, ту кортизони пием, но стойностите на тромбоцитите в кръвта са все ниски. Малкият кърви много и започнаха да му преливат кръв. Гласят го вече за операция. Умирам от ужас какво ще се случи, защото гаранцията, че ще се оправи не е на 100%, а едва 70%.
Всеки, който е минал по този път да пише!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 319
Подновявам

# 2
  • Мнения: 686
Не съм запозната с това заболяване,но в един учебник по педиатрия пише че има няколко вида:конгенитални хипопластични тромбоцитопении,придобити хипопластични тромбоцитопении,неонатална тромбоцитопения от пасивно преминали през плацентата майчини антитела,идиопатична тромбоцитопенична пурпура,хронична-която продължава повече от 6месеца.
 За коя казват докторите?При повечето от тях прогнозите за пълно излекуване са добри.
 Дано бързо се изликува детенцето.Успех.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 319
ITP - идиопатична тромбоцитопенична пурпура

# 4
  • Мнения: 686
Ето какво пише в учебника:
Най честата форма на тромбоцитопения в детска възраст,най често доброкачествено протичане.Еднакво засяга двата пола.
Най често се предизвиква от предхождаща с 2-3 седмици банална вирусна инфекция
-остро начало
-повърхносни хематоми
-гастро кръвоизливи,хематурия
 При неусложнени случаи не се прилага специфична терапия.Избягване на аспирин.Избягване на потенциално травматични спортове.При изразена хеморагична диатеза или тромбоцитен брой < 2000/mm3 при дете под 4 год. възраст се прилага алтарнативна терапия
-IgG интравенозно,пет дни последователно.
 Прогноза:Спонтанно оздравяване в рамките на един месец при 50% от случаите
                  Спонтанно оздравяване в рамките на 6 месеца при 85% от случаите
                  При по-дълготрайно протичане-преминаване в хронична тромбоцитопения.
  Не съм много наясно с някои термини ,но се надявам детенцето бързо да се оправи.Дано съм ти била в полза.Какво казват докторите и как е сега момченцето?
 Ще се моля да оздравее.

# 5
  • Мнения: 125
Към всички, които са страдали или страдат от тази рядка болест.

Как ви излекуваха и стигна ли се до отстраняване на слезката.
Синът ми е на 5 и половина и вече 6 месеца се лекуваме, но нещата се влошават. Вече всяка седмица лежим в хематологията и ни преливат ту имуноглобулини, ту кортизони пием, но стойностите на тромбоцитите в кръвта са все ниски. Малкият кърви много и започнаха да му преливат кръв. Гласят го вече за операция. Умирам от ужас какво ще се случи, защото гаранцията, че ще се оправи не е на 100%, а едва 70%.
Всеки, който е минал по този път да пише!
VELLA как сте?
 Аз също търся каквато и да е информация за тази болест. Всичко което намерих в и-нета прочетох, но бих искала да споделят хората, коита минали през това. Сестра ми е на 13 годин.  Мина курс лечение, но стойностите на тромбоцитите в кръвта са все ниски.

# 6
ПРЕДИ 3 ГОДИНИ КОГАТО БЕШЕ НА 1 ГОДИНКА И МОЯТ ВНУК СЕ БЕШЕ РАЗБОЛЯЛ И ТОГАВА ДОКТОРИТЕ МУ СЛОЖИХА ТАЗИ ДИАГНОЗА НО СЛАВА НА БОГА СЕГА Е ДОБРЕ ВСИЧКО ЯВНО БЕШЕ ЗА МОМЕНТА ЗАЩОТО МУ БЯХА СЛОЖИЛИ ВАКСИНА  И ЯВНО ТЯ Е ПОВЛИЯЛА НО ГО ВОДИХМЕ ПРИ ДОЦЕНТ КЕРТИКОВА ВЪВ ВАРНА КОЯТО МУ НАПРАВИ ПЪЛНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И СЕ УСТАНОВИ ЧЕ ТРОМБОЦИТИТЕ ВСЪЩТОСТ СЕ ГРУПИРАТ И НЯМА ОПАСНОСТ ОТ КРЪВОИЗЛИВИ САМИ СИ ЗНАЕМ КАКВО ПРЕЖИВЯХМЕ И СЕГА МНОГО ПАЗИМ ДЕТЕТО   ЗА ВСИЧКО ТОВА СМЯТАМ ЧЕ Е ВИНОВНА ЛИЧНАТА МУ ЛЕКАРКА ЗАЩОТО ЦЯЛА ГОДИНА ГО ТЪПЧЕШЕ С АНТИБИОТИЦИ

# 7
Аз лично съм ти казвала всичко, което знам за болеста ви.
Приеми и виртуална прегръдка Hug
Ваня/ майката на Краси/

# 8
  • Мнения: 125
Аз лично съм ти казвала всичко, което знам за болеста ви.
newsm78 newsm78 newsm78  кога? къде?

# 9
Написаното от мен е по скоро за Vella newsm78

# 10
здрвей, като бях на 11 ми откриха заболяването (сега съм на 18) и 6 месеца ме лекуваха с кортизон и други лекарства след 6 месеца вече се наложи да ме оперират и так ми отсраниха далака. след операцията се оправих напълно и само 1-2 пати през половин година до колкото си спомням бях на профилактични изследвания които бяха по скоро за успокоение на родителите ми.  и така сега сам на 18 и съм си напълно добре, без далак не е нищо тревожно, сеедно са ти премахнати сливиците, но разбирасе 1-вите 1-2 седмица след операцията е малко гадно, защото все пак е коремна операция, но все пак след това се забрява...  така че операцията не е страшна, даже си спомням че не бях изплашен и тогава преди да влезна в операционната...

# 11
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Написаното от мен е по скоро за Vella newsm78
вижда мима и други притеснени майки
моля те ако не е пробелм би ли написала и тук за всички каквото знаеш?

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 319
Здравейте!
В крайна сметка отстраниха слезката на сина ми и вече 7 месеца нямаме никакви проблеми. Дай-боже да нямаме и занапред! През голям ад минахме...
Може да се каже, че се пооттърсихме от стреса, макар че все още, по навик, почти всяка сутрин го проверявам за петехии.
Сега, без далак, не бих казала, че е по-болнав от преди. Но смело мога да заявя, че операцията си е струвала.
Не се отчайвате и не се предавайте!
Напълно разбирам всеки, който има подобен проблем и бих отговорила на всеки ваш въпрос, ако зная отговора му.

# 13
  • Мнения: 997
На дъщерчката на приятелката ми поставиха тази диагноза - сега.....аз не съм много запозната, но при нея явно беше в лека форма. Момиченцето беше на около 6 годинки тогава, и при една вирусна инфекция и избиха някакви петънца по кожата, пратиха я в болница, поставиха и диагнозата, но за щастие казаха, че има голям шанс да отшуми с израстването. Както и стана. Майката продължава да следи нивото на тромбоцитите - стоят си около границата, но не я преминават.
Радвам се, че вече нямате проблеми - дано и занапред е така. Ще и кажа да ти пише, ако е удобно, защото тя доста се беше притеснила тогава, а не намери кого да попита - имам предвид майка, не лекар.    bouquet

# 14
Здравейте.Аз боледувах когато бях на 10 годинки от тромбоцитопения.Сега съм на 29г.Лежах в Бургаската окръжна болница два месеца и общо взето незнаеха как да ме лекуват.Преливаха ми кръв,системи(не помнявече какви а то не че някои ми е обяснавал)по две шепи лекарства,правиха ми цветни снимки,от лекарствата ми увредиха дори бъбреците,които още имам оплаквания(симптомите-събудих се сутринта цялата в черни петна по цялото тяло.Като ги натиснех ме боляха.Иначе нямах други оплаквания).Когато майка ми ме закара в болницата,а това беше след няколко часа,лекарите казаха,че ако не ме беше довела след няколко часа съм щяла да съм мъртва.Беше голям шок за маика ми и за мене естественно...Лягам си здрава и читава,а сутринта се събуждам цялата в черни петна....Доколкото знам тромбоцитопенията се появява в следствие на неизлекувана гноина ангина(поне така беше в моят случаи)и след това бях погълнала огромно количество ягоди и се е получила алергична реакция.....Всеки ден ми взимаха кръвни проби,и всеки ден ми бяха в различно състояноие тромбоцитите.Ту бяха добре,после пак много ниски.....За съжаление никои не ми обясни,че пазя диета и не трябва да ям толкова много неща...а маика ми ми носеше непрекъснато неща за хапване(пица,шоколади и т.н.),защото знаете кава е храната по болниците(тогава ме лекуваше др.Шивачева-после тя стана шеф на болницата за известен период).Незнам дали сте наясно с тази диета,спомням си че след като ме изписаха от болницата се консултирахме на частен преглед(иначе от болницата отново нищо не ни бяха казали)и ни обясниха каква диета трябва да пазя.Спомням си,че почти нищо не можех да ям.Но много е важно да се пази диета и да не се разболява от нещо друго(спомням си,че в болницата ме държаха в отделна стая и ми казваха че ме пазят като"рохко яйце"......Успешно оздравяване на всички.....

Общи условия

Активация на акаунт