Отговори
  • Мнения: 508
Здравейте! Не съм много наясно с витамините и минералите в храните и честотата на техния прием.
Коя храна / плод, зеленчук, месо, зърнени храни и т,н/ е хубаво да се приемат всеки ден и защо?
Коя храна е хубаво да не се приема често?
Иска ми се да храня дъщеря ми всеки ден с пълноценна и балансирана храна, но не се чувствам достатъчно компетентна.

Аз например всеки ден давам ябълка с кашата, разнообразявам с различен втори плод. Всеки ден давам морков. Често давам тиква. През ден слагам магданоз. Опитвам се да не давам картофи много често. Не знам до тук дали не греша.  newsm78От  месото наблягам на пуешко, заешко, пилешко по рядко.

Броколите и спанака има ли значение колко често се дават? newsm78

Марти е още малка, но ще се радвам да разбера от  какво не лишавате менюто и на по-големите  децата.


П.п Опитвам се да приготвям пюренцата сама, каквото не мога да си набавя,купувам.   chef

# 1
  • Мнения: 27 524
До 3 годинки - млечната храна е задължителна и е хубаво да е преобладаваща. В т.ч. мляко, сирене, извара, кисело мляко, кашкавал и т.н.
Плодове - сурови и на гладно!
Броколи и спанак може да си даваш, колкото искаш, полезни са.
Аз избягвам свинското месо, месо също не давам вече прекалено често. Риба е хубаво да се дава. От зеленчуците всичко, но на първо време без зеле и небелени бобови. Много е полезна белената, оранжева леща.
Трудно е да обобщим всичко - аз следя за млечните - всеки ден яде по много сирене и много кисело мляко и плодовете.
Като мине 3, ще наблягам и на суровите ядки.

# 2
  • Мнения: 1 230
Ами тя Блонди обобщи около 100тина теми за храненето във форума. Нямам какво да добавя  Crossing Arms

# 3
  • Мнения: 1 467
И на мен ми беше интересно това, тъй като тепърва ми предстои захранване. Само за спанака бях чела, че си взема всичко от почвата и поради тази причина е добре да е биологично отгледан, по възможност.

# 4
  • Мнения: 508
Дъщеря ми е с предполагаема алергия към млечния белтък. Днес дадох малко козе сирене, нямаше проблем. Дано отшуми / ако има какво да отшумява де  Crossing Arms/ до годинка за да се възползвам от съвета на Блонди.

Кой са небелените бобови, зелен фасул ли? И от къде да намеря тази леща, така ли се продава? Embarassed newsm78. Сори, но съм ужасна готвачка. Embarassed

# 5
  • Мнения: 1 230
Оранжевата леща няма начин да я сбъркаш  Peace

# 6
  • Мнения: 508
А, плодовете защо сурови и на гладно? Ако са в кашата губили се ефекта.

# 7
  • Мнения: 1 230
Усвояват се по-добре така. Но ако ти ги яде само с кашата - давай така. Важното е да ги яде  Peace

# 8
  • Мнения: 27 524
Кой са небелените бобови, зелен фасул ли? И от къде да намеря тази леща, така ли се продава? Embarassed newsm78.

Лещата я има в големите супермаркети. Под белени бобови имах предвид зрял боб или грах, но след като ги свариш ги белиш зрънце по зрънце  Mr. Green, после пасираш и добавяш АМ, или масълце, сирене, зависи от възрастта. Става много вкусно, а като е за малко дете или бобът е голям, става лесно и количеството е приемливо, не се плаши.  Hug

# 9
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Аз държа да има поне 2 млечни от 5 хранения.
Давам много плодове и разнообразни зеленчуци.
Риба поне 2 пъти седмично. Ако обяда е с месо, старая се супата да е постна или обратното.
3 пъти седмично давам (вече) цяло сварено яйце.
2-3 пъти седмично давам следобедна закуска изцяло от плодове

# 10
  • Мнения: 1 041
Аз държа да има поне 2 млечни от 5 хранения.
Давам много плодове и разнообразни зеленчуци.
Риба поне 2 пъти седмично. Ако обяда е с месо, старая се супата да е постна или обратното.
3 пъти седмично давам (вече) цяло сварено яйце.
2-3 пъти седмично давам следобедна закуска изцяло от плодове
Напълно подкрепям, с две думи-мляко и плодове Peace

# 11
  • Мнения: 294
ами правилата са прости - същите като за възрастни :
качествена, разнообразна храна, да обхваща всички групи храни ( млечни, зърнести, плодове, зеленчуци, месо, яйца ..)
да се избягват : мазни, пържени храни, прекалено сладки, изкуствени оцветители и консерванти и т.н.
естествено трябва да се въвеждат съобразно с възрастта на бебето/детето
и много важно да се избягват храни, от които детето може да се задуши !! (грозде, ядки и т.н. )
добре правиш,че й приготвяш сама пюретата,а като порасне още малко ,стига да спазваш горните правила за вашето хранене, спокойно може да мине на обща храна  Peace

# 12
  • Мнения: 4 399

Аз например всеки ден давам ябълка с кашата, разнообразявам с различен втори плод. Всеки ден давам морков. Често давам тиква. През ден слагам магданоз. Опитвам се да не давам картофи много често. Не знам до тук дали не греша.  newsm78От  месото наблягам на пуешко, заешко, пилешко по рядко.

Броколите и спанака има ли значение колко често се дават? newsm78

Марти е още малка, но ще се радвам да разбера от  какво не лишавате менюто и на по-големите  децата.


П.п Опитвам се да приготвям пюренцата сама, каквото не мога да си набавя,купувам.   chef

Вече са ти казали основните неща: мляко и млечни произведения, макар че на тази възраст детето е още малко за тях, зърнени храни, плодове и зеленчуци в колкото се може по-суров вид, месо.

На конкретните ти въпроси, аз давам плодове типични за сезона. Затова в момента не давам ябълки и банани, те са по-подходящи през зимата, а сега има много голямо разнообразие на плодове.
От месото най-доброто за тази възраст е телешкото и говеждото заради съдържанието на желязо. 2 дни в седмицата е желателно пßрето да е безмесно.
В картофите няма нищо лошо, те са източници на въглехидрати и можеш да ги даваш и по-често. За разнообразие можеш да ги заместваш с хляб, спагети или ориз, но така или иначе един от тези въглехидратни източници би трябвало да присъства поне в обедното хранене.
Магданозът е много полезен, съдържа много вит. С, тъй че не го пести.
Броколите също са много полезни и можеш да ги даваш често, но мисля че и за тях не е типичния сезон все още. Разбира се на пазара има, но аз се съобразявам с естествения сезон на растенията. Ако даваш спанак е желателно той да е или биологично чист (не знам къде може да се намери такъв) или от готово пюре произведени от контролиран спанак (например на Хип). Спанакът натрупва много нитрати и затова трябва да се внимава с него. В момента подходяш зеленчуци ми се струват тиквички, домати, картофи, моркови. На есен можеш да даваш броколи и карфиол. Аз също не бих сготвила манджа само от зеле, но ако добавиш малко в супата, няма да има проблеми. Същото важи и за граха.
Ако даваш морковите сурови (пък и ако са варени) трябва да им добавяш и малко мазнина защото те съдържат мастноразтворими витамини, които се усвояват в присъствието на мазнини.
На тази възраст е желателно да даваш около 5 гр. масло/ден.

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 02:49 от Vjara

# 13
  • Мнения: 1 986
  След казаното от Блонди няма какво да добавя Peace
  Аз приготвям сама пюретата на дъщеря си-и зеленчуковите,и месните-следя да разнообразявам всеки ден менюто й,като редувам различни видове зеленчуци и месо.
  В зеленчуковото пюре слагам винаги сирене/магданоз също добавям/,а месно давам не повече от 3 пъти седмично.Предлагам и различни каши-с различни зърнени храни.Плодове-на гладно,между храненията;и поне 2 пъти дневно АМ Peace
 

Общи условия

Активация на акаунт