Отговори
  • Мнения: 1 416
Безплатна ли е все още детската градина за трето дете?Ако някой знае имам нужда от помощ-от къде да намеря информация?Имам три съкровища ,но каките вече са големи .Сега малчо тръгва на градина.Преди 5 години за първо дете -40,за второ в същатата градина -20,а за трето-безплатно .Сега дори директорката в градината не е наясно как е променен закона.Незнам вече кой да питам,моля мамите който знаят за малко инфо!

# 1
  • Мнения: 131
не съм много сигурна, но мисля, че третото дете в семейството ползва 50 % намаление.
Но таксата за детска градина е различна за всяка община и съответно намаленията са различни.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 552
И аз имам 3 деца. Второто и третото са близнаци. За второто плащам 1/4 от таксата, за третото нищо. Поне във Варна това все още важи. Нищо,че каките са ти големи, малкото е трето дете и би трябвало да е безплатно и се взема в градината с предимство, защото си многодетна майка. Директорката да не се прави на ударена, а да ти вземе детето иначе може да се оплачеш в Просвета за това.
Пожелавам ти късмет и си търси правата, не че са толкова много като многодетна.

# 3
  • Мнения: 1 416
Пепитка,Илиева БЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО,сега знам че има надежда да търся правата на третото си съкровище Hug

# 4
  • Мнения: 7 831
За второто дете плащам 50%. Предполагам, че за 3-то е безплатно.

# 5
http://www.sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=75
Това е наредбата-член 39. Молбата се подава се подава в детската и важи от следващия месец.

# 6
  • Мнения: 5 468
Обади се в Общината и питай Peace.

# 7
  • Мнения: 5 525
Моя близка има три деца. За третото дете градината е безплатна, и дори мисля че има отстъпка в таксите и за другите две деца. Потърси си правата.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 079
За трето дете такса не се плаща в София, независимо, че другите две са по-големи - достатъчно е да ходят на училище и да са до 16 години.

От тук виж това:

Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:
1. деца, чиито  родител/родители са с над 71 на сто трайно намалена  работоспособност, деца пълни сираци, децата на загинал/и родител при производствени аварии, природни бедствия или при изпълнение на служебен дълг;
2. деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадена молба от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;
3. третото и следващи деца на многодетни родители.

# 9
  • Мнения: 686
Аз плащах за първо 1/2,за второ 1/4 от таксата,а третото безплатно.

# 10
  • под тепетата
  • Мнения: 9 174
Едно уточнение -при нас се гледат не децата в семейството, а тези, които посещават ДГ или ясла от това семейство. В София не знам как е, а и не разбрах от цитата на Radostin4eto.
 Всяка община решава за себе си.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 079
----
В София не знам как е, а и не разбрах от цитата на Radostin4eto.
Ясно показах от къде точно съм взела цитата:


(Цъкни отгоре на думата ТУК и ще видиш точно откъде е. Peace)

А що се отнася до таксата, за София въпросът стои така: третото дете в едно семейство не плаща такса за детска градина, независимо колко са големи другите две деца.
А когато дете от многодетно семейство посещава детско заведение в София заплаща такса, според поредността си в семейството или както следва:
1. ако е първо дете (и след него има най малко още две деца) - плаща 50 % от таксата, т. е. максимум 20 лева за месец;
2. ако е второ по ред дете в многодетно семейство - плаща 25 % от таксата, т. е. максимум 10 лева за месец;
3. ако е трето или всяко следващо дете в многодетно семейство - не заплаща такса за детско заведение (независимо детска градина ли е или ясла!)
4. когато две деца от семейство с две деца посещават детско заведение, второто, по-малкото,  плаща 50 % от таксата, т.е. 20 лева максимум за месец. (едното дете може да е на градина, а другото, второто, по-малкото,  на ясла или градина, важното е да е по-малкото дете, второто в семейството!)

Ако мога да бъда полезна с още нещо - готова съм да отговарям веднага на въпросите ви.  bouquet Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 1 416
Мили мами ужасно съм ви благодарна,не знаете колко много ми помогнахте в трудния път да намеря нещо в нашето законодателство.ОЩЕ ВЕДНЪЖ БЛАГОДАРЯ

Общи условия

Активация на акаунт