Динени кори

  • 9 444
  • 24
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Веднъж ядох сладко от динени кори - хареса ми много, но не знам рецептата. Освен това съм чувала, че от динените кори (обелени) ставала и туршия. Някой правил ли е някое от тези неща? Сега е точно сезона на дините и остават много кори, които биха могли да се оползотворят.

Последна редакция: сб, 28 юли 2007, 17:01 от Morena

# 1
  • Мнения: 526
А з си бях копнала ето тази рецепта,но все още не съм правила...нещо ме мързи.А иначе сладкото и на мен ми харесва.За туршията не знам,може някоя друга мама да се включи с инфо.


ПРОДУКТИ:
корите на 3 големи дини
2 кг. захар
конячна или др. есенция


 
ПРИГОТВЯНЕ:
Динените кори се обелват от външната зелена част, отстранява се и вътрешната розова. Корите се нарязват с къдраво ножче за кашкавал на различни формички. Корите се варят 2 пъти до кипване като се сменя водата. Прецеждат се с гевгир и се смесват със захарта. Вари се по-малко, колкото да се сгъсти мъничко сиропа. Преди да се насипе в бурканчета се слагат 2 кафени лъжички лимонтозу, есенция или няколко ванилии Много е ефектно! Корите стават като прозрачни стъкълца, а самото сладко много върви, поднесено към чаша шампанско или мартини! 

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
това звучи интересно.
мога да направя малка доза за проба.

предполагам, че ако не сложа някаква есенция няма да има аромат Thinking
ще трябва да измисля някаква подправка да сложа, че есенциите не ми харесват.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
предполагам, че ако не сложа някаква есенция няма да има аромат Thinking
ще трябва да измисля някаква подправка да сложа, че есенциите не ми харесват.
Може би ванилия?

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мислех си за карамфил или индрише.

# 5
  • Мнения: 526
мислех си за карамфил или индрише.
А, това е добра идея за аромат.Може и аз да ароматизирам така,че есенции нямам по принцип(като му дойде реда да го правя,че сега в тия жеги хич не ми се вари сладко sweating)

# 6
  • Мнения: 4 380
Рецепта от руски форум:

1 кг. динени кори
1,5 кг. захар
лимонена киселина, канела,карамфил, няколко зрънца черен пипер,ким

Динените кори се почистват от зелената и розовата част. Нарязват се на парченца 1см./1 см. посипват се със захарта и се оставят за 1 нощ на прохладно място. На сутринта корите се кипват в образувалата се течност, маха се пяната и се вари5-10 мин. Сваля се от огъня и се охлажда. Добавят се подправките и се вари няколко пъти като между тях се охлажда до стайна температура. Показател за готовността на сладкото е корите да станат прозрачни. При последното варене може да се добави ванилия (но тогава не слагате пипер).



Сладко от тиквички искате ли? Казват че е като от ананас и никой не можел да се усъмни. Grinning

Последна редакция: нд, 29 юли 2007, 07:10 от xenia

# 7
  • Мнения: 4 380
И още едно- грузинска кухня.

1 кг. динени кори
1200 гр. захар
1,5 ч.л. сода
вода за разтваряне на содата- 6 ч.
вода за сиропа- 3 ч.
ванилия на вкус

От корите се маха розовата ядлива част, а също външната зелена коричка. Нарязват се на парченца по около 5-8 см. дължина с вълнообразен нож и се набожда в няколко места всяко парче с вилица.

В чаша гореща вода се разтваря 1 1/2 ч.л. сода и се смесва с още 5 чаши. Динените парчета се накисват в този разтвор. Покриват се с капак и се оставят за 4 часа. 600 гр. захар се заливат с 3 чаши вода, слага се на огъня и се кипва за 15 мин. През това време корите от разтвора се промиват в течаща вода. След това се прибавят към сиропа, кипват се и се варят 15 мин. Свалят се от огъня и се оставят за 12 часа.
След това се добавят още 600 гр. захар и отново се поставят на огъня. Кипва се и се вари още приблизително 3 часа. 2 мин. преди края на варенето се добавя ванилина. Ако използвате истинска ванилия, се добавя в началото на варенето. За аромат може да се добавят и лимонови корички.

По същия начин се вари и от патладжани.

# 8
  • Мнения: 1 065
Xenia,заинтригува ме с твоите рецепти и сигурно скоро ще бъдат изпробвани  chef

Последна редакция: нд, 29 юли 2007, 09:23 от djily

# 9
  • Мнения: 22 867
И още една рецепта:

Прави се от дини с дебела кора – почиства се розовата и зелената част на динените резени, да остане само средната бяла. Корите се слагат във вода, след това се режат на тънки лентички, не по широки от 1 см., навиват се на охлювчета, нанизват се на конец и се варят само във вода до омекване. Внимава се да не се разварят. Като се извадят, конецът внимателно се изнизва, охлювчетата се пускат в прдварително направения горещ сироп и се варят до готовност, т.е докато станат прозрачни. Накрая се прибавя лимонтозу и ванилия.
Продукти :  1 кг динени кори, 1 чаша вода, 1.2 кг захар, 3 гр лимонтозу, ванилия на вкус.

Охлювчетата може да се накиснат във варна вода /за около час/  или соден разтвор /1 1/5 ч.л. сода на 5-6 чаши вода за около 4 часа/. След това се изплакват хубаво с чиста вода и се варят. В този случай охлювчетата стават прозрачни, стегнати и леко хрустящи.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Вчера направих за проба малко туршия в един буркан от компот - сложих нарязаните и обелени кори, 1 с.л. сол, малко оцет - на око и допълних с вода. Оставих на терасата на слънце. Ще разклащам буркана по 2-3 пъти на ден за около 1 седмица. После ща дам отчет.

# 11
  • Мнения: 22 867






Не са само дини, но........много е красиво!

Последна редакция: пн, 30 юли 2007, 01:31 от labrex

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Невероятно!

# 13
  • Мнения: 526
labrex,това с охлювчетата е много хитро!Страшна рецепта.А за тия красоти на снимката нямам думи.

# 14
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
Някога,много отдавна руската ми баба правеше от динените кори - цукатъ(подобно на сушените плодове,които се продават сега.Вареше ги в няколко води,после в гъст захарен сироп  и после се подсушават върху сито.Държеше ги в кутия с капак и беше голяма вкусотия.

Общи условия

Активация на акаунт