Списък с необходимото за новородено - обновяване

  • 16 501
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 174
Мили настоящи и бъдещи мами,

Време ми е да запо4вам със списъците с покупки за мъни4ето и като 4овек без никакъв опит съм като "пате в къл4ища".  Wink

След обстойната и полезна лекция, която ми изнесоха моми4етата тук на тема "Как се избира коли4ка", ще си позволя да Ви помоля за помощ още веднъж...   bouquet

В библиотеката намерих един списък, но той е от 2003 и със сигурност има нужда от обработка и ъпдейт.

Например в темата на септемврийките про4етох, 4е ЕС не одобрява ползването на PVC за бебешки вани. (ако се интересувате про4етете постовете на Басилиск:
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=5576;sa=showPosts )

В друга тема про4етох какво става, ако се сложи бебешко боди с метални коп4ета да се загрее на парното и се обле4е на мъни4ето след баня...  Rolling Eyes

т.е. до тук "бележки до мен си"
1. Не купувай вана от ПВЦ
2. Не купувай боди с метални коп4ета

Според мен инфо от такъв тип е супер важно (Благодаря, Басилиск), затова поствам списъка с необходимите вещи тук, за да могат вси4ки, които имат желание да допълват, поправят, предлагат и про4ие...

Съзнавам, 4е зада4ата е Херкулеска, но според мен си струва...

П.П. Ако някаде има обновен списък...и темата е излишна...моля, кажете ми...

Списък с необходими вещи, оборудване и аксесоари за бебето
1. Дрехи, спално бельо + други текстилни изделия

1.1. Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр.
1.2. Бодита с дълъг ръкав и крачол (цели костюмчета) – 5-6 бр.
1.3.Бодита с къс ръкав (или камизолки) – поне 5 бр.
1.4. Ританки - 5 бр.
1.5. Чорапки – 5-8 бр.
1.6.Шапка за навън – 1-2 бр.
1.7.Шапка за след баня – 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава)
1.8. Хавлийки за баня – 2-3 бр.
1.9. Възглавнички (до 3 месеца са излишни) – 1-2 бр.
1.10. Калъфки за възглавнички – 2-4 бр.
1.11. Лигавници (за начало може да не трябват) – 3-5 бр.
1.12.Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
1.13.Одеало лекичко (или тънко спално чувалче ) – 2 бр.
1.14.Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) –     1-2 бр.
1.15.Спално бельо, комплект чаршафчета – долен, горен и калъф – 2-4 бр.
Тензухени пелени – 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове)

2. Аксесоари и принадлежности за хранене

2.1. Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия
2..2. Биберон залъгалка – 1-2 бр.
2.3. Помпа за изцеждане на кърма
2.4. Биберони за шише 0-4 м. – 2-4 бр.
2.5. Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр.
2.6. Четка за шишета и биберони – 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони
2.7. Термобокс за шишета единичен или двоен

 3.  Хигиена

3.1. Бебешки сапун
3.2. Гъбка за баня
3.3. Бебешко гребенче и четка
3.4. Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио
3.5. Бебешки клечки за уши с ограничител
3.6. Мокри кърпи
3.7. Ножичка / нокторезачка 
3.8. Носов аспиратор
3.9. Памперси за новородено
3.10. Прах за пране за бебешки дрехи
3.11. Сапунерка
3.12.Термометър за вана
3.13. Цинков крем против подсичане
3.14. Шампоан за тяло и косичка

 4. Аптечка

4.1. Капки против колики - Babynos , Sab Simplex
4.2. Бебешки термометър
4.3. Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата
4.4. Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето
4.5. Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето

 5. По-крупни покупки

5.1. Корито/ваничка за къпане – за препоръчване е анатомична
5.2. Бебешка количка + чанта
5.3. Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)
5.4. Маса/шкаф за преобличане
5.5. Стерилизатор – не е задължително, но е удобство
5.6. Столче за кола
5.7. Бебефони

6. Други

6.1. Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки –  В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще “прогледне” по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си
6.2. Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето
6.3. Непромокаема постелка за легло
6.4. Непромокаема постелка за повиване
6.5. Стаен термометър

Благодаря предарително на вси4ки, които ще се вклю4ат!
  bouquet
 


# 1
  • Мнения: 1 924
Списъкът е повече от изчерпателен и според мен някои неща са ненужни.Добре, че не купих всичко това.Някои неща,които си купих от подобни списъци,събират прах.
Не съм съгласна с това адаптирано мляко"за всеки случай".Излишно е.Шишета купих и не съм ползвала въобще,залъгалки също.
Мога да добавя кенгуру(подходящо за новородени) или още по-добре-слинг.

# 2
  • Мнения: 4 111
В никой списък не видях тензухени кърпички - незаменим помощник са! От плат 2х2 метра изрязах 16 квадрата от 50х50 см и ми ги поръбиха (не знам как се казва този шев, минава се само да не се разнищва края, но не се сгъват накрая, ръб няма). Сгъвам ги на правоъгълник и забърсвам устата на бебчо с тях, прецеждам варената вода.
Аз пазарувах по този списък, който си дала.

# 3
  • Мнения: 1 371
Купете си само най-най-необходимото, пък в последствие ще решавате от какво още ще имате нужда и какво не.
Най-нужното според мен е : количка, столче за кола, легло, вана, дрешки (летни), пелени, памперси, козметика и помпа за кърма. И аз се бях заредила по горе долу същия списък, даже някои неща липсват  ooooh!  и сега си ми стоят за красота в нас.  Tired
Леко раждане.
 Peace

# 4
  • Мнения: 1 367
Списъкът е много изчерпателен.Но спокойно можеш да си спестиш някои дребни нещица.Например през първите няколко месеца ще ти е нужен само сапун за къпането на бебчо,поне мен така ме посъветваха.Още нещо-четох,че носовият аспиратор можел да причини хронична хрема,не знам доколко е вярно. Така или иначе аз не съм ползвала и не ми е трябвал.И да кажа още едно приложение на тензухените пелени. Аз съм си изрязала парчета метър на метър и ги слагам върху хавлийката след къпане.Чудесно попиват водата,а това е важно,за да бъде здрава кожата на детето.Забелязала съм,че някои хавлии просто не попиват добре.Ако се сетя за още нещо,което можеш да си спестиш,ще пиша пак.

# 5
  • Мнения: 1 367
Купете си само най-най-необходимото, пък в последствие ще решавате от какво още ще имате нужда и какво не.
Най-нужното според мен е : количка, столче за кола, легло, вана, дрешки (летни), пелени, памперси, козметика и помпа за кърма. И аз се бях заредила по горе долу същия списък, даже някои неща липсват  ooooh!  и сега си ми стоят за красота в нас.  Tired
Леко раждане.
 Peace

Всъщност така е най-добре! Подкрепям напълно!

# 6
  • Мнения: 4 496
За майчетата е добре дошъл този списък,но дано не го видят татковците!... Whistling

# 7
  • Мнения: X
Записвам се за темата, защото и мен живо ме вълнува.
Да попитам майките с опит, в тези жеги с какво се облича новородено, с какво спи?
Аз си купих 3 бодита с късо ръкавче, 3 бр. ританки и нещо като блузки с ръкавче и якичка.
От комплект за изписване се отказах и ще ползвам от тези неща с чорапки и някакво тънко одеалце. Достатъчно ли е това? Ръкавичките необходими ли са?

С крупните покупки съм готова, при помпата за кърма имам едно шише, май ми трябва още едно с биберон. Мисля да кърмя, така че се надявам да не ми трябват повече шишета. Или греша?

Харесала съм си кошарка на Бертони, към която има нещо като повивалник. Той удобен ли е за скрин или да купувам дъска? Сигурно въпросите ми са тъпи, но като не знае човек кое за какво е , разчита на съвети от по-опитни.  Embarassed

Честно казано, нямам си и представа с какво трябва да се облича бебо през деня и през нощта през лятото. Дайте съвети, моля.  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 183
За майчетата е добре дошъл този списък,но дано не го видят татковците!... Whistling
Laughing Дааа нашия татко направо се хвана за главата  Joy

# 9
  • Мнения: 2 100
За майчетата е добре дошъл този списък,но дано не го видят татковците!... Whistling


 Laughing Joy Joy

А иначе аз се изплаших като го видях! Повече от половината неща няма да купя!

# 10
  • Мнения: 1 367
Записвам се за темата, защото и мен живо ме вълнува.
Да попитам майките с опит, в тези жеги с какво се облича новородено, с какво спи?
Аз си купих 3 бодита с късо ръкавче, 3 бр. ританки и нещо като блузки с ръкавче и якичка.
От комплект за изписване се отказах и ще ползвам от тези неща с чорапки и някакво тънко одеалце. Достатъчно ли е това? Ръкавичките необходими ли са?

С крупните покупки съм готова, при помпата за кърма имам едно шише, май ми трябва още едно с биберон. Мисля да кърмя, така че се надявам да не ми трябват повече шишета. Или греша?

Харесала съм си кошарка на Бертони, към която има нещо като повивалник. Той удобен ли е за скрин или да купувам дъска? Сигурно въпросите ми са тъпи, но като не знае човек кое за какво е , разчита на съвети от по-опитни.  Embarassed

Честно казано, нямам си и представа с какво трябва да се облича бебо през деня и през нощта през лятото. Дайте съвети, моля.  Simple Smile
Въобще не са ти тъпи въпросите.Моето бебе се роди през зимата и сега вече е големичко и се облича по друг начин,но знам едно-така наречената вентилационна система на новородените е много несъвършена.Затова през зимата трябва да са с една дрешка повече от нас,а през лятото с една по-малко. Естествено не можеш да го държиш голо,но едно памучно боди с късо ръкавче би трябвало да свърши работа. И може би чорапки. Но детето самичко ще ти покаже дали му е топло или студено. Ако раменцата му са хладни,може би трябва да му облечеш още нещо. Ако му е горещо,му се зачервява личицето.Успех и леко раждане!  Laughing

# 11
  • Мнения: 1 367
Забравих да напиша за ръкавичките. По принцип те се ползват,за да си дере бебчето личицето. Но през първите месеци нокътчетата им са много меки и без проблем просто се късат.А и в жегата не е необходимо поне според мен да слагаш ръкавички.
На кошарката щом има повивалник,няма смисъл да купуваш отделен плот. Ако вече видиш,че не ти е удобно,тогава. Не давай излишни пари,разходите по едно бебе са по-големи отколкото можеш да си представиш предварително.И поздравления,че искаш да кърмиш! Дано да успееш!Ако кърмиш,ще ти е нужно шише само за вода.

# 12
  • Мнения: 1 531
гъба за баня не трябва  Peace

лигавничета трябват - вместо кърпи4ки и т.н. ми се струват дале4 по 4исти за бърсане на повърната устичка  Heart Eyes

капките бейбинос са на спиртна основа - дрога  Crossing Arms  вместо тях втори вариант са еспумизан  Peace

евентуално нощна лампа, за да се вижда през нощта личицето и бебето като цяло, без да се святкат основните лампи  Peace

желая ви прекрасни беб4ета
  Hug

# 13
  • Мнения: 4 111
malko_mishlence, аз използвах този плот за повиване на кошарата (нашата е също Бертони) до към 3 месечна възраст, защото бебчо се издължи и му стана малко мястото. Оттогава го повивам на леглото ни, не виждам смисъл от специален плот от 3 месец, защото скоро започва да се обръща и да не стане беля. А и можеш да му сменяш памперса както е в кошарата. Така правя понякога.

# 14
ританки не съм ползвала никога
термометърът за вани4ката е излиШен
гъбата за баня съЩо
Шкаф_скрин за повиване не съм взимала, имах удобен Шкаф в банята, купих само плот за повиване
АМ, помпи, стерилизатори, сутиени за кърма4ки и про4ие зависят много от това дали Ще кърмиШ или не, колко му е да изти4а таткото до магазина и да ги вземе при нужда
съЩото се отнася за мрежи4ката за пъп4ето, на моят му падна в болницата и не ми се наложи да ползвам в къЩи
разните мазила, Шампоани и т.н. в на4алото не се ползват
възглавница все оЩе не ползва (на 2 години)
бебфон ми подариха, ползвах го 1 път и го прибрах в кутията
обиколник е необходим, но докато по4не да се върти, минава време

най_обЩо казано, купувай при нужда, каквото ти потрябва

за болницата _ всяка си има изисквания_ в моята ниЩо не трябваШе да нося на бебето, освен някакви дрехи за изписването

ПС
онзи ден бях в голям магазин за бебеШки неЩа, имаШе двойки стигнали до истерия за някакви дреболии, но за съжаление никой няма опит в на4алото ...

Общи условия

Активация на акаунт