Данък сгради и такса смет

  • 2 369
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 651
Да разнообразя малко темите са семейни драми (извинявам се на авторките, сигурно никак не им е весело Sad )....
Та, мързи ме да ровя за информация, признавам си без бой.
Може ли някой да ми каже:
1) зависи ли сумата на данък сгради и такса смет от броя на собствениците;
2) има ли значение, че за двама от собствениците това не е основно жилище и как се отразява това?
Мерси   bouquet

# 1
  • Мнения: 619
за първото не -почти категорично.Данъкът и таксите се изчисляват на база данъчната оценка.
За второто -не съм сигурна Simple Smile

# 2
  • Мнения: 25 441
Когато жилището не е основно за някой от собствениците, те плащат по-висок данък в сравнение с тези, за които е основно. Оттам и данък смет би трябвало да е различен.

# 3
  • Мнения: 4 651

Ясно   bouquet, за това спонсорирам община Варна с повече пари от съседите за същата 60 квадратна панелка.
Съсобственик съм с баща ми и 3 години плащах по неговата и моята партида без да се усетя, че й майка ми автоматично става собственик на 25%. Днес ме осени това прозрение и открих, че й висят на жената 120 лв данъци с лихвите за това време.

А каква е идеята за тоя данък смет. Да не би майка ми да кара камиони боклук от Стара Загора за Варна, че да е по-висок данъка като не й е основно жилище  Joy

# 4
  • Мнения: 25 441
Що се чудиш? С брат ми сме собственици на къща с двор, който обаче се води като 2 парцела. В единия е къщата, в другия - само един гараж. Плащаме данък смет и за двата! При положение, че само майка ни живее там.  newsm78
За съжаление, трябва да се ходи до най-близкото до селото градче, за да пуснем декларация, че никой не живее във второто дворно място (а как би живял някой в гараж???  Shocked), за да ни опростят данъка. Досега  не сме го направили, добре, че данъкът е още малък.  Embarassed  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 4 651
Спретнали сте си авто-сервиз, знам ви аз -  за това  Joy
Хех, ами идеята е да не се прецака държавата в никой случай.

Няма връзка с темата, но в момента за първи път от как Е новата здравна реформа, ползвам по-сериозна здравна услуга.
И като един съвестно здравно-осигуряващ се до тук платих (без лекарствата)
- консумативите за лека хирургическа намеса (цепене на цирей) + материали за превръзки за 1 една седмица
- два безплатни прегледа + още 5 платени (защото касата поема само 2)

= 70 лв

Няма да споменавам, че след като току що ме бяха клъцнали около 3 сантиметра, промили раната и натъпкали я с дренаж, това преди изобщо да ме е хванала упойката, ме пратиха до отсрещната аптека да възстановя консумативите.

Та така де превенция му е номера, ти плащай, а пък я има боклук, а пък я ти го изхвърлят редовно, а  я те получиш цивилизована поне здравна помощ.



# 6
  • Мнения: 124
А знаели някои как стои въпроса с варелите за смет?!
Ние живеем от една година в новото си жилище/собственик е свекъра/и нямаме варел - отговора на кметицата е ,че нямало налични. newsm78
Безплатни ли са и кои е длъжен да ни ги осигури?

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 505
А знаели някои как стои въпроса с варелите за смет?!
Ние живеем от една година в новото си жилище/собственик е свекъра/и нямаме варел - отговора на кметицата е ,че нямало налични. newsm78
Безплатни ли са и кои е длъжен да ни ги осигури?


Безплатни са. Поне в нашето село (то е град де). Взехме нов от кмета. Ама голям зор беше  Mr. Green и пак с връзки стана работата.

# 8
  • Мнения: 2 197
Данък смет се плаща въз основа на данъчна оценка и (за съжаление) за кубатура на жилището. По този повод за едно мазе на площад Славейков плащам толкова данък смет, колкото и майка ми за нейния 2-стаен апартамент в Борово. А за моята гарсониер с 3-метрови тавани, но на Поп-а данък смет е два пъти повече от нейния. Това е положението.
А знаели някои как стои въпроса с варелите за смет?!
Безплатни са, фирмата, почистваща района е длъжна да ги осигури.

# 9
  • Мнения: 2 865
Ако жилището е основно данък сгради е наполовина, но се плаща пълната сума на такса смет.
Ако не е основно такса смет е намалена като процента се определя от общината всяка година. Незнам обаче дали това намаление не ставаше след подаване на молба. Проверете в данъчното.

Общи условия

Активация на акаунт