спешен въпрос ?

  • 582
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 446
Днес ми се заби гвоздейче в петата и сега ме наболява мястото и е леко подуто.А не съм реимунизирвана за тетанус тъй като кърмя, взех да се притеснявам дали може да ми стане нещо и дали да не отида утре да ми бият една инжекция.И дали е късно за инжекцията,и колко време не трябва да кърмя след това?

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Гвоздейчето било ли е навън, или само в домашни условия?
Ако е било навън и има опастност да е изцапано с пръст, тор и нещо такова - отиди за тетанус.
Но ако е гвоздейче, паднало от последния ремонт примерно, няма смисъл от ваксина за тетанус.
Широка заблуда е, че тетануса се причинява от ръждиви предмети или метални предмети, или, че всяко убождане носи тетанус. Опасно е само ако се нараниш със земеделски сечива, ако има вероятност раната да се замърси с някаква тор от животни и тн.

Най-вероятно обаче раничката леко забира, щом е подута, и има нужда от грижи, затова те съветвам по-скоро да отидеш на хирургичен кабинет, да я почистят и намажат. Ако мислиш, че е дребно одраскване, поне й слагай сулфатиацол, или антибиотик на пудра - Топоцин, Немибацин или нещо подобно, кажи в аптеката и все ще ти дадат нещо.

За самия тетанус:
http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/80963010.htm

Общи условия

Активация на акаунт