Направиха ми я злояда.

  • 1 541
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 068
Ето, че дойде и моя ред да драсна два реда в този форум и то със съответния проблем.
Моята дъщеря и на почти 2 години и досега си я гледах съвсем сама/без баби имам предвид/. Това лято за пръв път решихме да я пратим на ваканция при баба и за две седмици. Е, пратихме я. Преди 3 седмици и ние дойдохме на гости на свеки и оттогава са моите проблеми. малката никога не ми е била злояда и си ядеше манджи и супи с удоволствие. Хапваше и други глезотии между храненията, но основните хранения си бяха закон при нас. Сега обаче съм изпаднала в ужас направо, защото изобщо не иска да яде. Само шоколад и сладолед/за мое учудване на това са я научили баба и и дядо и въпреки изричната ми забрана/. Не знам какво да правя. Освен това като се опитам да им обясня моята теория за храненето на детето те веднага скачат срещу мен. Вчера даже свекъра каза, че съм я третирала и гледала като куче. Направо ми причерня. Не намирам за нормално дете на тази възраст да яде само шоколад, сладолед, кроасани и близалки. И мисля, че съм права. Освен това все пак става въпрос за моето си дете и избеснявам от подобен род изказвания и намеси. За себе си отчетох това самостоятелно гостуване при баба като огромна грешка и повече едва ли ще се повтори, но сег въпроса е как да възвърна нормалното хранене на детето. За това колко лигава е станала просто не ми се говори, защото това е още един проблем, които предстои да решавам и лошото е, че от всичко това ще страда детето, а те не го разбират.
Та помагайте ако имате идеи. Две години съм се старала детето ми да се научи да се храни здравословно, а сега всичко отиде на халос. Има ли начин да се оправят нещата според вас?

# 1
  • Мнения: 2 292
има според мен. раzкарай бабите далече, zа да няма пред кого да се лигави детето. остави го един два дена да прави фасони и да не яде и най любимите си манджо от преди, ако не ще и да видим няма ли да се съвzеме накрая.

# 2
  • Мнения: 25 449
Според мен още от първия ден възвръщаш вашите правила, ей-така, между другото. Ако не иска да си изяде яденето, прибираш и не даваш нищо между основните хранения. Ако детето си поиска нещо сладко, обясняваш, че това е десерт и се яде само след манджата. Пък то да си решава иска ли или не.  Mr. Green
Дисциплината - също. Тактично, но твърдо отстояваш твоите правила, за да може детето по-бързо да си влезе в режима. Може да е някакъв шок за него, но мисля, че е по-добре така, отколкото някаква дълга агония между двата начина на възпитание и отглеждане.
Успех!  Grinning

# 3
  • Мнения: 8 999
Шок по-скоро е откъсването на детето от теб за толкова дълъг период. То определено в момента наваксва твоето отсъствие и се опитва да компенсира дните прекарани без теб. Детето на моя приятелка през деня е отглеждано от баба си - виждала съм го в присъствието на бабата, а след това и с майката. Е, при бабата няма никакво глезене и неподчинение - като войниче е, но щом види майка си, става нетърпимо - залепя се за нея като сюнгер и няма отчегартване. Детето явно изпитва силна носталгия по майка си. Нейните думи са същите като твоите - бабата разглези детето. Но това съвсем не е така, защото наистина то се държи абсолютно по различен начин, когато е с баба си.
За храненето ... мммм, не знам. Аз по принцип не съм яростен защитник на здравословното хранене - в  смисъл, че не забранявам да се ядат някои храни. Дори и да заместят те основното хранене. Все пак лято е, повечко сладолед ядат не само децата. А пък и жегите не предразполагат да развиеш апетит към димяща супа и да подминеш по-разхлаждащите храни.

# 4
  • Мнения: 4 068
Абе ние вече 3 седмици гостуваме на бабата също и аз виждам кой лигави детето. Всичко и е позволено просто. Няма никакви ограничения и когато аз се опитам да наложа ми се противоречи. Направо изтерясвам вече. Само да си обърна гърба и нарочно и бутат нещо сладко в устата. Добре, че скоро ще приключи това дълго гостуване, че иначе скоро ще раздавам правосъдие като не ми издържат нервите. Силно се надявам като си се приберем в Пловдив бързо да успея да възстановя нещата в предишния им вид. Аз също не ограничавам детето си почти от нищо/изключая прекалени количества шоколад и близалки/, но въпреки това смятам, че основното хранене си е основно хранене и един сладолед не може да го замени. Обаче като кажа, да не и се дава нищо между храненията се започва едно нарочно вадене на всякакви сладки истории и детето започва диво да се тръшка и да иска.
Ох, сигурно ще се справя някак, но колко нерви ще ми коства само аз си знам. Този двуседмична отпуска от детето ще ми излезе през носа усещам.

# 5
  • Мнения: 8 999
Не се притеснявай. Децата са странно нещо - те реагират спрямо обстановката и се нагаждат доста бързо към правилата. Дъщеря ти е усетила, че при баба й номерата й вървят, но щом се приберете вкъщи, съм сигурна, че ще задействат старите навици. Недей да си го налагаш като фикс идея. Просто си я подкарай както до сега - убедена съм, че и детето, ако не му се натяква, ще се върне в релсите, поставени от теб в твоя дом. Успех!

# 6
  • Мнения: 2 950
Аз често изпадам в подобни ситуации, но в по-мек вариант. Но и затова не смея да я дам при баби и дядовци, освен за разходка и два-три пъти - за 1 нощ. Купуват й близалки, шоколади и после като разбера се хилят доволно. Обяснявам ли, обяснявам, но.... ц, почти няма резултат. Знам, че го правят за нейно добро, за да й угодят, да е весела, но не съм съгласна.  Naughty Нищо нямало да й стане от малко шоколад, аз съм я лишавала от неща, които щяла да навакса после и т.н.  newsm78 Е, пак не съм съгласна. Моето дете тъпче диня и пъпеши като за световно, а аз шоколад да му дам....  Naughty А в очите на бабите и дядовците аз съм гадна, че не давам на горкото дете "полезните" лакомства  #Crazy #Crazy #Crazy

Съветвам те да издържиш до края на почивката ви без скандали - повярвай ми, няма да има полза. Като се приберете, ще имате истерии няколко дни и ще свикне пак да яде. Като няма близалки 1 седмица и ще ги забрави. Имай търпение и не си го изкарвай на детето - то не е виновно! Hug

# 7
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Уффф тия баби, ние също имаме подобен проблем; помолих да не подаряват шоколади, защото от тях се получава адски запек при Мартин. Те пак не пропускат, дори едната прабаба минути след като се оплакахме за пореден път че почти всяко акане е съпроводено с рев и болки най-демонстративно му поднесе шоколадче. Е не се сдържах и пуснах критика, че по-добре да му подари ябълка или друг плод. Добре, че поне свеки е послушна и дава всеки път плод и зеленчук Mr. Green

# 8
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
И аз ще те посъветвам като Как`Сийка - върни и стария режим. Децата усещат кое може и кое - не. Но ще го върнеш, когато се махнете от онази обстановка. Излишно ще се натоварваш и ти, и детето, ако се опитваш да го направиш там. Казвам го от опит.
Бабите не умеят да казват Не. Това първо. Второто е, че някак така изразяват обичта си - чрез сладкишите. Като гледам колко пъти сме разисквали този въпрос тук, а и с приятелки... Явно няма оправяне. Има де, ама е свързано с много нерви. И дава плод едва за второто дете.

# 9
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
renci, прибирате се в къщи и започвате да спазвате режима от преди гостуването. Детето бързо ще се ориентира, че вече е само с мама и тате и лигави номера не минават. Мисля,че скоро положението ще се нормализира. Вероятно първите дни ще има тръшкане, но ако си строга и не предлагаш изкушения между храненията ще се справите. Стискам палци да стане колкото се може по-безболезнено.

# 10
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Нашите баби не си позволяват да не се съобразяват с изискванията ни.Колко ли съм страшна  Mr. Green???Но в интерес на истината и аз не се престаравам много със забраните.Обаче когато нещо не е позволено,никакъв рев и тръшкане не може да го промени.Връщаш правилата и никакви отстъпки,за няколко дни ще усети "от къде духа вятъра". Peace

# 11
  • Мнения: 4 496
Съчувствам ти,renci!Докато бях в болницата да раждам(нямаше ме 7 дни),малкия го гледаше предимно баба му.Не беше същото дете,когато се прибрах.Бях му казала,че отивам при чичо доктор,и като се върна-ще има сестричка.Но явно е забравила детската му главичка,и първите два дни постоянно питал баба си къде съм.Тя мълчала и въобще не му отговаряла.На изписването детето ми ме гледаше като чужда,не дойде да се гушне в мен,не се усмихваше...Плачеше ми се,направо сърцето ми се късаше.За сладките лакомства,докато ме нямало-тати каза"По-добре да не знаеш..."Щом и той не е могъл да се справи,значи наистина е било тъпчене с шоколади,близалки,гризки и т.н.Два месеца детето ме гледаше ужасено,когато се приближавах до входната врата.Знам,по-различно е от твоя случай,но има и нещо общо-лошото влияние на бабите(естествено не всички баби са такива)...

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Ренци, не искам да ги оправдавам, не ме разбирай погрешно ... но както ти самата написа - това е първото отделяне и първото самостоятелно гостуване при тях. Те са се престарали, за да се харесат на детето ... от добро са се водили, без да се замислят, какво ще сторят ...

А относно режима, твъдо настояваш на своето си, пък макар да я оставиш няколко пъти гладна ... тя ще разбере, че при теб не минава този номер ...

# 13
  • Мнения: 3 164
Ренци, имай предвид, че децата си променят хран.вкусове някъде в тази възраст и това може да е съвпаднало с гостито PeaceГолемият ми син до 3-4г. хапваше всичко, а сега е мн.капризен Confused

# 14
  • Мнения: 4 068
Ренци, не искам да ги оправдавам, не ме разбирай погрешно ... но както ти самата написа - това е първото отделяне и първото самостоятелно гостуване при тях. Те са се престарали, за да се харесат на детето ... от добро са се водили, без да се замислят, какво ще сторят ...

А относно режима, твъдо настояваш на своето си, пък макар да я оставиш няколко пъти гладна ... тя ще разбере, че при теб не минава този номер ...

Абе знам аз, че уж с добра помисъл са ги правили тия неща и за да не страда детето от нашата липса, но не ми го вдява главата защо сега трябва на пук да ми го правят като им казвам. Ето и друг пример-малката не иска да ходи при прабаба си, защото тя е доста досадна и само и задава въпроси и детето се изнервя. Та за да ходи при нея са я свикнали прабабата все да и казва, че ще и купи нещо сладко и наистина го прави. Еми издивявам.

Общи условия

Активация на акаунт