имам нужда от съвет

  • 556
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 546
последните 2 дни бебчо беше само на кърма /преди това не искаше да засуче/. слагам го на гърда често, когато видя, че търси. от 2 дни, обаче, не беше акал. снощи много се притесних и нямах и капка кърма, дадах му АМ. изака се два пъти. мисля си, дали тези 2 дни не  е бил гладен и за това да не е акал?  newsm78 тази сутрин успях да изцедя 30мл от двете гърди /всъщност от едната - почти нищо/, изяде го, но АМ не искаше. в болницата дажбата му беше 50мл. дали му стига кърмата?
друго, което ме притеснява, е че доста често на гърда спи и не винаги успявам да го накарам да суче
джипито каза да му давам 5% глюкоза - колебая се. newsm78
от болницата ни изписаха 2240гр, а бебчо се роди 1 месец по-рано, предполагам и това оказва значение.

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Изцеденото количество не е показател за наличието на кърма.
Бебето изсуква повече отколкото една помпа. Иначе, слагай често да суче, при малко тегло аз бих будила дори, за да суче. Като задреме, леко разтриване по стъпалата, ушенцата  или ръчичката го разбужда, за да продължи да суче.
Това сукане-дрямка-сукане е съвсем нормално поведение.
За да си сигурна, че е достатъчно нахранено, наблюдавай
````````````````
- пампите дали са напишкани 5-6 на ден (добре намокрени напр. вземаш 1 пампа и сипваш 5 с.л. вода- за да имаш представа колко да тежи)
- бебето жизнено и доволно ли е, когато е будно; не мрънка (освен, ако не го мъчат колики)
- през първите седмици е нормално да има поне 2 наакани пампи дневно
- кожата е здрава на вид и цвят
- наддаване с поне 110 гр на седмица
- наддаване на ръст и обиколка на главата
``````
горните показатели ги взех от немски кърмачески форум, по тях съм се водила в началото на кърмаческата ми кариера и не са ме подвели досега

# 2
  • Мнения: 2 467
1. Честито бебче   bouquet
2. Кърмата може да се усвои на 100% от бебето и да няма излишен материал за изхвърляне. Така че, това няма какво да те тревожи.
3. Това, че цедиш по 30 мл. съвсем не означава, че имаш само толкова кърма в гърдите. Когато бебето суче, кърмата тече много по-ефективно. По време на сукане също се произвежда кърма, така че няма как да свърши.
4. За поспаливо бебе - има статии в Библиотеката - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2768   и http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3137
Моето дете също имаше период на поспаливост в началото и го побутвах, пощипвах леко, с целувки и така...
5. За глюкозата - дават я за физиологичната жълтеница. Но мисля няма ефект някакъв.

Съвет от мен - кърми бебето по-често (ако ще и на половин час). Давай да изцока цялата гърда и чак тогава предлагай другата, ако не му стига едната. Захвърли домакинството и проблемите около теб и се отпусни. Трябва ти спокойствие и време за теб и бебчето. Гушкай и кърми на воля. Зареди се с книги и филми. Пред компютъра също е много удобно да се кърми  Blush

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Сетих се за жълтеницата, вместо глюкоза повечко на слънце също помага (поне с второто бебе така постъпих) при първото си нямах и идея за чий го наливат с глюкоза Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 3 760
Това колко изцеждаш е показател само за това колко си добра в изцеждането или колко добра помпа имаш!

Два дена неакане на тази възраст не е нормално, а при недоносено бебче съвсем недопустимо.
Кърми максимално често - през деня на 1,5-2 часа, нощем на 2-3 часа. Ако бебчето заспива на гърдата го пощипвай, гъделичкай и т.н.
Не давай нищо с биберон (ако даваш изцедена кърма или АМ ги давай с лъжичка - трудоемко и досадно е, но така бебето няма да се отбие).
Не давай биберон-залъгалка. Не давай вода, чай...
Успокой се!!!
Поемай достатъчно течности (2-3 литра дневно) под формата на вода, билкови чайове (най-добре лактогонни), фрешове. Не се наливай с боза, мляко и т.н....
Опитай се да спиш!
За кърменето - виж в библиотеката за кърмаческите стачки. Вие не сте в такава, но много от съветите ще са ти полезни (полу тъмно, тихо място, хапване и течности за теб; удобна поза, може четиво.... )
Не забравяй контакта кожа-до-кожа!!!! Наистина прави чудеса! За целта съблечи бебчо по памперс, себе си до кръста и се мятайте под завивките!
Непременно следи напишаните памперси.

П.С. Честито бебче!!!   bouquet
Пиши как са нещата!

П.П.С. Докато пиша и са публикувани нови отговори.
При недоносено бебе и жълтеница продължаваща повече от 7 дена е добре да се дава глюкоза, тъй като тя е необходима на черния дроб - като гориво, а именно той отделя излишния билирубин. Обаче аз не разбрах да имате жълтница  newsm78 Ако нямате  никакъв случай не давай глюкоза - ще заема място в стомахчето, а там сега трябва да попада колкото се може повече кърма!
От кой град си?

Последна редакция: пн, 06 авг 2007, 13:40 от Мъни

# 5
  • Мнения: 264
Понякога, когато имат жълтеница, бебета стават поспаливи и сучат съвсем малко и заспиват. Прочети в Библиотека има статия за поспаливите бебета и за физиолгоичната жълтеница. При нас беше така с тази разлика, че той си акаше всеки ден. Иначе в началото постоянно заспиваше и едвам удпявах да го събудя. С времето, обаче доби един апетит, та до сега... Цеденето не е реално, бебето изсуква много повече отколкото ти изцеждаш, кърми на поискване, забрави за какъвто и да било режим, аз съм стояла с часове с бебока на ръце и на цица. Сменяй гърдите, щом свърши едната - преместваш то на другата и т.н. до безкрай .... Mr. Green

# 6
  • Мнения: 4 546
ами в болницата карахме жълтеница, но вчера вече беше добре. може ли още да е поспалив заради това  newsm78
за бибероните - залъгалка не давам, но кърмя със силиконови зърна. моите са плоски и дори да успея да да му дам цица натюр, той въобще не разбира, че трябва да суче, въпреки, че изцеждам капки мляко в устата му. по тази причина изпуснахме коластрата първите дни, докато се сетя, че силиконовите не се ползват само, ако са разранени зърната Confused със силиконово зърно му е ясно какво трябва да прави.
иначе съм от бургас

# 7
  • Мнения: 664
Присъединявам се към мнението на Мъни.
Лактацията ти още не се е стабилизирала,а  и след като не си кърмила първите дни след раждането, е възможно все още да не се е нагодила към нуждите на бебчо. И това ще стане след няколко дни, до тогава, ако бебето е наистина гладно, можеш да го дохранваш след кърмене, разбира се не с биберон. Има ли достатъчно напишкани пампреси, те са най-важният показател?

# 8
  • София
  • Мнения: 6 242
за бибероните - залъгалка не давам, но кърмя със силиконови зърна. моите са плоски и дори да успея да да му дам цица натюр, той въобще не разбира, че трябва да суче, въпреки, че изцеждам капки мляко в устата му. по тази причина изпуснахме коластрата първите дни, докато се сетя, че силиконовите не се ползват само, ако са разранени зърната Confused със силиконово зърно му е ясно какво трябва да прави.
При мен беше точно така! Опитвах се да го накарам да засуче на голо в болницата, но тцъ, хранеха го в отделението с АМ, а аз изхвърлях коластрата в мивката. Sad След това казах на нашите да ми купят силиконови накрайници. Пробвай да ги махнеш - притисни гърдата при ареолата между палеца и показалеца и я "натъпчи" в устичката, като изцеждаш малко мляко. Можеш да пробваш като е много гладен или обратното - когато не е толкова гладен. Аз бях пробвала няколко пъти неуспешно и се бях отказала, защото е гладен и нервничи и става още по-нервен. Три месеца кърмих със силиконови накрайници и как ме разраняваха само  ooooh!, ревеше ми се, дори обмислях вариант за електрическа помпа и да давам от шише (добре, че не го направих! Whistling). Нито пък можех спокойно да изляза на разходка и да накърмя навън. Беше на 3 м. когато реших пак да пробвам и засука и махнах накрайниците. Разликата е огромна - насукваше се по-бързо, не се измаряше докато суче, изсукваше ме по-добре и не ме разраняваха. Пробвай и успех! Hug

# 9
  • София
  • Мнения: 1 244
Трима души в болницата категорично ми заявиха, че зърното на дясната цица ми е плоско и е абсурд бебето да засуче от него без силиконов накрайник... дрън-дрън, майката му е упоритост. Както е писала Ваня - стискаш ареолата и "тикаш" докато засуче (буташ главата към зърното, а не обратното). В началото бебето ми се "сърдеше"  Simple Smile и я плюеше, но на н-тия път започна да си суче и сега вече зърното ми се е оформило. Верно отне време и инат, а и аз си поревах, но пък важен е резултата. Пробвай.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт