Проблем с хазаи. Дайте съвет!

  • 946
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 101
Миналата година наехме гарсониера в кв. Чайка във Варна срещу наем от 260 лв., които превеждам по сметка в банка всеки месец. Хазаите не ни искаха предплата и не желаеха да сключваме дагавор.Радостни от факта, че няма да затваряме пари,  без да му мислим се задаволихме с устно споразумение.Имахме уговорка за едномесечно предизвестие, ако някоя от страните пожелае освобожддаване на апартамента.  Преди месец хазайката ми звънна и ме уведоми, че иска да ползва апартамента през август и да си събираме багажа или да им го предоставим както е с нашите мебели за 1 месец. Ние се съгласихме на втория вариант,защото ни предстои през октомври нанасяне в ново жилище и това преждевременно пренасяне ще ни дойде в повече. Освободихме апартамента от присъствието си за през август, но днес ми се сервира да си изнасяме багажите в срок от три дни.  Shocked Нямаме възможност да реагираме толкова бързо - жилището ни е недовършено и все още нямаме нотариален акт за него.   Та въпроса ми е ние като наематили какви права имаме?Мога ли на основание на разписките от банката за преведен по сметка наем да уведомя данъчните и те да санкционират хазаина за недекларирани приходи. Това в случай, че смени бравата на входната врата и не ни даде да си преберем покъщнината.  Как можем да си вземем мебелите и техниката, ако се стигне до там?Може ли да разчитам на някяква помощ от полиция? Много съм объркана!!!

Моля, вещите да ме посъветват!!! Предварително  благодаря!!!

# 1
  • Мнения: 393
Положението ти е отчайващо наистина, но без договор мисля че нищо не можеш да направиш, а платежното от банката не доказва че си и превеждала наем. Според мен се опитайте да се разберете с нея като хора, а ако не стане не знам какво да ти кажа полицията едва ли ще се намеси при положение че нямате доказателство че покъщнината е ваша, варианта е ако се стигне до там някой познат полицай да ви помогне. Искрено се надявам да се разберете с нея и проблема ти да се реши по най безболезнения начин, стискам ти палци  Hug

# 2
  • Мнения: 87
Миналата година наехме гарсониера в кв. Чайка във Варна срещу наем от 260 лв., които превеждам по сметка в банка всеки месец.   
Моля, вещите да ме посъветват!!! Предварително  благодаря!!!

договорите не е задължително да са писмени, може и да устни. в платежните нареждания, ако си писала основание за превода - наем, мисля, че не ти е толкова отчайващо положението.

# 3
  • Мнения: 101
       Някои от платежните са с основание - наем. Не, че ще хукна при данъчните, но ме интересуваше дали това с данъчните може да се използва като коз, ако нещата загрубеят.
 Гаранционните карти на повечето уреди ги имам сканирани-след един обир, при които пострадахме. Благодарение на тях ни върнаха заграбеното, което откриха в залажна къща.
   Що се отнася до хазаина - с него ми е трудна да се разбера, защото е алкохолик и винаги като го притесня си личи, че е почерпен.  Разбрах, че им било навик през лятото да си гонят наемателите и да си канят роднините на море. На есен пак си намират нови наематели...Нямам думи....

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Чакай малко, това че ви гонят означава ли, че не ви дават да си изнесете мебелите? Нали са ви казали да си изнасяте багажа? Неприятно е, определено, но чак пък да не ви дадат и да си вземете нещата ooooh!

# 5
  • Мнения: 133
Не искам да те отчайвам, но май е най добре да направите опит да се разберете с добро иначе не намирам друг начин (поне аз де). Направете всичко възможно да си приберете мебелите.
дали сте имали писмен договор или не, е все едно, договора за наем може да се докаже и с ежемесечните плащания (разбира се, че писмения договор е за предпочитане, както и с нотариална заверка на подписите) , но след като вече сте се изнесли доброволно от апартамента, това не ви грее особено.
Според мен хазайката ви много хитро е избегнала процедурата за възстановяване на владението си по административен ред, както и задължението си по закон да направи предизвестие за прекратяване на наемните ви отношения.

# 6
  • Мнения: 101
        Понеже нямат депозит, може покъщнината ни да им служи като гаранция, че ще си платим последните сметки... сменя патрона и си осигурява гаранция.Знам ли какво ще им хрумне...
         Изнесохме се само за август месец с уговорката септември пак да си ползваме апартамента. Междувременно те са дошли да си карат морето и на хазаина му скимва да наруши уговорката и да ни изгони в срок от 3 дни... Може някои да му е дал акъл, че наемите в квартала са по-високи ... не знам каква е причината, но съм втрещена направо и не мога да повярвам, че има толкова нагли хора.
        Какви са санкциите за укрити приходи? Може ли с тях да го заплаша?!! Обмислям всякакви варианти, защото до края на месеца не можем да се изнесем и покъщнината ни остава в тяхно владение.

# 7
  • Мнения: 133
Добре де, нали ви е поканила да си вземете покъщнината?
Сменила ли е вече патрона, не че не може да го прави и в момента.
 Уф, сега разбрах!
В такива ситуации човек трябва да е на 6

Иначе санкциите по ДПК са меко казани сериозни. Да си призная, и аз съм използвала подобна заплаха, но след като не успяхме да се разберем човешки с хазаина за да ни върне депозита, при все че бяхме платили освен нашите сметки а и тези на предните му наематели.

Последна редакция: ср, 08 авг 2007, 16:00 от STV

# 8
  • Мнения: 1 172
Не знам точно какви права имате.
На твое място бих наела гараж, в който да съхранявам мебелите и уредите си 2-3 месеца.
Ти нямаш никаква гаранция, че мебелите ти ще бъдат запазени във вида, в който си ги оставила. Няма смисъл да рискуваш. Нито, че всичко ще ти бъде там, когато поискаш да си го изнесеш.

А ако искаш да им е гадно, после си подай сведенията, че получават наем без да го декларират. След като си изнесеш нещата, можеш да им стъжняваш живота колкото си искаш. Преди това си в по-кофти позиция.

# 9
  • Мнения: 84
Съчувствам ви.
Но на мен ми е странно как сте ги пуснали за 1 месец, при положение,че вашите вещи са там.
Сега къде живеете? Не е ли възможно да се пожиеете там, докато стане готов апартамента?
Според мен се разберете с тях. Като си изнесете багажа, отиваш в данъчните с разписките от банката /доказателство за наем/ да си платят данък общ доход.

# 10
  • Мнения: 101
     Аз съм в отпуск и заедно с детето сме при свекъра и свекървата в града на родителите ни. Скоро ще ми свърши отпуска, а работя във Варна. Съпругът ми пътува и няма да е в града до края на месеца.
     Идеята за гаража е добра, но в момента не ми е възможно да я осъществя.
     Пуснахме ги, защото  решихме, че не си струва да местим багаж два пъти през следващите 2 месеца(веднъж в нова квартира и втори път в новото жилище).Имаме мебели, които, ако се разглобят още няколко пъти ще се разпаднат съвсем. Пък и да намериш квартира във Варна през юли е доста трудно и отнемащо време начинание. Повечето собственици искат няколкомесечна предплата,а ние влагаме всичко в новото жилище. Ето затова ги пуснахме...
    Благодаря на всички, които се включиха до сега!

# 11
  • Мнения: 547
Като прочетох темата настръхнах. Това е ужас. Не мога да ти дам никакъв съвет, но от сърце ти желая да успееш да се пребориш с тези същества. И после публикувай адреса и телефона им, за да не се лъжат много хора!

# 12
  • Мнения: 264
Аз също съм се опарила от хазяи и трябваше за два дни да се изнесем при положение, че нямаше къде да отидем Weary
Много е кофти, ако можеш вземай си мебелите и си намерете нещо сезонно за един месец smile3521
Не знам дали ще постигнеш нещо, ако уведомиш данъчните, но може би вече ще трябва да си плащат данъка newsm61

Общи условия

Активация на акаунт