Фиброзна мастопатия и кърмене

  • 2 192
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 872
 Преди време ми откриха фиброзна мастопатия и фиброаденом на млечната жлеза.Може ли някой да даде компетентно мнение влияе ли по някакъв начин това на лактацията.Благодаря!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мастопатията и фиброаденомите не влияят на способността за производство на мляко. Известно влияние може да има операцията за отстраняване на фиброаденома, защото може да прекъсне някои от млечните канали. Но това е относително, защото зависи както от начина, по който е направена операцията (може да се направи така, че да не засяга каналите), така и от времето, което е минало между интервенцията и кърменето - каналите спонтанно се възстановяват с времето. Дори при това положение обаче не е нарушена способността за производство на кърма, а може просто да има застой на мляко на дадените места, за което се взимат мерки за облекчаване на напрежението и преминава без последствия обикновено.
При наличието на уплътнения и бучки майката може често да се чувства несигурна и притеснена дали всичко е наред и дали не стават възпаления - затова е важно да има лекар, който подкрепя кърменето и може да й даде необходимото успокоение и увереност.

# 2
  • Мнения: 872
Благодаря за отговора,Хедра!А дали кърменето и редовното изцеждане брагоприятстват обратното развитие на мастопатията?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами различно е при различните жени - срещала съм и двете твърдения. От една страна, че кърменето се отразява благотворно на тези изменения и спира растежа, а от друга - че е възможно заради хормоналните промени някои бучки да се увеличат значително.
Но мастопатията не се счита за болестно състояние, а кърменето определено и доказано намалява рисковете от развитие на злокачествени изменения в гърдите, така че при всички случаи ще е от полза.
Относно изцеждането - изцеждане е необходимо единствено ако майката и бебето ще бъдат разделени по някаква причина и се налага поддържане на лактацията, както и ако възникне някакъв проблем - например запушване на канал и мастит или е нужно увеличаване на кърмата. Рутинно изцеждане след всяко кърмене твърдо не се препоръчва, защото може да доведе до свръхпроизводство на мляко, което от своя страна наред с голямо натоварване за организма (изисква много повече калории и изтегля голямо количество калций от организма), лесно води до чести запушвания и мастити, което е много неприятно. Възможно е да са ти го препоръчали като предпазна мярка именно срещу такива проблеми. Практически обаче бебе, което суче всеки път, когато пожелае, без да бъде ограничавано от часове за хранене, изпразва гърдите чудесно и поддържа количество мляко, каквото му е нужно, без излишни количества, които могат да докарат проблем, така че прави изцеждането след кърмене излишно.
Може да помислиш за тези неща и да прегледаш материалите за добра организация на кърменето в Библиотеката и евентуално да промениш нещо в начина ви на кърмене, ако е нужно, за да си осигурите спокойствие и удобство Grinning

Общи условия

Активация на акаунт