За миенето на зърната

  • 1 118
  • 18
  •   1
Отговори
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Аз не кърмя, но съм много любопитна, всеки ли път измивате гърдите си преди кърмене и използвате ли сапун?. Не ви ли се изсушава кожата. А нощем докато спите какво правите? Въобще как поддържате хигиена на кърменето?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Гърдите се мият веднъж дневно по време на душа и сапун върху ареолите не се слага,защото изсушава нежната кожа и отстранява естествения предпазен слой - това е,което се препоръчва от специалистите по кърмене.След кърмене е хубаво гърдите да се оставят да изсъхнат на въздух,без да се мият - слюнката на бебето и останалата кърма имат антибактериален и омекотяващ ефект.
Това му е една от най-хубавите страни на кърменето - няма въобще нужда да се замисляш за стерилност,природата се е погрижила за всичко Grinning

# 2
  • Мнения: 485
Изобщо не съм се мила и не се мия ,като изключим душа за деня.Може би в началото ,като е течало повече. Rolling Eyes

# 3
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Thinking Хм, а защо в болницата като носят бебетата казаваха да се измием и ни обясняваха, че трябва всеки път преди кърмене да го правим. Повярвайте ми ставалал съм в 4 часа сутринта да се мия със сапун и после кърменето.  #Splat Сигурно за това имах рагади.
А чували ли сте нещо за обтриване на зърната с борова вода? Свекърва ми едно време така правила. Тя е от Троянския балкан.

# 4
  • Мнения: 4 244
Това са направо небивалици.
На бебето трябва да му мирише на мама и на мляко.Как ще стане тоя номер като се миеш всеки път с сапун. Направо е забранено в Германия да се ползват дезодоранти и парфюми (тук има без миризма) и сапуни и душ гел с възможно най лекия аромат.
Да не казвам какво причинява на кожата това миене или обтриване на зърната с борова вода

# 5
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Мия се преди всяко кърмене само с вода, за да отстраня власинки от сутиена, ако са полепнали. Веднъж дневно със сапун като щадя зърната.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 845
Не преди всяко кърмене. Иначе на дневния душ, много ясно.
Отдавна изключих сапуна от употреба всеки път, защото в болницата и първите дни така правих. Преди, след кърмене, с мокра крпичка, със сапун и вода, направо ужас. После започна да ме домързява и забелязах, че зърната ми почват да позаздравяват и червенинита да преминава, сухотата да изчезва.

А след кърмене миете ли се?

Защо то акушерката ви беше казала да го правя преди и след кърмене, защото захарта от кърмата помагала за разранявянето.

# 7
  • София
  • Мнения: 625
Аз също разчитам на душа за деня!
А относно миенето след кърмене съм чула точно обратното, че трябва да изсъхнат на въздух без да се мият!

# 8
  • Мнения: 101
В болницата ни казваха:"И хубаво да си измиете гърдите със сапун." Няма да ви разказвам какво търкане беше, като че ли сме крави, пасли по полето. Когато се прибрах в къщи, се миех само с вода, а след 1-2 седмица, направо му давах да цоца.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Цитат на: logo5ka
Thinking Хм, а защо в болницата като носят бебетата казаваха да се измием и ни обясняваха, че трябва всеки път преди кърмене да го правим. Повярвайте ми ставала съм в 4 часа сутринта да се мия със сапун и после кърменето.  #Splat

И аз бях така - преди всяко кърмене миех старателно със сапун... Колкото и да мажех с Гармастан след кърменето, кожата на ареолите ми се нацепи като гущерова... След това се миех само с вода - пак преди всяко кърмене... Кой да ми каже, че е безмислено!
После като попрочетох повече, започнах да се мия веднъж на ден - по време на душа, но зърната и ареолите само с вода. Е, родих се наново, честно!
След кърмене е добре да се оставя млякото, примесено със бебешката слюнка да си засъхне така, т.е. не се измиват. Това е отлично средство против рагади; също така по този начин на следващото хранене мама мирише на вкусно мляко Wink

# 10
  • Мнения: 4 629
И аз така не се мия нито преди нито след кърмене  Grinning

# 11
  • Мнения: 516
И аз 4ак след 2-рият месец се светнах,4е е безмислено цялото това миене преди и след кърмене ooooh!
Раз4итам на ежедневният душ и понякога се измивам с вода преди кърмене когато имам власинки от сутиена,както е споменала една мама в по-горен постинг.

# 12
  • Мнения: 366
Забърсвам зърната с тампонче, натопено в преварена вода, преди и след кърмене. Всяка сутрин преварявам нова вода, която държа през деня на нощното си шкафче. Нощем също забърсвам, направо действам на автопилот.... Като ви чета се чудя дали да спра, но малко се притеснявам, че млякото е прекрасна хранителна среда за разни гъбички и бактерии.... На бебето давам водичка за промивка против млечница и му бърша устата, а за зърната не трябва ли подобна грижа?!?!

# 13
  • Мнения: 6 243
Цитат на: Style
Като ви чета се чудя дали да спра, но малко се притеснявам, че млякото е прекрасна хранителна среда за разни гъбички и бактерии.... На бебето давам водичка за промивка против млечница и му бърша устата, а за зърната не трябва ли подобна грижа?!?!

Не, не трябва Grinning
Спести си тоя труд - излишно е.
(кърмата има антибактериални свойства, не я измивай)

# 14
  • Мнения: 155
Е,да сте живи и здрави!!  Grinning От всичко прочетено до тук разбирам,че само съм се хабяла да се мия преди и след кърмене #Splat ,а отделно с душа и сапун- за по-добро измиване.
Добре де, а млечницата не е ли свързана по някакъв начин с хигиената на зърната? Ако не, то тогава на какво се дължи? Имам бегли спомени,че имаше връзка...

Общи условия

Активация на акаунт