ПАРАЗИТНИ ДУМИ..

  • 6 158
  • 57
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 210
Имате ли такива?

Ето едно леееко определение:
"Правило ли ви е впечатление, че когато не владеем добре езика, на който говорим, мисълта ни е доста осакатена, защото тя трябва да бъде облечена само в думите, които знаем. И тогава се достига до много спасителни еднотипни изрази, до много еднотипни определения. Подобно спасително средство е например използваното местоимение нещо, с което като че ли може да се каже много. Подобно спасение е определението интересен, с което всъщност не казваш нищо. В публичните изяви много често подобни думи започват непрекъснато да се натрапват в конкретното изказване, а могат да се възприемат и изобщо като "паразити" за речта на даден човек"......"Друг паразит е нали. Той също преобладава в речта на много хора, за да се достигне до изречения като Аз смятам... нали,... че... или Винаги съм смятал това... нали" (В.Мурдарев)

Аз си "признавам" първа-
ужасно   Wink често употребявам думите:
-ужасно/ен/на/ни
и
- (в) смисъл

Вие сте Simple Smile

п.с. офтопик - от една година това ми е първата тема , пусната в Клюкарника Mr. Green

# 1
  • Мнения: 7 723
Баси...

# 2
  • София
  • Мнения: 2 210
Joy Joy
Тва във виртуалното пространство или и в реалния живот, в смисъл Simple Smile Simple Smile в ежедневието?М?

# 3
  • Мнения: 7 723
Joy Joy
Тва във виртуалното пространство или и в реалния живот, в смисъл Simple Smile Simple Smile в ежедневието?М?
Това- тук! Wink
А в ежедневието- да му се не види и още има, ама ей сега ще се сетя   Whistling

# 4
  • Мнения: 2 070
Ужас - използвам го и в положителен смисъл...
Баси, егати...
В смисъл

# 5
  • Мнения: 5 370
"Реално погледнато", "принципнп" и "дефакто".
Последните 2 са влияние от мъжа ми, баси, как ми е влезъл под кожата. ooooh!

# 6
  • София
  • Мнения: 3 787
"т.е.", "имам предвид"

# 7
  • Мнения: 2 379
Култов Tired ooooh! Но тази дума не я употребявам аз. Просто ми прави впечатление, че е масов паразит.

Аз често си оспамвам речта с "Вярно?!" или "Все пак".
На италиански прекалявам с "Miiiiii" в знак на удивление/възмущение.

Последна редакция: пн, 13 авг 2007, 22:36 от sciura piccolina

# 8
  • Мнения: 1 671
Май нямам. Поне се стремя да не употребявам подобни. Съзнателно се контролирам.

Обаче свекър ми е просто върхът: в едно изречение може да използва думата такова/й и за подлог, и за сказуемо, и за обстоятелствено пояснение. Просто се чудя на свеки как го разбира. Другата му фраза е дет' се вика.

# 9
# 10
  • Мнения: 6 991
в смисъл Mr. Green

Последна редакция: пн, 13 авг 2007, 22:59 от Еовин

# 11
  • Мнения: 154
"Ами" и "ако" също са паразитни думички.А и "не е истина"

# 12
  • София
  • Мнения: 3 421
В смисъл...

Обаче напоследък се постарах да намаля използването му и има ефект - хората ме разбират и без да  пояснявам какъв е смисъла.

# 13
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 205
` начи (тоест, значи). има хора, които я употребяват след почти всяка друга дума.

# 14
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Само на разговорен американски английски. И то защото мъжът ми ме научи на тях  Blush

Общи условия

Активация на акаунт