Отговори
  • София
  • Мнения: 2 217
Здравейте, знам че има специална тема за това, но трябва да имам отговор до утре рано сутринта, когато ще ходя до работата си. Проблема е, че счетито ни е страшно задръстенко и аз трябва да знам как стоят нещата. По въпроса: Майчинството ми приключи на 26.07. Сега съм един месец неплатен отпуск по майчинство. Ще раждам пак декември и излизам съответно по майчинство отново средата на ноември. Въпросите ми са:
1. Искам да се осигурявам на по-висока заплата/шефката е съгласна/- какво трябва да направя, освен да си внасям здр. осигуровки? / Какви документи се подготвят/
2. Може ли ако съм взимала заплата, да речем 500 лв., само 3 месеца преди да изляза по майчинство да взимам въпросните 90% от нея 9 месеца след раждането, т.е. има ли определени срокове за това/примерно да трябва да са били минимум 6 месеца и т.н./
3. Банковата сметка, на която получавам детските може ли да бъде ползвана и за бъдещото/живот и здраве/ майчинство?/ тази карта, с която всички си теглим детските/.
Благодаря ви много и се извинявам на модераторите- просто утре рано трябва да съм в офиса и  искам да ги знам тези неща.

# 1
  • Мнения: 953
Ами аз не съм счетоводител но по твойте питания :

1. Да можеш да се осигуряваш на по-висока заплата - шефката трябва да направи анекс към трудовия ти договор за промяна и  по-високо възнаграждение и счетоводителя да го подаде в НОИ. Може да те преназначи на друга длъжност с по-висока заплата , но гледай да си на постоянен трудов договор.

2. 90% от заплата се взимат на база  6 месеца преди излизането ти по майчинство.

3. Можеш да използваш всяка банкова  сметка  за да получаваш майчинството си, включително и тази която получаваш детските в момента. Трябва да подадеш заявление в НОИ като родиш ( има образи на тези документи) в което да дадеш номера на сметката и банката. Също така тогава подаваш към НОИ и една декларация ( пак  по образец) че си родила дете , чее живо и не е дадено за осиновяване ти го гледаш и т.н.




# 2
  • Мнения: 178
Здравей. Първо те поздравявам за третото ти детенце/нали не греша?/. А сега отговора. Болничния се изчислява на база 6 месеца назад от месеца предхождащ месеца на болничния. След като термина ти е през декември болничният ти ще започне от ноември или октомври, това ти можеш да кажеш-45 дни преди термина. ако почва през октомври базата ще ти бъде от септември назад, а сега казваш, че се в неплатен отпуск. За един месец да се осигуряваш на по-висока заплата според мен си губи смисъла. Просто е трябвало да го направиш по-рано. Освен това болничният се изплаща 90% от нетната, а не брутната заплата. Все пак си прецени сама. Най-вече ти пожелавам безпроблемно приключване на бременноста, леко раждане и живо и здраво бебенце! Успех!

# 3
  • София
  • Мнения: 2 217
Ох, ама много несправедливо ми се вижда - аз досега съм била по майчинство, а сега ще се водя на работа два пълни месеца на по-висока заплата и няма да мога да взимам по-голямо майчинство, така ли? Ужасно.... Cry

# 4
  • Мнения: 9 050
Здравей.

Първо, да ти кажа, че ако беше задала въпроса си в специалната тема, вероятно щеше да получиш отговор много по-рано, отколкото така.

Това какви осигуровки трябва да внасяш е въпрос на договорка между теб и работодателя ти. Вероятно ще искат да доплащаш осигуровките на допълнителния доход, което включва всички осигуровки ( здравни и социални ). Общо осигуровките са около 36,5 %. Отделно вероятно ще трябва да покриеш и допълнителния ДОД, който се дължи на по-високото възнаграждение.

Обезщетението е 90% от осигурителния доход 6 месеца преди месеца, през който излизаш в болнични. В твоят случай, осигурителният доход от Май до Октомври. Взима се доходът от всеки един от тези месеци, следователно няма как три месеца да се осигуряваш на 500 лева и после да взимаш 90% от тези 500 лева. Ще взимаш 90% от средния доход от тези 6 месеца. И тук е мястото да коригирам suziS. Обезщетението не е 90% от нетното възнаграждение. Обезщетението е 90% от осигурителния доход или 100% от нетното възнаграждение ( която от двете суми е по-малка ).

За банковата сметка са ти обяснили. Може да е всякаква, но задължително трябва да е на твое име. Не може да получаваш обезщетение по сметка на съпруга ти или трето лице.

# 5
  • Мнения: 728
Ами аз не съм счетоводител но по твойте питания :

1. Да можеш да се осигуряваш на по-висока заплата - шефката трябва да направи анекс към трудовия ти договор за промяна и  по-високо възнаграждение и счетоводителя да го подаде в НОИ. Може да те преназначи на друга длъжност с по-висока заплата , но гледай да си на постоянен трудов договор.

Ако няма промяна в длъжността, а само в размера на възнаграждението, нищо не се подава в НАП.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 217
А със задна дата нищо ли не мога да довнеса като осигуровка ..... newsm78

# 7
  • Мнения: 9 050
По принцип, щом имаш действащ трудов договор, не е невъзможно да се внесът осигуровки със задна дата. Но е много вероятно работодателят ти да не се съгласи, тъй като е свързано с много работа. Освен корекциите и довнасянето на осигуровки, ще има и проблем с това, че ти е изплатил обезщетение за отглеждане на дете в пълен размер, а ти, ако се осигуряваш за този период, трябва да получаваш обезщетението в половин размер....Абе трудоемко и рисковано за работодателя ти е.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 217
Ясно. Не мога да ги притеснявам така. Ами....ще си взимам живот и здраве това, което ми се полага в моя случай. Благодаря ви много момичета и особено на теб ZinaSt.

# 9
  • Мнения: 9 050
Ясно. Не мога да ги притеснявам така. Ами....ще си взимам живот и здраве това, което ми се полага в моя случай. Благодаря ви много момичета и особено на теб ZinaSt.

За нищо. Лека бременност, прекрасно раждане и много сладко и здраво бебче ти пожелавам. Другото са подробности.

Общи условия

Активация на акаунт