За минаване на бълг. граница на дете с придружител

  • 7 090
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 909
Синът ми ходи до България и се върна с майка ми, но кой знае защо на излизане от България са им направили проблем затова, че майка ми няма пълномощно от родителите.
В крайна сметка са ги пуснали, но наистина не разбирам - аз си мислех, че паспорта на детето е достатъчен, особено пък за пътуване из ЕС.

Имате ли информация дали наистина трябва да се прави и пълномощно, или просто служителката е решила да се прави на прекалено старателна newsm78

# 1
  • Мнения: 3 423
Имала ли е майка ти доказателства,
че това дете е част от фамилията?
Щото така всеки може да изведе по
някое и друго дете и да го продаде.
Смятам, че служителката е била дори
немарлива, щом е разрешила излизането
без пълномощно от родителите. Така дори
и някой съсед би могъл да вземе паспорта
и детето и да духне нанякъде, гони го после.

# 2
  • Мнения: 1 329
Ако детето е Бг гражданин, напуска страната (България) с декларация от двамата родители ако бабата(дядото, роднина) ще го извежда от страната. Ако пътува с единият родител и другият е също Бг гражданин процедурата е същата...майката трябва да има декларация от бащата че той е съгласен тя да извежда детето зад граница.
Декларацията се прави пред нотариус, и оригинала + копието се представят на границата, като копието остава там.

# 3
  • Мнения: 994
Аз мисля, че няма значение гражданството. Щом детето пътува с неродител, задължително трябва да има декларация.
Въобще не е трябвало служителката да пусне бабата да пътува с внучето без документ, но явно се е смилила.
За следващо такова пътуване си подготви нотариално заверена декларация, подписана и от двамата родители, че са съгласни детето им да пътува с еди кой си.

# 4
  • Мнения: 3 804
Аз мисля, че няма значение гражданството. Щом детето пътува с неродител, задължително трябва да има декларация.
Въобще не е трябвало служителката да пусне бабата да пътува с внучето без документ, но явно се е смилила.
За следващо такова пътуване си подготви нотариално заверена декларация, подписана и от двамата родители, че са съгласни детето им да пътува с еди кой си.
абсолютно си права,без зна4ение с какво гражданство е детето

# 5
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Пълномо6тното  от родителите  на детенце задължително.
Може да се завери и  в българското посолство в страната където  постоянно пребивават родителите и детето

# 6
  • Мнения: 1 329
Естесвено че има значение гражданството, то това е единственото което има значение. Иначе за какво са тези декларации.Ако детето е с гражданство различно от българското и пътува с само с майка си, или само с баща си, или само с роднина, тогава може да излезне от Бг без декларация. То не е Бг гражданин, а декларации се искат на роднини и родители които извеждат деца с бг паспорти.

Също така дете с бг гражданство може да влезне в Бг с придружител без родителите да са му дали декларация, то си влиза в държавата от която е издаден паспорта.

# 7
  • Мнения: 994
Естесвено че има значение гражданството, то това е единственото което има значение. Иначе за какво са тези декларации.Ако детето е с гражданство различно от българското и пътува с само с майка си, или само с баща си, или само с роднина, тогава може да излезне от Бг без декларация. То не е Бг гражданин, а декларации се искат на роднини и родители които извеждат деца с бг паспорти.

Също така дете с бг гражданство може да влезне в Бг с придружител без родителите да са му дали декларация, то си влиза в държавата от която е издаден паспорта.

Няма никакво значение с какъв паспорт е детето. Миналата година водих и прибрах едно детенце - 10 г. Пътувахме през Германия. При всяка паспортна проверка ми искаха декларация от родителите - и в Щатите, и в Германия, и когато влязохме в България. Детето е с два паспорта - български и американски. На влизане в Щатите също ми провериха декларацията. Детето трябваше да мине имиграционна проверка с мен, независимо че е гражданин, защото аз не съм с американски паспорт. Но в случая се водя отговорна за детето и то минава с мен.
 Така е редно, защото не мога да докажа, че не съм го отвлякла, нали?
Затова казвам, че няма абсолютно никакво значение какви паспорти имаш.

# 8
  • Мнения: 1 329
Когато детето е  немски гражданин например то е вписано в паспортите на двамата родители, когато единият пътува с него в която и да е страна не се изисква декларация да влиза и излиза. Ако детето германче (еврпопейче), пътува с баба си българка, тя няма нужда да има декларация която да показва на Бг граница, когато то излиза извън Бг, защото то не е български гражданин. И тука доколкото виждам се дискутира въпроса когато детето излиза от Бг, другите страни не се коментират, поне аз така разбирам първия пост с въпроса към него.

Сега, ти говориш за САЩ, там може и да се искат декларации, може детето да е с двойно гражданство и това да изисква такава декларация, щом е носело 2 паспорта.

# 9
  • Мнения: 994
Добре, а как бабата може да докаже, че не отвлича детето, няма значение, че е германче и че пътува за Германия?  newsm78 Защото например, хипотетично, ако родителите са в развод и бабата е подкупена от бащата германец да заведе детето при него, какво става с майката българка?  newsm78 Как така ще пускат дете без разрешение на родителите му да пътува където и да е било? А ако е бебе и не може да говори (да приемем, че големите могат да потвъдят, че това е баба им.)
А в Германия на 2 пъти ми искаха декларацията за чуждото дете, показвах американския му паспорт.

# 10
  • Мнения: 3 423
Добре, а как бабата може да докаже, че не отвлича детето, няма значение, че е германче и че пътува за Германия?  newsm78 Защото например, хипотетично, ако родителите са в развод и бабата е подкупена от бащата германец да заведе детето при него, какво става с майката българка?  newsm78 Как така ще пускат дете без разрешение на родителите му да пътува където и да е било? А ако е бебе и не може да говори (да приемем, че големите могат да потвъдят, че това е баба им.)
А в Германия на 2 пъти ми искаха декларацията за чуждото дете, показвах американския му паспорт.
Точно затова казвам,че служителката
е била немарлива и дори трябва да се
подаде оплакване до шефовете й и да
бъде освободена. Бабата как е доказала,
че е бабата, а не закоравяла трафикантка?!
Шефовете на Граничен контрол трябва да са
по-зорки и да правят на служителите си тестове.
За да няма хър-мър един ден. А родителите да си
опичат акъла. В нашите документи пише, че ние
носим отговорност за детето, тоест предаването
му в ръцете на трети човек трябва да е с пълномощно.
Бабите са баби, но пред закона са никои.

# 11
  • Мнения: 1 909
Добре бе, Лиске, ама от тук никой не е искал пълномощно, за да излезе детето от страната. По тая логика, по-скоро оттук би трябвало да е "отвлечено". В случая са искали документ, когато то се връща при родителите си (служителката най-старателно е проверила кога и с какъв паспорт съм влизала и излизала в България и е разбрала, явно, че съм във Франция, та стига си я уволнявала Grinning)

Biskara, и моята логика е такава... А ти откъде черпиш информацията?

Аз си мислех и за нещо друго - на тази възраст (5 години) вече имат право да пътуват и без роднина-придружител, като ги съпровожда стюардеса. Какъв ли вид документ пък ще се иска при това положение newsm78



# 12
  • Мнения: 1 329
А детето с какъв паспорт е? Бг или френски?



Biskara, и моята логика е такава... А ти откъде черпиш информацията?


НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА  "ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ"
КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖБИНА
От Национална служба "Гранична полиция" напомнят на всички, че напускане на страната от деца не може да бъде разрешено без писмено и нотариално заверено съгласие на двамата родители. (Когато детето пътува с единия от родителите е необходим документ със съгласието на другия родител). За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство.
Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.
Тези мерки са предприети, за да се предотврати незаконното извеждане на деца от България, за защита на техните права и интереси.

http://www.mvr.bg/Guide/no_vizi_europe.htm

Не знам дали тази информация е стара, но се придържат към нея.

# 13
  • Мнения: 1 909
Biskara, благодаря ти! Съвсем точно е казано   smile3525
Не изглежда да е стара информацията - гледам, че е обновен сайта през юни тази година. Значи следващия път вместо с пълномощно - с една разпечатка  Grinning

Знам, че преди се е изисквало от тук разрешително за напускане на територията на страната при такива случаи, но вече не е необходимо - ходих  да питам в кметството.

Детето е с френски паспорт - няма български.

# 14
  • Мнения: 3 423
Е, не знаех, че става дума за френски
гражданин. Знаех, че българчетата не
могат да излязат без пълномощно. ОК,
инфото от сайта на полицията е важно.
И в този случай служителката не е трябвало
да повдига никакъв въпрос. Вземам си думите
назад. Никого няма да уволняваме!  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт