От кой момент се плаща данък за недвижим имот?

  • 4 316
  • 13
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Скоро фирмата строител ни прехвърли собствеността за новостроящо се жилище, което още не е завършено окончателно. Интересува ме на кой етап трябва да подадем декларация в данъчното за да започнем да плащаме данъци?
Благодаря предварително за отговорите   bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 11 658
До два месеца след издаване на разрешителното за ползване /акт 16/.Ако искаш все пак си провери в данъчното.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 147
Аз ходих до данъчното за  жилище с акт 14.Казаха ,че трябва да има  разрешение за ползване,няма още адрес ,№ и т.н. Но ако съм била собственик на час от земята ,трябвало да я регистрирам.

# 3
  • Мнения: 1 896
След излизането на акт 16/разрешение за ползване/.

# 4
  • Мнения: 455
След излизането на акт 16/разрешение за ползване/.
Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Това за акт 16 не е баш тъй Wink Вярно е само в случаите, когато собствеността на апартамента ви е прехвърлена с право на строеж. Ако сте купили на груб строеж, или напълно завършено жилище, или пък имате собствност и на част от земята, задължението за деклариране възниква в дена на сделката и следва да се изпълни в двумесечен срок от нея.

# 6
  • В кошера...
  • Мнения: 527
А какви са санкциите за закъснение от 5 месеца, че днес ще ходя точно за това.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
А какви са санкциите за закъснение от 5 месеца, че днес ще ходя точно за това.
Абе някакви глоби там, но не е сигурно въобще, че ще ви ги наложат, така че отивай смело. Например глобата за невръщане на изтекъл паспорт е до 200 лв., но почти никой не я налага, на мен лично и стотинка не ми взеха.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Благодаря за отговорите, според акта за собственост притежаваме и някаква идеална част от парцела така, че явно държавата ще ни таксува още от тази година макар че поне до след още 1 година няма да живеем там.
Интересно обаче как ще отбележат имота в данъчното след като още нямаме адрес  Thinking

# 9
  • Мнения: 115
плаща се след въвеждане в експлоатация и съответно получаване на административен адрес.
ние си купихме жилище на груб строеж през 2005, тази година получихме разрешение за ползване, декларирахме го и платихме данък сгради и такса смет без никакви глоби за забава

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Днес ходих да проверя в данъчното и мнението ми казаха точно това
Аз ходих до данъчното за  жилище с акт 14.Казаха ,че трябва да има  разрешение за ползване,няма още адрес ,№ и т.н. Но ако съм била собственик на час от земята ,трябвало да я регистрирам.

# 11
  • Мнения: 5 178
Белинда, на нас ни прехвърлиха нотариално правото на строеж, сега ще правим делба, но нотариуса каза че едва след акт 16 ще трябва да подаваме заявление в данъчното???? Абе луда работа

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Белинда, на нас ни прехвърлиха нотариално правото на строеж, сега ще правим делба, но нотариуса каза че едва след акт 16 ще трябва да подаваме заявление в данъчното???? Абе луда работа
Нашия хал е същия, но днес бях в данъчното и това ми казаха. Според мен както за всичко в Бг, декларираш ли го ще платиш ... ако не, никой няма да те потърси.

# 13
  • Мнения: 730
За придобиване на имот с акт 16 мога да кажа със сигурност,че ако до 1 месец след сключване на сделката не се декларира в данъчна служба,глоба 100% има.Лично я платих.

Общи условия

Активация на акаунт