За мишките и бебетата в парка НДК

  • 655
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 277
Здравейте!
Споделям с вас възмущението си от спокойно разхождащите се плъхове в парка на НДК... Вече дори не си и дават вид, че ги притесняваме... В същото време точно от страни на алеята за количките е пълно с храсталаци, които не служат за друго (със сигурност не и за красота) освен да им създават уютни убежища. Въпроса ми е как мога да се свържа с общината или който там е отговорен и от името и на много други майки, които освен с акащите навсякъде кучета са принудени да разхождат децата си и заедно с плъховете да помолим поне храсталаците да бъдат изсечени и вместо тях да засадят тревички...
На кого точно да пиша или каква точно система да измисля, че да обърнат внимание на въпроса... дали трябва да направим подписка или нещо от сорта...

# 1
  • София
  • Мнения: 277
сигурно няма мами форумки в този парк, но все пак... реших да пусна подписка и да обърна внимание на общината... защото със сигурност поне 100тина човека ще се подпишат. ето и текста към нея, ще се радвам ако имате критики, рецензии и т.н., че наистина да успеем в начинанието...

След системното не обезпаразитяване на парка на НДК в него популацията на плъхове и мишки сериозно нарастна. За това допринася и факта, че вместо тревни площи, голяма част от пространството между алеите е засадено с ниски иглолистни храсти, които освен функцията да служат за уютно убежище на гризачите и да са развъдник на болести нямат друга - не се поддържат и определено не красят парка. Чрез подписката бихме желали да ви обърнем внимание на този бързо размножаващ се проблем и да предложим изсичането на въпросните храсти. Освен плъховете този парк обитават възрастни хора, бебета и прохождащи деца. Не бихме желали първият им допир до заобикалящата ги среда да е свързан с ненужни рискове от болестите, пренасяни от гризачите. Все пак живеем в цивилизовано общество, а тази нелепост се случва в центъра на София.

# 2
  • Мнения: 7 723
KetiK , абсолютно те разбирам и заставам рамо до рамо с теб.
Проблем с плъховете там ("плъх" е меко казано, щото те са по- големи и от котки)
не е от вчера. Още голямата ми дъщеря като беше бебе (преди 8 год)
съм ги виждала да се разхождат там и най- нагло да ми дояждат трохите,
които са ми паднали от сандвича в краката ми.
Това беше и причината, поради която спрях да ходя там,
въпреки, че живея точно до НДК.

Текста, иначе ти е страхотен.
Дано се вземат адекватни мерки,
но как ли ще стане като наблиза минава канала?

# 3
  • Мнения: 9 050
Ами не знам какво да ти кажа. По принцип не откриваш топлата вода. По този проблем са правени стотици подписки и още толкова репортажи по телевизията. Но има нещо много важно. Това не е парк. Парковите пространства са Борисовата градина, Южния парк и т.н. Това пред НДК не е парк. Това е градинка. И идеята на това пространство не е да служи за парк. Така че, аз лично имам смесени чувства към твоята подписка. Дори и да изсекат храстите ( сигурна ли си, че са иглолистни? Не съм се заглеждала, но и не съм останала с впечатление, да са иглолистни.) и да засадят трева, пак не мисля, че функцията е децата да щъкат по тревата и да си играят. Някак идеята на това пространство не ми се връзва с люлки, пързалки и катерушки. Това си е мое мнение, разбира се, но дори и да имаше тревичка и да нямаше плъхове, пак не бих водила детето да си играе там. Южният парк е на 300 метра от НДК, Борисовата градина и тя не е особено далече, а да не говорим в Лозенец колко междублокови пространства има с тревичка, люлки, площадка.
Проблемът с плъховете е известен на общината, но от там бяха споделили, че имат и друг проблем. Отровата за плъховете е опасна за децата. И те не могат да пръскат често, защото може покрай плъховете и някое дете да пострада. А плъховете няма да се изпарят във въздуха с отрязването на храстите. Просто ще отидат в сградите наоколо. И тогава проблем може би няма да имаш ти, но живущите около НДК ще имат.

# 4
  • Мнения: 7 723
Абсолютно съм съгласна.
И все пак, не може да няма някакво решение на проблема.... newsm78

# 5
  • Мнения: 9 050
Оооо, има решения, разбира се. Но до колкото знам ( понеже сме коментирали проблема с познати от общината ) нито едно от решенията на проблема не е насочено към това градинката да стане парк и дечицата да си играят там. Може да си стане градинка с тревни полщи, цветя и т.н. ( както е например морската градина в Бургас ), но по тревните площи няма да е разрешено децата да щъкат и да ровят с кофички и лопатки. Т.е. пак няма да е парк за игра. И то е нормално. Все пак това е пространство ппред важна административна сграда в центъра на града. Не е парк.
Дори се говореше по едно време да се унищожават плъховете, като се пръска по-често ( разбира се вечер ) и да се сложат предупредителни табели към майките да не пускат децата си в тревата. Но проблема е, че ако майка си пусне детето в тревата и то се натрови, независимо от табелите, пак общината носи отговорност за това. И ще стане голям скандал.
До колкото аз знам, първоначално проблемът е тръгнал от циганите, които са си правели палатки да нощуват там и са оставяли пълна кочина. Така са се появили и плъховете. Обаче, кой може да им забрани да нощуват там? Никой. Гонят ги от време на време, но те пак си ходят. А ако някое от циганетата се натрови от отровата.....общината ще го отнесе.

# 6
  • Мнения: 7 723
ZinaSt , аз също съм на мнение, че зелените площи
не бива да се правят на детски площадки. Не за това иде реч.
Поне, като ходим по алеите да е безопасно.
Офффф, не може да няма и някаква друга отрова, по- безопасна! Thinking

А за циганите... това е друга тема.
Няма страшно, няма да се отровят, те имат имунитет!

# 7
  • София
  • Мнения: 277
това беше чудесна градивна критика... точно това исках да прочета и много благодаря за нея, ZinaSt ще прочета поста ти поне два - три пъти, за да се запася с още повече аргументи... относно бягането на плъховете по блоковете... първо в нас ще дойдат, защото ще им е най-близо, но така или иначе плъховете по мазетата са различен проблем от плъховете, които свободно щрапкат по алейките и аха и ще вземат на беба солетата от ръката... още повече, че ако си направят труда да обезпаразитят, което за последно май се случи миналата година слагат табелки и тогава аз зная да не пускам беба еди къде си за еди колко си време, а плъховете не слагат табелки "аз бях тук и ще мина към 14ч. да видя има ли нещо за ядене, пазете си децата от мен щото съм болен от...." иначе по въпроса дали това е парк или градинка... няма значение, факт е, че много майки го предпочитат.. и и те смятат, че ще е хубаво да си спестят на детето подобна потенциална опасност...
а да допълня и, че не става въпрос да водя беба там, за да си рови с лопатката В ТРЕВАТА... аз не газя тревните площи... за това са измислили "детския кът" ама и той е в същото състояние... въпроса е, че всичко, до което се докосне ходещото ми дете там (а то все си намира нещо интересно от земята) е... това, което ме накара да се активизирам е онзиденшната случка, когато ние седяхме на пейката и два огромни ОБИТАТЕЛЯ не благоволиха дори да се притеснят от нашето присъствие, а спокойно проверяваха за провизии...

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 15:21 от KetiK

# 8
  • София
  • Мнения: 277
да се от4ета...с една едно4асова разходка събрах 26 подписа САМО от мами с де4ица... дано успеем!

# 9
  • Мнения: 7 723
да се от4ета...с една едно4асова разходка събрах 26 подписа САМО от мами с де4ица... дано успеем!
Що не мръднеш утре до Банската градинка? Grinning

# 10
  • Мнения: 177
Най-тлъстите и грамадни плъхове съм виждала в тази градинка да щъкат между пейките. Гледката беше отвратителна.

# 11
  • Мнения: 8 999
Цяла София е пълна с плъхове, бълхи, комари, бездомни кучета и какви ли още не гадини. Просто в градината на НДК май са в повече. Аз там издържах около месец след първото раждане - после се преселих в друга градинка. Не че там не се срещат тези напасти, но са някак по-незабележими.

# 12
  • Мнения: 1 155
Отвратителна работа #Cussing out и в тези паркове и градинки трябва да играят дечицата ни .....просто нямам думи. Да не говорим, че тревните площи са заринати с акита от кучета както от бездомни, така и от домашни. Трябва да се обединим към тази подписка така мисля. Просто общините трябва да се грижат много повече за парковете и градинките, а не да се чудят на коя строителна фирма да ги дадат. #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт