запек при захранването

  • 856
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 658
Здравейте,моето момиче е на 6 мес и от 1 сед се захранва със зелечуково пюре. Проблемът е, че откакто се замести едното кърмене, полуцхи запек. Вчера се изака веднъж, а днеска не е акала. Какво ще ме посъветвате?

# 1
Повечето зеленчуци запичат.
Снаха ми в Америка  захрани децата си с овесена каша. Чела съм, че овеса съдържа глутен и с него се почва 7-ия месец. Децата на снаха ми не са имали проблем. Личната лекарка също препоръчва овесена вода за запичане дори на съвсем малки дечица.
Чувала съм, че някои деца се оправят с вода. Също така съм чувала, че вода с фруктоза също помага. Това е гроздова захар. Ако това те притеснява, давай  вода със захар.
Можеш да дадеш и тиква. Струва ми се, че е малко пресилено това, че задължително трябва да даваш само зеленчуци в началото, за да не свиква със сладкото. И морковите и картофите са сладки.  Дай тиква, след това някакъв зеленчук.
Крушата също се препоръчва за разхлабване, но тя е с по-груба текстура и аз я дадох по-късно.
На моето дете нищо от гореизброените не помагаше. Оправяше ни  само слива и цокане, докато не го прокара. Мисля, че проблема при нас беше свързан по-скоро с това, че коремчето на детенцето ми свикна трудно с твърдата храна( трябваха му 4 месеца, за да почне да ака редовно без да плаче и да се извива) От тогава не сме имали проблеми. Моето лично мнение е, че изключително кърмените до 6 месеца деца по-трудно свикват с твърдата храна. Кърмата е най-лесно усвоимата храна и всичко след нея малко или много затормозява коремчето. Затова и традиционно се започва с каша от ориз( на Милупа е много хубава). Оризът е много лека и щадяща храна, но пък запича, затова се и препоръчва в началото  да се започне с 1 лъжичка, разредена с много кърма и постепенно да се увеличава дозата.


Светозар е на 2г. и 1м.

# 2
  • Мнения: 1
И моя бебешок има такъв проблем.
Аз му давам пасирани плодове (круша+праскова; пъпеш и др.) сутрин по средата между две хранения.
А в зеленчуковите пюрета вместо картофче слагам фини овесени ядки - варя ги със зеленчуците и ги пасирам. Разбира се, добавям и млечице Wink.
Не му давай варен морков, защото много запича. Избягвай и картофите. Проверявай в зеленчуковите пюрета да няма ориз и оризово нишесте...
Аз му правя от тиквички, от прокоби, картофче+чушка.
Купувам му на ХИП от тиква, и спаначното.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 734
Уффф,и ние сме така!Като започнах захранването всичко си вървеше гладко,но след като въведох тоя пусти морков се запече и още не се е оправила съвсем.След 6-ти месец вече може да се предлагат сурови плодове.Пробвай с пасиран пъпеш,водят го разхлабващ.Знам,че оризът и картофите запичат,обаче те са основата на повечето пюрета,как да не ги давам?Важното е да се съчетават с разхлабващи зеленчуци и плодове,за да се неутрализират.Даването на овесени ядки на бебе на 6 мес. не е добра идея.
Аз й давам един чай на Хипп,Детски чай се казва,водят го разхлабващ.
А напоследък ака всеки ден,но е оформено,затова започвам да се чудя дали всъщост просто акитата й не стават като на големите,а не,че е запечена.

# 4
  • Мнения: 4 242
Как така за една седмица си заместила цяло хранене? Но това е друга тема...
При захранването органзма претърпява множество промени, включително и в метаболизма, нормално е в началото да не ходи редовно детето.
Дъщеря ми преди захранването акаше по 3-4 пъти на ден, а след това по веднъж на 3-4 дни и това продължи месец. След това всичко се нормализира.

# 5
  • Мнения: 1 449
Щом сте в самото начало на захранването - изчакай! Проблемът е от 1-2 дни само. Засега не е запек, а нормална реакция на организма.

Може да използваш различни плодове/зеленчуци с разхлабващ ефект, но нека е на по-късен етап на захранването и когато запекът е трайна тенденция.

А с какво си захранила? За колко дни замести хранене - май дори по-малко от седмица или...?

# 6
  • София
  • Мнения: 2 658
не е една седмица, а от 10-тиа ден започах да и давам по една порция, но тя не го изяжда цялото и по-късно си дояжда с кърма. Иначе започнах с картоф и от 3 дни слагам морков или тиквичка.

# 7
  • Мнения: 753
Течност или плод му дай.
Моят бебо пък захраних с картоф и кърма и много акаше.Но като минаха 10 дена започна да го усвоява и понамали акането.
И сега /10 мес и 18 дена/ така се случва с нещата,които са му познати /на стомахчето/.
Аз така си обяснявам нещата при мен.

# 8
  • Мнения: 1 449
Не се притеснявай, по информацията, която даваш, на мен ми изглежда нормално положението Simple Smile

Най-вероятна причина за запек: в началото на захранването сте
Храносмилателната система на бебка е незряла и всяка нова храна затормозява стомахчето й.
Дори да й дадеш нещо с разхлабващ ефект, не може да се очаква, че ще действа именно така на този етап. Рано е за съвети за разхлабващи храни - да не се получи хаотично и неправилно захранване.

Друга причина за запек: комбинацията от картоф и морков
Захранила си с картофено пюре 10 дни. Значи би трябвало на 11-тия ден да дадеш картоф + 1 лъжичка морков, 12-ти ден картоф + 2 лъжички морков и т.н. А как редуваш морков и тиквичка?
Продължи с тиквичка (има разхлабващ ефект по принцип), като увеличаваш количеството й и постепенно намаляваш картофа. Пробвай и с тиква. Морковът го отложи засега.

Оттук нататък:
- Предлагай й кърма преди/след пюрето – ти си решаваш дали и кога да заместваш хранене, но щом бебка яде по-малко пюре и си дояжда с кърма…
- Следи дали чувства неразположение от запека. Ако да - пробвай масаж и гимнастика с крачетата.
- Остави я само на кърма за 2-3 дни - особено ако чувства дискомфорт.
- Щом си започнала със зеленчуци – продължи си с тях, но в друга комбинация. И на плодовете ще им дойде времето.
- Включи повече регулиращи/разхлабващи храни в твоето меню.

Общи условия

Активация на акаунт