Отговори
  • Мнения: 11 607
Мили мами.......Скъпи кърмачки......

Искам да ви попитам - коя бе за вас най-вдъхновяващата реплика,която сте чули по повод това,че кърмите от ваши близки и познати хора?

Аз отдавна не съм кърмачка...сигурно ако събера месеците,през които съм кърмила 3-те си деца, няма да направят времето,през което една мама тук е кърмила само 1 дете, но това е друга тема......

Та около мен все чувах - кърми, кърми, кърми.....най-доброто за детето, най-доброто за тебе.....И ми бе писнало от тези шаблони......Докато един ден.....

Номер две - Рая - бе на около 4 месеца, бяхме при моите родители(по ред икономически и битови причини,но не и това че сме били скарани, или пред развод) и исках да бъдем цялото семейство на Нова година и се прибрахме в Благоевград, при мъж ми,където никой не бе виждал Бебка и където все се намираше някой да дойде на гости всеки ден.......Просто бях свикнала с това.....Всеки ден - нов човек и бях свикнала външната врата да се отваря постоянно,а и по принцип мъж ми отваряше вратата и казваше на хората директно да влизат при мен......И един ден, си кърмя аз и вратата на нашата стая се отваря и влиза моя близка позната и както влиза, така и застива на вратата и се чува само едно - Оооооооо! Погледнах я учудено и тя продължи.. - Лелееееее, откога не бях виждала жена да кърми!!!!!Това е най-милата гледка за мен - жена,която кърми детето си!(или нещо подобно каза,но това бе смисъла на думите)

Е, скъпи мами, за мен тези думи ми стигаха за да ми вдъхнат кураж и да продължа с кърменето си още месеци напред! На лицето на тази жена бе изписано едно умиление, една радост, едно много приятно чувство, само от факта,че ме е видяла как кърмя Рая......Думите и и лицето и ми дадоха сили и уверение,че съм на прав път!

Извинявам се,че така нахълтах в един от най-обичаните подфоруми, и то при условие,че не съм кърамчка, но вярвам,че ще ми простите! Само за статистиката да кажа - Вилизар - номер едно - 3 месеца кърмен,чрез изцеждане и даване на кърмата с биберон. 2 месеца бе с тежка жълтеница, пиеше глюкоза, отпаднал и пр. последици от жълтеницата и цялата негова вялост аз компенсирах с ентусиазъм за цедене!!!!  Рая - номер две - изцяло само на кърма(и вода не бе пила) пълни 6 месеца и малко отгоре, като тя сама се отби...Т.е аз я отбих, но когато чета тук из форума различните съвети и препоръки, осъзнавам,че съм била крайно незнаеща и неосведомена,а и нямаше кой да ми каже как да действам при така създалата се ситуация, за което сега дълбоко съжалявам! С пълни гърди съм ходила АМ да купувам...колко ми е бил акъла!!!!! Embarassed Embarassed Embarassed EmbarassedПодадох се на разни бабини деветини и незнанието е голям срам да знаете!Йоан - номер 3 - пълни 7 месеца и половина! Не бях по-осведомена от номер 2, но се получи и при мен следното - дойде ми МЦ и кърмата ми рязко намаля...А имах кърма...Цял месец кърмих 2 бебета - моето и племенницата ми - едновременно. Като с номер 2 и номер 3 съм кърмила само от една гърда...Другата ми бе напълно суха или отвреме на време се събуждаше за малко мл.,но нищо повече! При двете кърмения активната гърда бе различна! Та така са моите премеждия и моя опит с кърменето - някакви си там жалки 14 месеца с 3 деца! EmbarassedНо пък бях щастлива,че ги кърмих и това е втория най-сладък период от майчинството, след периода на бременността! Емоционалният положителен  заряд е невероятен! Пожелавам го на всеки!

Обещавам - с номер 4(един ден ако го има) - да чета,чета,чета кърмаческия, да досаждам с въпроси и резултата да е кърмене, кърмене, кърмене.......

Та темата бе - Най-вдъхновяващата за вас реплика,която сте чули от близки и познати хора, по повод това,че кърмите?(но имах  нужда някъде да споделя малкият си опит)

Последна редакция: пт, 17 авг 2007, 22:37 от Мама Цоцоланка

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Любомир беше на 11 месеца и малко, бяхме навън и доста се поразмрънка. И както си го държах за ръчичка да обикаля напред-назад така си го гушнах да го накърмя. След като се насука, поуспокои и пак тръгна да опознава света една жена на възраст около 65 години ми каза : "Браво, толкова голямо дете и още го кърмите. Отдавна не съм виждала жена да кърми навън, а още повече голямо дете като вашето"
Амииии, стана ми много мило. Сега вече навън много рядко си иска, защото си има друга занимавка и едва ли ще чуя подобна реплика  Sad

# 2
  • Мнения: 2 616
Все още не съм чула нещо, което чак пък да ме вдъхнови. Най-честа реплика, която чувам е: "Ама вие още ли се кърмите?" с едно такова грозно учудване или "Ама ти имаш ли достатъчно кърма?". Много ми е грозно, но пък детето ми е доволно и здраво, така че си свиркам и хич не ми пука вече  Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 56
Преди няколко седмици, като бяхме на море и кърмех малката(на 1г 6м)на плажа ,една  жена (на около 60г)първо ме попита  колко е голямо детето. След като и отговорих тя  ме похвали и каза ,че като ме видяла и станало много хубаво и мед и капело на душата!Стана ми много мило от неините думи! Simple Smile

# 4
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Все още не съм чула нещо, което чак пък да ме вдъхнови. Най-честа реплика, която чувам е: "Ама вие още ли се кърмите?" с едно такова грозно учудване или "Ама ти имаш ли достатъчно кърма?". Много ми е грозно, но пък детето ми е доволно и здраво, така че си свиркам и хич не ми пука вече  Heart Eyes
И аз често чувам това "Още ли кърмиш", на някак с възхищение... или поне така ми се струва. Е, моето бебе е едва на 7 месеца, но смятам да го кърмя до 7 години  Mr. Green Като гледам как е тръгнало, и то така смята  Wink
По темата:
Веднъж, докато кърмех на една пейка в парка, две баби минаха покрай мен. Втренчиха се буквално, при която едната каза на другата замечтано "Ех, помниш ли когато ние кърмихме... и колко много кърмихме!". Стана ми много мило... сигурно е било преди повече от 50 години, а аз им върнах спомена за това невероятно изживяване...

# 5
  • Мнения: 872
Вдъхновяваща реплика не съм чувала,но най - антивдъхновяващата дойде от човек,от който най-малко съм очаквала - педиатъра.Когато споделих,че кърмата ми намалява и малката не иска да суче съвета беше-" ми отбивай я вече" . Ама аз нали съм си инат и не се отказвам лесно и ето-още се кърмим - де със сучене, де с изцеждане и малко добавка АМ и мнооого полезни съвети от форума( специални благодарности на Hedra  Hug), но става работата  Mr. Green

# 6
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Все още не съм чула нещо, което чак пък да ме вдъхнови. Най-честа реплика, която чувам е: "Ама вие още ли се кърмите?" с едно такова грозно учудване или "Ама ти имаш ли достатъчно кърма?". Много ми е грозно, но пък детето ми е доволно и здраво, така че си свиркам и хич не ми пука вече  Heart Eyes
И ние това все чуваме, един път само една бабка на пазара, след като аз сама се похвалих, че кърмя, ме потупа по рамото и ми се зарадва.

# 7
  • Мнения: 492
Най-много ме вдъхновява възхищението, с което майка ми приема факта, че кърмя. Адски много ни се радва. Тя самата, заради медицински проблем след раждането, не слагане бебето на гърда, лекарства и никакво ядене в продължение на 7 дни, без помпи и никой опитен, който да й съдейства, не е могла да ме кърми. Усещам колко е страдала заради това и как искрено ни се радва сега и ни подкрепя, за което съм й много благодарна.

# 8
  • Мнения: X
Вчера една майка на 12г, момиче, която е кърмила няколко месеца ми обясни, че вече му било предостатъчно да го кърмя. " Ами той вече ще прояде и други храни, няма смисъл." И "Ама недей да го лишаваш от попарка и сиренце с домат- смляно и малко сухарче" Аз казах, че по малк, ще преминем и на друга твърда храна, а тя се зачуди защо тооолкова късно съм го захранила. Абе хора всякакви, аз гледам да не обръщам внимание.

# 9
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
А на мен ми е много мило как свекърва ми с гордост "споменава" на приятели и познати, че кърмя бебун (особено когато беше само на кърма)  Grinning

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 358
Ами всеки който ме види се учудва, че кърмя близнаци. "Ама вие ги кърмите БРАВО" и аз съм много щастлива.

# 11
  • Мнения: 1 691
И на мен ми се е случвало да ме похвалят познати и непознати баби, като разберат, че кърмя Simple Smile Явно точно поколението на бабите ни може да оцени кърменето.

# 12
  • Мнения: 11 003
Досега не съм усещала негативно отношение на околните заради кърменето, нито съм чувала неприятни коментари.

Най-много ме вдъхновява възхищението, с което майка ми приема факта, че кърмя. Адски много ни се радва. Тя самата, заради медицински проблем след раждането, не слагане бебето на гърда, лекарства и никакво ядене в продължение на 7 дни, без помпи и никой опитен, който да й съдейства, не е могла да ме кърми. Усещам колко е страдала заради това и как искрено ни се радва сега и ни подкрепя, за което съм й много благодарна.

mila_pa, все едно описваш моята майка. Много мило ми стана Hug

# 13
  • Мнения: 251
 Ние сме далече от България и роднините още не са виждали сина ни. Когато родителите ми показали снимки на бебето на моята баба и дядо, дядо ми питал "Той от майка си ли яде?" Родителите ми отговорили - "Да", а дядо ми  - "Ами браво". Между другото дядо ми е кърмен 3 години. Така че когато моите родители ми казаха  за случката по телефона ми стана малко смешно и много мило.  Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 191
Моят бебо е на 1 г. и 6 мес. и вече не разисквам много въпроса за неговото кърмене, нали се сещате защо...Но...Преди 1 седмица като се върнахме от морето с гастроентерит, го заведох на лекар, и започнаххме да обсъждаме диетата му. На въпроса ми как ще му действа кърмата, докторката каза - ама, чудесно, че още го кърмите, това е лечебна храна! Изкефих се!

Общи условия

Активация на акаунт