Да захраня или не?

  • 852
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 264
Пред дилема съм - да захраня или да изчакам още един месец? Само на кърма и водичка е (ама не пие кой знае колко вода), бях решила да захранвам след 5 навършени месеца. Но... младежа нещо много малко наддава - за последния месец само 350 гр.  Rolling Eyes Общо от изписването е качил 2800 гр. Шашнах се, че не му стига кърмата и започнах да пия чай за кърмачки. Имаше ефект в началото, в смисъл, че гърдите ми се напрягаха и така бях сигурна, че имам кърма. Но днес например бяха напрегнати само сутринта, а сега са меки  Shocked Като стисна леко потича, но не знам колко има, защото не се цедя (неприятно ми е това). Освен това пия много течности (поне 2-3 литра на ден), ям мюсли, мляко, бира.

Та да захравам ли поради недостиг на кърма или да изчакам? Това е въпросът...

# 1
  • Мнения: 2 529
А някакви пробни кърмения правила ли си?

# 2
  • София
  • Мнения: 6 264
Ами скоро не, защото той преди хранене е много подвижен и не мога да го измеря точно  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 961
По-добре вместо вода му давай кърма, водата само му пълни стомахчето! Така ще стимулираш и лактацията. А това, че гърдите са ти меки не означава, че нямаш кърма!
Аз не разбрах, бебчо показва ли по някакъв друг начин, че гладува или мислиш така, заради малкото наддаване? Защото има бебоци, които качват по по-малко.
А и друго - как се храните? На режим или на поискване? Можеш да му предлагаш по-често да суче!
Та моят отговор е НЕ, стига разбира се бебчо да не страда!
Успех  Hug

# 4
  • Мнения: 8 242
Ако захраниш е възможно да започне още по-малко да качва.. Зеленчуковите и плодовите пюрета имат по-ниска хранителна стойност..
А и в начало се започва с много малки количества - наил не мислиш, че ще започне да изяжда по 1-2 бурканчета от раз, та да качва двойно  Crazy
Тони също 4-5 месец качи по 350 гр. (ама преди това за 3м. - 4 кила  Embarassed) ..
На 6 месеца някъде бебока трябва да е удвоил теглото си - колко е родено твоето бебче?
За недостига на кърма - ака ли и пишка редовно? Ако това е наред, не мисля, че не ти стига кърмата..
Всички деца се развиват индивидуално - гените също играят роля..

Пробното кърмене е малко глупост - защото всеки път изяжда детенце различно..
Кърмиш на поискване предполагам - тогава още по-малко ще можеш да му хванеш едно "нормално" ядене..

Можеш и да захраниш, не е малко бебето, можеш да устискаш още мъничко - и в двата случая ти решаваш.
Но пак ти казвам - захранването НЕ означава повече наддаване  Wink

# 5
  • Мнения: 2 529

Пробното кърмене е малко глупост - защото всеки път изяжда детенце различно..
Кърмиш на поискване предполагам - тогава още по-малко ще можеш да му хванеш едно "нормално" ядене..

За всичко съм съгласна с теб, но чак пък глупост да е пробното кърмене  Rolling Eyes. Поне ще се ориентира момичето горе-долу. Може да вземе везна назаем и да го претегли няколко пъти, не става въпрос да отиде при лекарката, да го накърми там, да го премери и това да е решаващо.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 264
Аз не разбрах, бебчо показва ли по някакъв друг начин, че гладува или мислиш така, заради малкото наддаване? Защото има бебоци, които качват по по-малко.
А и друго - как се храните? На режим или на поискване? Можеш да му предлагаш по-често да суче!

Ами според мен не показва признаци на глад, като се накърмим и става спокоен, усмихва ми се или пък заспива (за кратко през деня). Храня го на около 3 часа, през ноща също ако се събуди.

Тони също 4-5 месец качи по 350 гр. (ама преди това за 3м. - 4 кила  Embarassed) ..
На 6 месеца някъде бебока трябва да е удвоил теглото си - колко е родено твоето бебче?
За недостига на кърма - ака ли и пишка редовно? Ако това е наред, не мисля, че не ти стига кърмата..
Всички деца се развиват индивидуално - гените също играят роля..


Ами редовно пишка, но акането е проблем напоследък, на 2-3 дена.
Роди се едричък - 4100, изписаха ни 3770.

Педиатърката последния път каза да дохранвам евентуално с Ам, но аз и това искам да избегна. Притеснявам се, че не наддава. Той вярно,че като е буден не се спира, то е едно мятане на ръце и крака, не е истина направо, но пък да хаби толкова енергия, че да не наддава  newsm78

Знам, че захранванетое бавен процес, но просто се чудя какво да правя.

# 7

Пробното кърмене е малко глупост - защото всеки път изяжда детенце различно..
Кърмиш на поискване предполагам - тогава още по-малко ще можеш да му хванеш едно "нормално" ядене..

За всичко съм съгласна с теб, но чак пък глупост да е пробното кърмене  Rolling Eyes. Поне ще се ориентира момичето горе-долу. Може да вземе везна назаем и да го претегли няколко пъти, не става въпрос да отиде при лекарката, да го накърми там, да го премери и това да е решаващо.

Глупост е, защото е доказано, че кърмените деца изяждат различни количества храна на различните хранения, а и като го поставиш в извънредна ситуация с непозната човек в стаята, много е вероятно детето да се върти и да не суче нищо (поне моето дете щеше да се държи така). Майката също ще се притеснява. За мен контролното кърмене е просто извинение за майката да спре да кърми. Поне аз не съм чула някой лекар да е казал след контролно кърмене, че майката има достатъчно кърма. Начинът да се установи точно колко изпива детето е да се мери с ел. кантар преди и след всяко кърмене и да се види колко изпива на денонощие, седмица и т.н. Иначе общоприето е, при кърмените деца се следи общото физическо състояние: как наддава, колко пъти ака и пишка, дали му е хлътнала фонтанелата, какъв му е цвета на кожата и т.н. и по това да се преценява дали се храни добре.
catty m, както са ти казали и другите майки, ако детето е здраво и не дава признаци на гладуване и дехидратация, няма място за притеснения. За сега на детето не му е нужна вода, само си разреждаш млякото. Кърмата съдържа достатъчно вода.
Нищо не ти пречи да захраниш в петия месец( запасите от желязо стигат до 5-6 месец, така, че 5-ия не е чак толкова рано, всъщност зависи изцяло от детето). Но в началото наистина ще даваш минимални количества храна (имай в предвид, че кърмата е най-лесноусвоимата храна и всичко след нея малко или много ще затормози коремчето на детето, така, че е препоръчително да захраниш внимателно). По-калоричните храни като месо, яйца, хляб, се въвеждат по-късно. Така, че на практика поне първия месец детето ще си е основно на кърма.
Що се отнася до меките гърди, и по-горе са ти казали, че това не значи, че нямаш мляко. При теб вече млякото се е установило и е нормално гърдите да са ти меки. Когато отидох при майка ми на гости на 5 месец от раждането на сина ми, тя в началото само ми повтаряше(Леле, колко малки са ти станали циците! Как ще го изхранваш това дете с толкова малко мляко?) Е кърмя вече 2 години.
Съветът ми е, ако не си имала желязодефицитна анемия по време на бременност и ако лекарят не е казал, че физическото състояние на детето е тревожно, да  продължиш да си го кърмиш и да се опиташ да не се притесняваш. (не е лесно, знам от личен опит) Имай в предвид, че твърда храна ще яде до живот. Кърма сега му е паднала, а ползите от нея са дълготрайни.
 

# 8
  • Мнения: 2 529

Пробното кърмене е малко глупост - защото всеки път изяжда детенце различно..
Кърмиш на поискване предполагам - тогава още по-малко ще можеш да му хванеш едно "нормално" ядене..

За всичко съм съгласна с теб, но чак пък глупост да е пробното кърмене  Rolling Eyes. Поне ще се ориентира момичето горе-долу. Може да вземе везна назаем и да го претегли няколко пъти, не става въпрос да отиде при лекарката, да го накърми там, да го премери и това да е решаващо.

Глупост е, защото е доказано, че кърмените деца изяждат различни количества храна на различните хранения, а и като го поставиш в извънредна ситуация с непозната човек в стаята, много е вероятно детето да се върти и да не суче нищо (поне моето дете щеше да се държи така). Майката също ще се притеснява. За мен контролното кърмене е просто извинение за майката да спре да кърми. Поне аз не съм чула някой лекар да е казал след контролно кърмене, че майката има достатъчно кърма. Начинът да се установи точно колко изпива детето е да се мери с ел. кантар преди и след всяко кърмене и да се види колко изпива на денонощие, седмица и т.н. Иначе общоприето е, при кърмените деца се следи общото физическо състояние: как наддава, колко пъти ака и пишка, дали му е хлътнала фонтанелата, какъв му е цвета на кожата и т.н. и по това да се преценява дали се храни добре.
catty m, както са ти казали и другите майки, ако детето е здраво и не дава признаци на гладуване и дехидратация, няма място за притеснения. За сега на детето не му е нужна вода, само си разреждаш млякото. Кърмата съдържа достатъчно вода.
Нищо не ти пречи да захраниш в петия месец( запасите от желязо стигат до 5-6 месец, така, че 5-ия не е чак толкова рано, всъщност зависи изцяло от детето). Но в началото наистина ще даваш минимални количества храна (имай в предвид, че кърмата е най-лесноусвоимата храна и всичко след нея малко или много ще затормози коремчето на детето, така, че е препоръчително да захраниш внимателно). По-калоричните храни като месо, яйца, хляб, се въвеждат по-късно. Така, че на практика поне първия месец детето ще си е основно на кърма.
Що се отнася до меките гърди, и по-горе са ти казали, че това не значи, че нямаш мляко. При теб вече млякото се е установило и е нормално гърдите да са ти меки. Когато отидох при майка ми на гости на 5 месец от раждането на сина ми, тя в началото само ми повтаряше(Леле, колко малки са ти станали циците! Как ще го изхранваш това дете с толкова малко мляко?) Е кърмя вече 2 години.
Съветът ми е, ако не си имала желязодефицитна анемия по време на бременност и ако лекарят не е казал, че физическото състояние на детето е тревожно, да  продължиш да си го кърмиш и да се опиташ да не се притесняваш. (не е лесно, знам от личен опит) Имай в предвид, че твърда храна ще яде до живот. Кърма сега му е паднала, а ползите от нея са дълготрайни.
 

Като ще ме цитираш, поне прочети какво съм написала точно.  Laughing
Кърмя второ дете и смея да твърдя, че съм доста наясно с нещата.  Peace

# 9
  • Мнения: 463
тя и мойта мадама наддаде толкова, ама аз си я захраних, сле 6-я месец.

# 10
  • Мнения: 1 178
Ynad, я кажи за хлътналата фонтанела по подробно, на моя прасчо, когато е легнал е почти недоловимо под нивото на черепа, но като е изправен се усеща мъничко хлътнала. трябва ли да се притеснявам? Иначе с catty_m сме с еднакви притеснения, с разликата, че моя бебо сега е 5.400, а е роден 3.600. От началото си наддава по мъничко.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 264
Мами,моля ви не се карайте. Оценявам всяко мнение по въпроса  Hug
Колкото за пробното кърмене, такова правехв началото в родилното, колкото ме успокояваше на моменти, толкова и ме шашкаше. Имаме си и електронен кантар в нас, но както казах, много ми е трудно да ги измеря точно преди хранене, защото само шава.

Фонтанелата определено не е хлътнала, преди няколко месеца се забелязваше осезаемо, но сега не се вижда просто така (не е от косата, все още е с малко коса  Sunglasses ).
Моите опасения са по две причини - малкото наддаване и проблема с акането. От вчера ми се струва, че и коремчето му не е сякаш толкова голямо, както преди. Преди като го къпем в коритото се забелязваше едно голямо коремче, а сега е един такъв по-фин сякаш. Мъжът ми вика, че си внушавам, не знам, може и да се е поприбрало и защото расте на височина, а по-малко на килограми.

А за захранването мисля, че съм вече по-наясно, след многото четене по въпроса. Решила съм да захраня бавно, най-вероятно с оризова каша, после зеленчукови пюрета плодови. Исках да е поне 5 месеца само на кърма, за да мога да му дам повече ползи (за по-дълго сигурно ще трябва да водя войни с родата  Confused ).

Успокояват ме вашите мнения. За съжаление не мога да разчитам на мнението на педиатърката, тъй като тя е от старата школа и ме караше да давам сокчета на 40 ден. Е, аз отказах. А тя сега се диви, че е само на кърма и че това била причината за не-акането му.

# 12
  • Мнения: 753
Слушай инстинкта си. Ако мислиш. че бебо е готов,давай.
Иначе много подробно са ти отговорили мамите.
Само за акането - някои деца напълно усвояват кърмата и било нормално да не акат - така съм чела - опасно е да не ака от адаптирано- а това често е проблем.

# 13
  • Мнения: 5 500
От всичко прочетено бих те посъветвала да продължаваш да кърмиш!
Аз захраних на 11 м и то директно от нашата храна, е без много сол и подправки и със зехтин, но аз по принцип така си готвя. Човека беше просто готов, все едно беше ял така от както се е родил Laughing а и той прояви желание, без пасиране, каши и тем подобни! Само намачкано с вилицата.
Относно останалото съм на същото мнение като duhi_puhi  Peace
Запасите на желязото в тая тема няма да ги коментирам!

# 14
  • Мнения: 8 242
Ynad, я кажи за хлътналата фонтанела по подробно, на моя прасчо, когато е легнал е почти недоловимо под нивото на черепа, но като е изправен се усеща мъничко хлътнала. трябва ли да се притеснявам? Иначе с catty_m сме с еднакви притеснения, с разликата, че моя бебо сега е 5.400, а е роден 3.600. От началото си наддава по мъничко.

Ей, спокойно за фонтанелата! ХЛЪТНАЛА когато е наистина, няма как да не забележиш - става направо дупка. А и това не е единствения признак за обезводняване  Peace

Общи условия

Активация на акаунт