Хранене след 1 годинка

  • 1 190
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 950
Търсих с Гугъл, но не можах нищо да намеря  по въпроса, който ме интересува. Дъщеря ми скоро става на 1 годинка и се зачудих как трябва да се храни тогава.   newsm78По точно какви храни се предлагат за закуска, обяд, следобед и вечеря. Каква храна, какви подправки започват да се въвеждат тогава и въобще всичко за храненето на детето, което е навършило годинка. Тя вече е захранена с глутен, пилешко, телешко месо, риба, кисело мляко, жълтък, обезсолено сирене, магданоз, копър и различни плодове и зеленчуци.

# 1
  • Мнения: 5 026
Храниш си детенцето по същия начин, няма голяма разлика. Трябва да си има  2 млечни хранения за денонощие (а може и повече  Grinning)

# 2
Може да яде доста неща. Не се препоръчват ядки, шоколад, трудносмилаеми храни като гъби свинско, подправки като черен пипер и дафиноф лист. Мисля, че и зърната грозде, твърдите бонбони, сушените плодове не се препоръчваха, заради риска от задавяне.  Някои хора въвеждат и прясно мляко, но други изчакват и до 2-3 години. Аз дадох след година и половина и то минимални количества. Аз не давах и хрупки, солети, тестени закуски, маргарин, салами, шунки, кола, газирано и подобни, но то си беше, защото така си бях решила. Много жени дават.
На закуска давах попара с масло, сирене, чай и сухар, овесени ядки с масло и сирене, просо макарони, юфка,  варено яйце, сандвичи (аз давам пълнозърнест хляб) със сирене и домат, краставица, кашкавал (детето ми не го обичаше много, а и не можеше да го дъвче). Давах и чай или пресен сок, или айрян.
На година и 2 месеца почнах да взимам храна от детската кухня. Аз специално съм доволна. Даже започнах да ги имитирам като готвя. Примерно почнах да смилам месото съвсем на ситно и детето ми го прояде. Иначе зеленчуците са нарязани, не много на ситно. Едното ядене е с
месо-заешко, пилешко, агнешко, телешко. Аз се притеснявах, че яде месо всеки ден, но то не е много, не повече от 30 гр. В събота и неделя готвя постно. Другото ядене е супа- млечна, доматена, борш, понякога пилешка. Крема е обикновено с нишесте и някакъв плод- банан, ябълка, киви, праскова или мляко с ориз или грис с нектар или киви. Питах ги какво е млякото, те ми казаха, че е сухо, но не можеха да ми кажат дали е адаптирано или обикновено сухо.
В началото детето ми изяждаше по-малко от бурканче с месното ядене на обяд или супа, крема го хвърлях, почна да го яде след година и половина  следобяд. Опитвах се да давам на обяд зеленчуци и хляб, а следобяд плодове или каши, но без особен резултат. Плодове и зелнчуци прояде на 2 год. Давах следобяд оризови бисквити, бебешки бишкоти.
Вечер давах бурканче супа или манджа и пюре с каша, или кисело мляко с бисквити и каша.
По принцип детето ми беше много злоядо тогава, така че количеството, което давах може да ти се стори малко.
Подправки може магданоз, копър, джоджен. За червен пипер съм чувала, че дразни коремчето.  

# 3
  • София
  • Мнения: 6 242
Продължаваш както досега, с каквото е захранено детето, като следиш да приема достатъчно мляко. Ако не проявява голям интерес към вашите манджи и да ви бърка из чиниите, спокойно може да яде отделно - т.е. без сол, пипер, с подправките, които е свикнало. На тази възраст още не давах на сина си яйце (направи алергия към него), мляко (пак поради жълтъка се обриваше известно време и от киселото мляко), шоколад, фъстъци още не давам, не давах колбаси и кренвирши докато не започна да настоява да иска нашите от чиниите ни.

Сутрин закусваше попара, или просо/овесени ядки с масло и сирене; за обяд - ако става от нашата манджа, ако не - зеленчуково пюре с месо или постно; за следобедна закуска - нишесте, грис, елда, пшенични/ечемичени/овесени ядки с повечко плод. За вечеря, ако иска пак нещо готвенко. Сутрин и вечер сучеше.

Подправки - магданоз, копър, чубрица (малко), бял пипер (малко), куркума също може; общо взето май можеше всички зелении, само да не дразнят стомахчето. Чесън и лук също съм слагала в манджите му.

# 4
  • Мнения: 1 049
И аз се интересувам специално за подправките...? Ако някой може да даде инфо или някой линк за забранените подправки, които не е хубаво да се дават на 1 годишно дете  newsm78 И от колко годинки вече може да ядат всякакви подправки като големите... Ще следя темата с интерес  smile3529

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 15
И аз се интересувам живо от темата. Тъп въпрос - под млечни хранения се има предвид кърма, АМ, кисело мляко, нали?

# 6
  • София
  • Мнения: 6 242
И аз се интересувам живо от темата. Тъп въпрос - под млечни хранения се има предвид кърма, АМ, кисело мляко, нали?
Да, порция мляко.

# 7
  • Мнения: 1 081
Да питам и аз-колко трябва да е тази порция мляко в храната на 1годишно дете? И въобще може ли да яде постни манджи(без мляко, яйца, месо, и всякакви животински протеини) и ако да-колко пъти дневно, седмично  newsm78  Защото моят син е с АБКМ, яйца не яде, месо почти всеки ден в обедното пюре. Обаче сутрин хапва 2-3-5 лъжички плодово пюре или ядки с плод, следобед яде безмлена каша с плод, и суче за вечеря. Та се чудя за това следобедното хранене-дали не бъркам някъде....Иначе относно разнообразието на храната-все още е на пюрета за 4ти месец, има само 4 зъба, и не може да дъвче. Напоследък давам един царевичен хляб на РОЕХ, и едни диетични хрупки, СЛАБИН се казват-много му харесват, и аз съм с една идея по-чиста съвест  Embarassed , че му давам разни занимавки, поне по-здравосовни от зрънчото, за да се нахраним спокойно на масата вечер с баща му.

# 8
  • Мнения: 1 049
Desiteam, според нашия педиатър трябва да има две млечни (сутрин и вечер) и две безмлечни храненета на ден (на обед и следобед). По този начин се получавало идеалното дневно съотношение между белтъчини и въглехидрати за 1 годишно дете... или нещо такова ми обясни той. Така че при вас следобедното хранене е идеално!  Незнам как е при АБКМ, но обикновено ако се пие сутрин и вечер АМ е достатъчно или по едно кисело мляко на ден и бучка изкиснато сирене (ние сме така, на малката и втръсна вече вкуса на АМ) newsm10 За постните зеленчукови пюрета знам, че се дават обикновено 1-2 дни в седмицата, а през другите дни с месо.  smile3501

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 15:26 от Iva_T

# 9
  • Мнения: 1 081
Ива, благодаря:)

# 10
  • Мнения: 241
Синът ми е точно на 1 годинка. Храни се 5 пъти на ден. Знам, че на тази възраст вече трябва да има 4 хранения, но ако му намаля количествата, следва денонощен рев от глад.Нашият режим е долу горе следният:
 6:30   240мл АМ
 9:00   250гр. зърнена закуска /домашна каша/ - просо, царевица, елда или кус-кус + 30гр сирене и масло
13:00  250 гр. ястие с месо и зеленчуци или  зеленчуково ястие със сухар + зехтин и зелени подправки / магданоз, копър, джоджен/
17:00 около 200 гр продове + АМ
20:00  200-250гр. зеленчуково ястие или супа със сухар и зехтин + малко АМ
Така се събира доста голямо количество храна и се притеснявам да не му разширя стомахчето.И въпреки всичко, което изяжда -  едвам изчаква следващото хранене.Сутрин се събужда към 5 - 5:30 обезумял от глад....Общо взето през целия ден готвя и резултатът отново е гладно дете  #Crazy#Crazy Незнам редно ли е да се дава нещо между основните хранения.И аз имам доста чуденки относно правилното хранене след 1 годинка, дано се включат и други по-опитни мами

# 11
  • София
  • Мнения: 6 242
Моят син на тази възраст май хапваше горе-долу същите количества.

Сутрин - кърма
9ч - попара; или овесени ядки, просо, елда
обяд - зеленчуково или месно пюре
следобед - плод (банан) или каша с плод (но с повечко плод)
вечер ако прояви желание и нашата манджа е подходяща опитва и от нея
преди лягане - кърма

Това ми е по спомени. Но определено хапваше доста добре и то хубави порции. Щом му се яде на детето давай му. На тази възраст изразходват доста енергия. Примерно напоследък изяжда сега по това време (към 4-5 ч.) 2 чашки нишесте с плод, а баща му като се прибере и седне да вечеря, яде и той с него. До обяд е на ясла и казват, че много често му сипват и допълнително. Понякога се чудя къде я побира толкова храна, в никакъв случай не е дебел или набит, но не се и спира на едно място.

# 12
  • Мнения: 127
Най безобиден като подправка е магданоз аз съм го слагала в супите и яхниятя от картофи.Но най добрее е детето да се научи от малко с подправките.

# 13
  • Мнения: 966
И ние  сме над годинка вече закусваме понякога и кроасанчета с ягодов пълнеж изяжда си цяло с чаша АМ

# 14
  • Мнения: 564
Записвам се да следя темата..
иначе аз взех книгата на Лидия Трифонова за хранене на детето от 1 до 16 (май  newsm78) години. Там има доста полезна информация, има и примерни седмични менюта. Но все пак мисля да я ползвам само лкато насока. Продлжавам да събирам инфо

Общи условия

Активация на акаунт