Първи дни с бебето, очаквания

  • 4 640
  • 16
  •   1
Отговори
Здравейте,

Не знам дали това е най-подходящия форум за моя въпрос, но от тези, които разгледах, този ми допадна най-много. Преди по-малко от месец и аз станах татко. По този повод бих искал да задам по един въпрос на мъжкото и женското съсловие във форума.

Уважаеми дами, какво очаква(х)те вие от вашия съпруг в първите дни и месеци от раждането на вашето бебче? Приемаме, че майка ви е до вас и ви оказва безрезервна подкрепа и помощ.

Уважаеми тактовци, вие по какъв начин помагахте на вашите половинки в първите дни от живота на бебчето ви?

Благодаря ви,
Иван

# 1
  • Мнения: 25 449
Първо, честито бебче! Да ви е живо и здраво!   bouquet
Пък като питаш, да ти кажа:
1. Взимаш отпуск или поне минаваш на намалено работно време
2. Пращаш бабата да си ходи (като правехте бебето не викахте баби на помощ, нали?  Mr. Green)
3. Стягате се в кръста с жена ти и си гледате бебчето както си искате. Ако не знаете нещо - информация по книги и в Интернет - колкото щете. Даже само този форум ви е достатъчен.
4. Ако жена ти се нуждае от специални грижи за възстановяването, ще се наложи повечко да помагаш за бебето и в домакинството. Няма страшно, нали си мъж! Пък и не боли, да ти кажа под секрет.  Wink Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Очаквах да прави всичко, което не е наложително да правя лично. Спомням си, бебето беше съвсем мъничко, на 3-4 седмици, бяхме на гости у свекърва ми. Оставих мъжа ми да преоблича малкия и след 30 секунди свекър ми ме вика да съм отидела да го оправя, защото "жените по ги умеете тези неща". Да поясня - свекър ми не си е гледал детето и 2 часа и явно не можеше да повярва, че синът му се справя с новородено толкова добре:lol: Обясних му съвсем културно да не си позволява да се меси в чужди работи и че един мъж може да гледа бебе точно колкото и една жена, стига да се старае Laughing Той се позачуди, но към днешна дата може да къпе детето, да му облече дрехи, да го изведе на разходка, да го приспи. Щом успях да убедя един 50-годишен мъж, че гледането на дете не е само женска работа, значи няма невъзможни неща Laughing

# 3
  • Мнения: 1 172
Той се позачуди, но към днешна дата може да къпе детето, да му облече дрехи, да го изведе на разходка, да го приспи. Щом успях да убедя един 50-годишен мъж, че гледането на дете не е само женска работа, значи няма невъзможни неща Laughing
Ха-ха, същото и с моя свекър. Беше твърдо убеден в разделението на женска и мъжка работа. Неговите си деца не ги е гледал така, както сега гледа внука си. Даже един ден ми каза "чудна работа, мойте не съм ги хранил с лъжичка, пък внучето как обичам да го храня така"   Grinning
От мъжа ми очаквах:  да изгоним всички роднини и да си разделим адекватно грижите за дома и бебето. Когато детето мина на адаптирано мляко, ноощното хранене стана изцяло негово задължение. А преди това е давал и кърма от шише, но само когато съм била адски изморена и съм искала да се наспя поне една нощ без да ставам да храня детето. Къпането и досега е работа на таткото. Аз го замествам само когато той отсъства от града.

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Ходиш си на работа, и вечер го къпеш, гушкаш ако ти се иска и правш това за което те помолят.
Минали сте единия месец, почвай да мрънкаш родителското тяло да се изнася и жената да се оправя сама.
Като е толкова малко не е кой знае колко грижата за него, малко ще си недоспива мама но това са бели кахъри.

И не се връзвай че е ужасно трудно ...

# 5
  • Мнения: 1 568
Аз очаквах да ме подкрепя,имах ужасна нужда от това,не само физически,за детето ,ами и психически,да ми казва:спокойно,щом сме заедно нищо не може да ни уплаши,ще се справим!Дори и да те е страх ,не го показвай,бъди и опора!Тя ще е още по-уплашена от теб и ако и ти и влезеш в мислите.......... ooooh!
Много е важно това да и го повтаряш постоянно:ще се справим!Аз съм до теб(ти де hahaha)

# 6
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 223
Абсолютно всичко ,което прави и майката :
хранене , къпане , разходка , смяна на памперс , приготвяне на храна включително и манджиджка ,
Това естествено не изключва ,ако има по голямо дете да се грижи и за него и да домакинства ,ако не съм в състояние ( ако съм болна на легло)
Не може грижите за детето да падат на единия родител , отглеждаме ги заедно и мога само да се гордея ,че съпругът ми е от тези които никога не са се срамували да излезнат на разходка с децата и да бутат количката  Laughing
Важното е да имате разбирателство по между си и да няма намеса на баби и помагачи и всичко ще е ок  Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 903
Аз очаквах от съпруга ми не толкова физическа, колкото психологическа помощ, подкрепа.  Бъди съпричастен със съпругата  си, оценявай това, което правя и тя, опитай се да й помагаш с бебето или с домакинството, опитай се да свикнеш с плача на бебето и да не се дразниш. И колкото по-бързо започнете да гледате сами детето ( без помощта на родителите ви), толкова по-добре. Занимавай се с бебето, гушкай го, установи силна връзка с него. А докато майка й е при вас, може да извеждаш по-често съпругата  си  - на кафенце или заведение ( сами двамата), или на разходки с бебето.

Най-важното е да бъдеш себе си и да обичаш съпругата  си и детето си. И не забравяй, че сега сърпугата  ти е доста по-емоционална от преди и понякога може и да не реагира точно както ти очакваш. Прощавай й тези малки прегрешения и не обръщай внимание на дребните неща.

Успех.   bouquet  Бъдете здрави и много щастливи и тримата! Радвайте се на малкото съкровище.

# 8
  • София
  • Мнения: 593
Всички са ти дали супер сьвети аз само ще добавя че нещото което исках и искам и полудявам все още ако не става е мьжа ми да е наясно с всичко свьрзано с детето и то в детайли PeaceСкоро в един магазин един татко незнаеше за какво мляко е дошьл Laughingпосле  друг в аптеката питаше бе тия капки дето ги дават за зьбите ли май hahahaкак се казват newsm78

# 9
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Основно да бъдеш до нея!
Да й показваш, че се гордееш с нея и с това, че е майка на детето ви.
Помагай й колкото ти е възможно. Научи се основните неща /момичетата са описали - смяната на памперс, обличане, къпане/.
Неоценима помощ след появата на малкия човек е да поемеш част от домакинството. Една чиния да измиеш, една пералня да простреш - това са дребни неща, но на майката й коства време да ги направи, а понякога има нужда да поседне за 10 мин. и да си почине.
Дай й възможност да има време за себе си - нека тя да отиде до магазина за хляб. Покрай него може да си хареса и нещо за себе си - щоколадче, сокче, някаква дрънкулка. Нека да излиза и да се среща с хора. Затварянето сама вкъщи по цял ден с детето подлудяват. Матрицата, в която влизаш - хранене, памперси, люляне, цедене, миене на прибори, преобличане, рев и пак всичко това от начало, направо смазва.

# 10
  • Мнения: 6 582
Нищо и всичко очаквах. Очаквах да сме заедно във всичко както и преди. Ние живеехме с моите родители и въпреки това само татко го е къпал и ставал през нощта (аз имах здравословни проблеми от раждането няколко месеца) нищо че ходеше на работа и изкарваше парите.  Единственото което не е правил е да е го кърми, просто нямаше как.......  Laughing
Чувала бях, че след раждането на дете в семейството бащите се чувствали излишни и изпитвали ревност. Е, при нас стана обратното - аз ревнувах бебето и се чувствах ощетена, че тати вече не ме гушка само мене  Embarassed За щастие бебета порастват и стават тинейджъри...........................
Бъди до жена си във всичко, да няма нещо, което тя прави, а ти не...... освен кърменето, де..............
А, бабата ако иска толкова много да помага - да чисти къщата, да пазарува и да готви. Ако много се натиска нека и да поглади. Ако много досажда, прати ми я в нас - има много за чистене и подреждане.........  Joy
Честито и много щастие.

# 11
  • Мнения: 5 026
Ние игнорирахме бабите  и до сега сами се грижим за малкия змей.А таткото-къпе с мен, сменя памперси,мие дупе,храни-а се беше зарекъл,че такива неща няма да прави  Mr. Green Никога не става нощем,даже и не чува плача на бебо.

# 12
  • Larnaca, Cyprus
  • Мнения: 435
Много хубаво че питаш.....
Моито уважения само за това че си посмял....... Peace Peace
Да майка ми беше до мен първите три месеца но сега като си помисля по скоро бих предпочела да съм сама с мъжо това е най добрия вариант......Но с първо дете ви разбирам малко си е страшничко...... #Crazy
Аз например исках да ме отменя вечерно време да става да го сменя да го польушка......такива неща.......А през деня повече психологическа помощ......Излизайте колкото е възможно повече...Отразява се добре на всички и после се чувствате проветрени и щастливи.... Laughing Laughing
И последно никога не забравяй че ние сме по уплашени от вас просто не го показваме......  bouquet

# 13
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Аз очаквам мъжа ми да си вземе една седмица отпуск и заедно да се научиме да го гледаме-без баби и помагачи в къщи.Надявам се като ни изпишат да изпрати гостите по живо по здраво и така.И да помага за несвързаните с бебка неща по апартамента.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 315
Нищо не очаквах, сега знам, че това, което е напрвил за мен е било правилно.

Остана с мен 2 седмици в къщи.
Казваше, че е спокоен, защото знае, че аз ще се справя с всичко.
Строи бабите в 2 редици и те гък не казаха.
Подкрепяше ме за кърменето, макар да не успях и поплаках.
Излизахме заедно с бебето или само двамата, не ме стави да се депресирам у дома.
Ставаше с мен нощем да храним бебето, защото аз заспивах права. Буквално...
За всичко беше до мен и ти трябва да бъдеш!
Жените в този период не знаят къде се намират, ако съдя по себе си. Важно е да знаеш, че някой те подкрепя безрезервно !
А щом питаш, аз съм сигурна, че ще бъдеш старателен и добър татко и съпруг! 

Последна редакция: пт, 12 окт 2007, 16:20 от Льонеберя

Общи условия

Активация на акаунт