Бебо е болен и отказва твърда храна.Моля за помощ.

  • 975
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 407
Здравейте мами.Сина ми е болен вече от 5 дена.В началото се започна с повръщане,като спря повръщането се започна с разтройство.Вече мога да каже,че и то отминава,но остава безапетитието.Едвам го карам да пие малко вода и да посуче.Всякаква твърда храна като попари,каши и пюрета отказва да яде.И на сила не става.Вече видимо е отслабнал.Страх ме е да не се обезводни.Кърмата ми вече не е чак толкова много,че да му стига и за храна и за вода.С тези темпове на сукане до няколко дена сигурно ще се увеличи,но може ли само на кърма да кара и до кога така?!На ден пишка не повече от 3 пъти.Забелязвам,че на памперса остава нещо като ръждиво петно където е пишкал.Какво ще ме посъветвате,как да постъпя?На лекар съм го водила,не намира нещо обезпокоително.Нормално било!

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 515
Дъщеря ми като беше болна беше само на лечебна хумана и кърма-изобщо не съм си и помисляла да и предлагам различна храна от тези!Не мъчи детето,а му предлагай по-често гърда!

# 2
  • Мнения: 407
Мисля,че в лечебната хумана има мляко,а той е алергичен.Дори и да не беше пак щеше да отказва да яде.Дори не иска да помирише какво му давам.До кога може да кара така само на кърма като е толкова голям вече?

Благодаря за бързия отговор!

# 3
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 515
Спокойно може да продължи да е само на кърма докато се възстанови!Сега се препоръчва да няма заместено млечно хранене до годинката!

# 4
  • Мнения: 407
Аз кърмене не съм замествала,но кърмех след като е ял нещо друго преди това.Ще караме на кърма докато сам не реши да яде нещо различно.Какво ли щеше да правя ако не кърмех   ooooh!

# 5
  • Мнения: 4 242
Не се тревожи, детето знае добре кое му е нужно в момента, разбира се че му стига кърмата. Сега вместо да хаби енергия в разграждане на каквато и да билo храна, освен лесно усвоимото майчино мляко, ползва сички сили да се пребори с болестта си.
Дъщеря ми изкара гастро вирус миналата есен, беше на 2г, 21 дни беше само на кърма и нищо друго, и аз нямах вече чак толкова много, но кърмейки при всяка нейна нужда за ден- два количеството на млякото ми се увеличи и всичко беше наред.
Все пак предлагай вода или чай, ако има нужда ще пие.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Синът ми изкара същият вирус преди повече от месец. Първите 2 дни бяха ужасни. Повръщаше доста често и имаше разтройство. Поне пиеше оризова вода и чай от шипки. естествено и кърма на корем. Може би на 4-тия ден му дадох друга храна и то в минимални количества. В началото изяждаше по 50-60 гр. (и то с голям страх - предполагам, че се е страхувал да не повърне) , после почнахме с витамини за стимулиране на апетит и уж прояде. Поне си върна загубеното тегло. През периода на захранването му се услаждаше най-много пюре на Хип - ябълка, шипка и ориз.
Пожелавам ви бързо възстановяване  Hug

# 7
  • Мнения: 4 915
Каката винаги е карала болестите само на кърма. Независимо колко дни.
Тялото само показва от какво има нужда. Пази енергията си за борене на вирусите, а не за храносмилане. Човек губи естествено апетит. Когато започне да се подобрява, се връща и апетитът към други храни.

Кърмата е най-добрата храна, когато е болно. Продължавай да го кърмиш и предлагай вода честичко. Ръждивините в памперса покажи на педиатъра, или пусни урина за изследване - да не би да се е обезводнило детето.

# 8
  • Мнения: 407
Благодаря на всички за съветите!   bouquet
Сега малкия се изпишка в гърнето и видях,че урината му е по-тъмна от обикновено и се забелязва някаква утайка.Като ситни кафеви прашинки.Това ли е признак на обезводняване?

# 9
  • Мнения: 115
Ние, че сме възрастни като сме болни не ни се яде нищо, какво остава за едно малко съкровище. Не виждам нишо обезпокоително да е само на кърма, все пак това ще е ден, два, най-много три. Даже мисля че ако е само на кърма ще е по добре за него, организма му ще се възстанови по лесно (мое мнение). Има бебенца които започват твърди храни на неговата възраст.Курми смело и наблюдавай, следи памперса. Похвали се после. Hug

# 10
  • Мнения: 394
кърми си бебо колкото може повече, кърмата сигурно ще се увеличи с честото сукане. не му давай твърди храни за сметка на кърмата. нас само тя ни спаси от системи. онзи ден личната ни прати в болницата, защото малката не пишка от 3 следобед до 7 сутринта на другия ден. там останаха направо доволни че е била само на кърма и ми казаха, че мога да й дам да изсуче това което биха й влели със система, нищо, че не пие вода. цитирам, макар и не дословно - сега кърмата й е вода, храна и лекарство. препоръчаха ми и да я кърмя цяла нощ и макар, че не пишка през ноща, сутринта вече беше добре.давам и шипков чай.оздравявайте. Hug

# 11
  • Мнения: 407
Jancho проблема е,че не е 2-3 дена,а утре ще стане една седмица от както не иска да яде.Днес вече си ака по твърдо ако,сигуро утре ще е по-добре.Само ме е страх да не се обезводни.Не пие особено много течности.На мен кърмата ми се увеличава бавно и в началото беше така,трябваха ми 2 седмици кърмене по безброй пъти  докато се увеличи.

# 12
  • София
  • Мнения: 555
Не се притеснявай за кърмата, ти не може да усетиш, че се е увеличила, защото бебко я изсуква често и ти изглежда все едно в гърдите няма нищо.

# 13
  • Мнения: 115
cat11 е права - ти неможеш да усетиш колко ти се пълни гърдата, давай често кърма и аз съм убедена че бебчо ще  се оправи много бързо БЕЗ да се обезводни. Знаеш ли - една приятелка която години е работила в неопатология ми каза че ако беб4о пишка по 5 пъти на ден значи всичко е наред и неможе да се обезводни, а на една друга приятелка малкия сега ще стане на годинка и почти не пие вода - просто не я харесва.Следи памперса, всичко ще е наред. Пиши когато има резултати. Искам да знам ако нямаш против как се развиват нещата  Hug

# 14
  • Мнения: 2 829
Мойто диване наскоро изкара повече от седмица САМО на кърма-дори троха не искаше да поеме.
За обезводняването бих се тревожила и аз-опитай да си по-настойчива с предлагането на вода. Моето например пие повече вода откакто се научи да пие със сламка-интересно му е като игра. Може да опиташ и ти.

Общи условия

Активация на акаунт